نقطه عطف اروپا در سفرهای فضایی: «آریان 6» باعث اقتدار فضایی قاره سبز می‌شود؟

به نقل از منابع کارشناسی

آریان 6 یازده محموله بین‌المللی را حمل خواهد کرد. این محموله‌ها شامل چندین ماهواره، آزمایش‌هایی که در طول کل ماموریت در داخل موشک باقی می‌مانند و اطلاعات را به زمین مخابره می‌کنند و دو کپسول که برای ورود مجدد به جو زمین طراحی شده‌اند، می‌شوند.

به گزارش نبأخبر، آژانس فضایی اروپا در روز سه‌شنبه موشک فضایی قدرتمند آریان 6 را به فضا پرتاب خواهد کرد. این موشک به عنوان جایگزینی برای آریان 5 در نظر گرفته می‌شود.

اروپا در تاریخ 9 جولای (19 تیر) با پرتاب موشک فضایی قدرتمند آریان 6 که حامل تقریبا دوازده ماهواره و آزمایش علمی است، به عرصه پرتاب‌های فضایی سنگین بازخواهد گشت.

به نوشته نیواطلس، آژانس فضایی اروپا مدت زیادی است که در انتظار پرتاب آریان 6 به سر می‌برد. این موشک که حدود 15 سال پیش به عنوان جایگزینی برای آریان 5 طراحی شد، قرار بود در سال 2020 به فضا برود، اما با وجود بازنشستگی آریان 5 در یک سال پیش، هنوز هم روی زمین باقی مانده است.

این انتظار قرار است روز سه‌شنبه با بلند شدن نخستین آریان 6 از خط استوا در آمریکای جنوبی تغییر کند. انتظار می‌رود این پرواز که 51 دقیقه و 40 ثانیه به طول می‌انجامد، فهرستی بلندبالا از کارهایی که باید انجام شود، به همراه داشته باشد.

هدف این پرواز نه تنها نشان دادن قابلیت پرواز آریان 6 است، بلکه توانایی مرحله دوم پرتاب در روشن شدن مجدد تا چهار مرتبه را به نمایش می‌گذارد. هدف از این کار قرار دادن محموله‌های مختلف در مدارهای گوناگون و کاهش زباله‌های فضایی است؛ در واقع این اتفاق با اطمینان از اینکه مرحله دوم پرتاب می‌تواند دوباره وارد جو زمین شده و بسوزد یا به مدار گورستان – که برای فضاپیماهای از کار افتاده در نظر گرفته شده – فرستاده شود، رخ می‌دهد.

علاوه بر این، آریان 6 یازده محموله بین‌المللی را حمل خواهد کرد. این محموله‌ها شامل چندین ماهواره، آزمایش‌هایی که در طول کل ماموریت در داخل موشک باقی می‌مانند و اطلاعات را به زمین مخابره می‌کنند و دو کپسول که برای ورود مجدد به جو زمین طراحی شده‌اند، می‌شوند.

در صورت موفقیت، آریان 6 می‌تواند به احیای قابلیت‌های پرتاب سنگین اروپا منجر شود و امکان انجام 11 پرواز در سال با هزینه‌ای کمتر از آریان 5 را فراهم سازد. با این حال، این تلاش ممکن است دیرهنگام باشد، چرا که اسپیس‌ایکس به‌طور مرتب با هزینه‌های پایین‌تر موشک‌هایی با محموله‌های بزرگ‌تر پرتاب می‌کند و بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز به دنبال الگوبرداری از موشک‌های قابل استفاده مجدد آن‌ها هستند.

اگر می‌خواهید این پرتاب را به صورت زنده تماشا کنید، در ساعت 21:30 سه‌شنبه به وقت ایران، از طریق وب‌تلویزیون آژانس فضایی اروپا به تماشای آن بنشینید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید