رمز ارزها، تغییر پارادایم اقتصاد جهانی یا یک هیجان زودگذر؟

به تحلیل پیمان مولوی

رمز ارزها دقیقا در زمانی در حال اوج گیری هستند که در چند لایه در اقتصاد جهان شاهد تغییرات بنیادین در نظام‌های مالی هستیم.اولین و مهمترین آن شروع جایگزینی دلار به عنوان ارز مرجع جهانی است و دلیل آن شیفت سریع اقتصاد از غرب به شرق است و تغییر نقطه ثقل جهان.

به گزارش نباء خبر،یک دهه است بیت کویین حضور دارد و در این یک دهه از آن بسیار سخن رانده شده است و اظهار نظرهای زیادی در باب آن وجود داشته و احتمالا خواهد داشت.
اما این روزها هیجان رمز ارزها جهان را فرا گرفته است و ایران نیز تافته جدا بافته‌ای نیست.
رمز ارزها دقیقا در زمانی در حال اوج گیری هستند که در چند لایه در اقتصاد جهان شاهد تغییرات بنیادین در نظام‌های مالی هستیم.
اولین و مهمترین آن شروع جایگزینی دلار به عنوان ارز مرجع جهانی است و دلیل آن شیفت سریع اقتصاد از غرب به شرق است و تغییر نقطه ثقل جهان.
همانطور که می‌دانید در سال ۲۰۳۰ در حدود ۱۰ سال آینده رتبه کشورهای بزرگ اقتصاد جهان تغییراتی بنیادین را خواهند دید و چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و هند سومین اقتصاد جهان آمریکا را محاصره خواهند کرد. طبیعی است با این تغییرات در نقطه ثقل قدرت دلار تضعیف و سرنوشتی مانند رئال و پوند در انتظارش خواهد بود و این نه یک پیشگویی که یک امر محتمل است.
دومین موضوع توسعه ارزهای دیجیتال بر بستر اقتصاد دیجیتالی شده است، ورود یوان دیجیتال و طی کردن دوره های ازمایشی و اجازه بانک تسویه بین‌المللی به برخی بانک‌های مرکزی کوچک برای شروع پروژه ارزهای بانک مرکزی فرصتی بزرگ را برای جایگزینی فیات مانی ها با پولهای دیجیتال فراهم می‌آورد که باید حواسمان باشد که همان سیستم مالی قبلی تحت کنترل بانک‌های مرکزی است اما با هیبتی جدید و دیجیتال شده.
سومین رویداد اما کمی سریع در حال تکوین است و آن رشد و توسعه رمزارزها است، بیش از ۸۰۰۰ رمز ارز در جهان مبتنی بر بلاکچین ایجاد شده‌اند که بیت کویین مهمترین آنها و البته قدیمی ترین آنهاست.
امروز مارکت کپ (اندازه بازار) رمز ارزها به ۱۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است.
برای اینکه حسی به این عدد داشته باشید اندازه کل بازار طلا ۹۵۰۰ میلیارد دلار است (با ۲۰۰۰ سال قدمت) و اندازه بازار سهام در جهان ۱۰۵۰۰۰ میلیارد دلار.
اندازه کل سپرده‌های دیداری و غیر دیداری در جهان نیز ۹۵۰۰۰ میلیارد دلار.
جنگ امروز جنگ بین سیستم متمرکز و غیر متمرکز مالی است
البته بانک‌های مرکزی، بانک تسویه بین‌المللی و مخصوصا کمیته بازل در حال چاره اندیشی برای هضم این مورد هستند.
چند سوال اساسی در این خصوص وجود دارد:
اول: آیا نظام مالی جهانی به سمت قبول همه جانبه رمز ارزها می روند؟
دوم: آیا بیت کویین، اتریوم و یا ریپل توسط کمیته بازل به عنوان دارایی قابل ذخیره گیری طبقه بندی خواهند شد؟
سوم: آیا غول های فناوری به رجعت به رمز ارزها به یک باره نظام بانکی را تغییر خواهند داد!
فقط کافیست به این نکته دقت کنید، میلیاردها نفر در جهان حساب بانکی ندارند اما حساب کاربری اینستاگرام و فیسبوک دارند.
حال فرض کنید این پلتفرم ها رمز ارز خود را داشته باشند!
تحول بزرگی است نه؟


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید