آینده‌ی زمین و حیات آن چه خواهد شد؟ – نباءخبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
false
true
آینده‌ی زمین و حیات آن چه خواهد شد؟

به نقل ازصدانیوز،آینده‌ی زمین و حیات آن چه خواهد شد؟ طبق تحقیقات جدید، مشخص شده است که انسان با سرعت ۹ تا ۱۰ برابر بیشتر از دوره‌ی گرمایش عظیم زمین در ۵۶ میلیون سال پیش، در حال انتشار دی‌اکسیدکربن به جو زمین است. این تحقیقات نشان می‌دهد که اگر با همین سرعت دی‌اکسیدکربن به جو انتشار داده شود، در سال ۲۱۵۶ میلادی، سطح آن به بیشترین سطح در ۵۶ میلیون سال گذشته می‌رسد.

«فیلیپ گینگریچ» متخصص هواشناسی باستان از دانشگاه میشیگان و نویسنده‌ی مقاله‌ی حاضر در مجله‌ی Paleoceanography and Paleoclimatology، می‌گوید: «در سال ۲۱۵۹ من و شما زنده نیستیم، ولی چهار نسل بعد از ما در حال زندگی هستند. اگر به بچه‌ها و نوه‌های خود فکر کنید، می‌بینید نمی‌توانید اهمیتی برای آن سال‌ها قائل نشوید.»

آینده‌ی زمین و حیات آن چه خواهد شد؟
دانشمندان معمولاً از گرمایش ۵۶ میلیون سال پیش زمین به‌عنوان مرجع تغییرات آب و هوایی استفاده می‌کنند، ولی تحقیقات نشان داده است که زودتر از چیزی که تصور می‌شد، شرایط به سمت این مرجع حرکت می‌کند؛ زیرا گرمایشی که اکنون زمین در حال تجربه‌ی آن است، از زمان انقراض دایناسورها بی‌نظیر بوده است. «گابریل بوون» از دانشگاه یوتا، به‌عنوان دانشمندی که در این تحقیقات جدید حضور نداشته است، می‌گوید: «هر طور که حساب کنید، انتشار کنونی دی‌اکسیدکربن به جو بی‌سابقه است. راه زیادی باقی نمانده است، می‌توانیم ببینیم که پاسخ طبیعت به این اختلال ساخته‌ی دست بشر، چیست؟»
عواقب زیست محیطی گرمایش زمین مشخص نیست، ولی می‌توان پیش‌بینی کرد که تعدادی از گونه‌ها منقرض می‌شوند. «لاریسا دسانتیس» از دانشگاه وندربلت، می‌گوید: «گرمایشی که از آن صحبت می‌کنیم، طی ۱۰۰ سال برطرف نمی‌شود و هزاران سال طول می‌کشد تا زمین بتواند با آن مقابله کند. به همین خاطر، اتخاذ سریع اقدامات جبران‌کننده، اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد.»
چیزی که از آن صحبت می‌کنیم، دوره‌ی گرمایش زمین در ۵۶ میلیون سال پیش بوده که به‌خاطر انتشار دی‌اکسیدکربن فراوان به جو زمین، دمای آن ۵ تا ۸ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش پیدا کرده است. میانگین دمای زمین طی آن دوره ۲۳ درجه‌ بوده که ۷ درجه از میانگین کنونی بیشتر بوده است. دانشمندان فکر می‌کنند که طی آن دوره، قطب‌های زمین خالی از یخ بوده و در قطب شمال درختان نخل و کروکودیل‌ها وجود داشته‌اند. البته قابل ذکر است که این دوره، گرم‌ترین دوره‌ی زمین نبوده؛ بلکه گرم‌ترین دوره از زمان انقراض دایناسورها در ۶۶ میلیون سال پیش، بوده است.

منبع خبر : ScienceDaily
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true