×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
دانشمندان یک قدم به ساخت سلول مصنوعی نزدیکتر شدند

به نقل ازصدانیوز،دانشمندان میکروکپسول‌های کلوئیدی جدیدی ساختند که شبیه به سلول واقعی عمل می‌کند. نانوساختار‌های مبتنی بر DNA، نوعی از انواع جدید ابزار‌های نانو با کاربرد‌های زیست پزشکی و زیست محیطی هستند. تاکنون تحقیقات زیادی بر روی افزودن به قابلیت‌ها و تنوع این ساختار‌ها متمرکز شده است.

به عنوان مثال، کپسول‌های مهندسی شده‌ای به نام لیپوزوم‌ها که دارای غشای لیپیدی دو لایه هستند، قبلاً با موفقیت به عنوان حسگر، ابزار‌های تشخیصی و سیستم‌های انتقال دارو مورد استفاده قرار گرفته اند.

به علاوه گروه دیگری از کپسول‌ها، معروف به کلوئیدوزوم که دارای پوشش لیپیدی نیستند و از ذرات غشائی کلوئیدی تشکیل شده اند، کاربرد‌های بیوتکنولوژیکی بسیاری دارند.

اما اکنون یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی بیوفیزیست ماساهیرو تاکینوی از انستیتوی فناوری توکیوتک از نوع جدیدی از امولسیون با کانال‌های یونی خبر داده است، دستاوردی که مسیر‌های جدیدی را برای طراحی سلول‌های مصنوعی و روبات‌های مولکولی باز می‌کند.

این گروه تحقیقاتی به تازگی شیوه ساخت میکروکپسول‌های مبتنی بر DNA را گزارش دادند که کاربرد‌های زیادی برای تولید مواد و دستگاه‌های جدید دارند.

آن‌ها نشان دادند که منافذ ریز در سطح این کپسول‌ها می‌توانند به عنوان کانال‌های یونی عمل کنند. مطالعه آن‌ها پیشرفت در مهندسی سلول‌های مصنوعی و روباتیک مولکولی و همچنین خود فناوری نانو را تسریع می‌کند.

یکی از مهمترین پیامد‌های این مطالعه، این است که می‌توان سیستم‌های پاسخگو به محرک‌ها را توسعه داد. چنین سیستم‌هایی در نهایت می‌تواند برای توسعه شبکه‌های عصبی مصنوعی و تقلید از نحوه عملکرد مغز انسان استفاده شود.

true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true