شگفتی دانشمندان از زنده ماندن زنبورهای ملکه در زیر آب

نشریه علمی «Biology Letters»

زنبور

سابرینا روندو، محقق مقطع پست‌دکترا در دانشگاه اتاوا کانادا و نویسنده اصلی این مطالعه، به خبرگزاری فرانسه گفت برای اولین بار به صورت تصادفی متوجه شد که زنبورهای گرده، شاخه‌ای از زنبورهای عسل، می‌توانند در برابر غرق شدن مقاومت کنند.

به گزارش نبأخبر،محققان می‌گویند مطالعات جدید نشان داده است که زنبورهای ملکه می‌توانند به طرز عجیبی روزها زیر آب دوام بیاورند.

سابرینا روندو، محقق مقطع پست‌دکترا در دانشگاه اتاوا کانادا و نویسنده اصلی این مطالعه، به خبرگزاری فرانسه گفت برای اولین بار به صورت تصادفی متوجه شد که زنبورهای گرده، شاخه‌ای از زنبورهای عسل، می‌توانند در برابر غرق شدن مقاومت کنند.

خانم روندو در حال مطالعه تأثیر آفت‌کش‌های موجود در خاک بر روی زنبورهای ملکه بود که آب به طور تصادفی وارد لوله‌های چند عدد از آن‌ها شد. زنبورهای گرده عموما به خاطر در امان ماندن از سرما، زمستان را در حفره‌هایی زیر زمینی می‌گذرانند.

این محقق درباره حادثه‌ی رخ‌داده گفت: «من اول ترسیدم. هرچند تعداد آنها کم بود و بنابراین آنقدرها مهم محسوب نمی‌شد، اما نمی‌خواستم زنبورها را از دست بدهم. بعد اما با دیدن زنده ماندن آنها شوکه شدم.»

او سپس برای درک بهتر آنچه اتفاق افتاده بود، آزمایشی را به همراه همکارانش طراحی کرد. در این آزمایش محققان ۱۴۳ زنبور ملکه را که در خواب زمستانی بودند در لوله‌ها قرار دادند و آنها را به درجات مختلف و برای بازه‌های زمانی بین ۸ ساعت تا ۷ روز در آب غوطه‌ور کردند.

«مسیرهای وزوزی»؛ اتحادیه اروپا برای زنبورها خطوط پروازی امن راه‌اندازی می‌کند
زنبورهای گاوی حدود ۵۰ بار دو دوچرخه‌سوار فرانسوی را گزیدند و راهی بیمارستان کردند
یافته‌ها نشان داد که ۸۱ درصد از زنبورهای ملکه که در آب فرو رفته بودند نه تنها ۷ روز زنده ماندند، بلکه پس از بازگشت به شرایط خشک نیز ۸ هفته به زندگی ادامه دادند.

زنبور عسل
دکتر روندو، با بیان اینکه عملکرد زنبور‌های ملکه در این شرایط دشوار زیستی و زنده ماندن آنها تعجب‌برانگیز بوده است گفت بقای این گرده‌افشان‌ها، که برای اکوسیستم‌ها حیاتی هستند، در میان روندهای نگران‌کننده جهانی کاهش جمعیت آنها «دلگرم‌کننده» است.

نایجل رین از دانشگاه گوئلف، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله، نیز در این خصوص گفت: «گرم شدن کره زمین که باعث سیل‌های مکرر و شدید در مناطق سراسر جهان می‌شود، یک چالش غیرقابل پیش‌بینی را برای گونه‌های ساکن در خاک و به ویژه زنبورهایی است که در زیر‌زمین لانه می‌کنند یا زمستان‌گذرانی می‌کنند ایجاد کرده است.»

وی اضافه کرد: «زنبورهای ملکه با این توانایی می‌توانند در برابر افزایش سیل‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی که حفره‌های خواب زمستانی آنها را تهدید می‌کند، مقاومت کنند.»

پژوهشگران می‌گویند تأثیر بلندمدت این اتفاق بر سلامت زنبورها و تأثیراتی که می‌تواند بر کندو داشته باشد، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. همچنین این مطالعه باید روی گونه‌های دیگر زنبورهای زنبور عسل تکرار شود تا مشخص شود این ویژگی چقدر رایج است.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید