علی دایی می گوید نهادهای نظارتی وارد بحث فساد در فوتبال شوند
 علی دایی سرمربی تیم فوتبال سایپا هفته گذشته گردو خاک به پا کرد و در سخنانی برخی پرونده‌های فساد در فوتبال را زنده کرد. او که تیمش در هفته‌های اخیر نتایج بسیار ضعیفی گرفته و در دو بازی مقابل پرسپولیس و سپاهان به سختی شکست خورده است، حالا از برخی برخورد‌ها رنجیده است.
جنجال جدید بر سر فساد در فوتبال ایران

دایی روز چهار شنبه هفته گذشته در کنفرانس خبری پیش از بازی با سپاهان از برخورد پرسپولیسی‌ها با او در جریان دیدار با سرخ‌های پایتخت گلایه کرد. او در ادامه وارد بحث فساد در فوتبال شد و از کمیته انضباطی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران تقاضا کرد وارد بحث فساد در فوتبال شوند.

دایی گفت: “بیایند از خود من شروع کنند. پول‌هایی که به حساب من و نزدیکانم ریخته می‌شود از کجا می‌آید؟ یک کارمند ساده چطور پول به حساب خودش و نزدیکانش ریخته می‌شود. من از خدایم است که این موارد پیش بیاید و همه را کنترل کنند.”

او با بیان اینکه “ما از چیزی نمی‌ترسیم”، افزود: «از خود من شروع کنند تا برسند به دیگران. به سال ۸۹ و ماجرای میلیاردی روغن نباتی در شرکت پیشکسوتان و صندوق پیشکسوتان ورود کنند. بحث ال‌ای دی‌های آن زمان را نگاه کنند. ما از خدایمان است. به بحث بلیت فروشی ورود کنند که باید به تبلیغات محیطی فروخته شود و اینکه الان این بلیت‌ها کجا فروخته شده است و پولش کجا‌ها رفته است. در دیدار‌های خانگی پرسپولیس که خارج از خانه بازی می‌کند، به بلیت‌های تقلبی و مواردی از این دست برسند و ببینند جای پای چه کسانی است. ببینند چه کسانی سرشان بالا و چه کسانی پایین است.»

او در این چند جمله کوتاه چندین پرونده در فوتبال کشور را بازگشایی کرد. هر کدام از این پرونده‌ها در گذشته بحث و جدل‌هایی را برانگیخته است. اما در تمام آن‌ها یک نام بیشتر از همه می‌درخشد و آن هم “محمد تقی خزایی” خزانه‌دار فدراسیون در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ریاست علی آبادی بر سازمان تربیت بدنی و ریاست کفاشیان بر فدراسیون است.

به نوعی علی دایی به ماجرا‌های زمانی اشاره می کند که خود به مربی گری تیم ملی فوتبال رسید، اما به دلیل اینکه محمود احمدی نژاد علاقه‌ای به او نداشت از تیم ملی کنار گذاشته شد. دایی از اتفاقات همچنان دلخور است.

علی دایی بر روی پرونده‌های دست گذاشته که مدت هاست خاک می‌خورند، اما احتمالا می‌توانند بخشی از فساد در فوتبال را افشا نمایند. ظاهرا خزایی با افشا یکی از اسناد قرارداد علی دایی در تیم ملی فوتبال نیز ارتباط مستقیمی دارد. علی دایی در همان زمان از این مدیر فدراسیون شکایت کرده بود. بنا بر گزارش‌هایی که در آن مقطع منتشر شده بود در پرونده روغن نباتی و ال‌ای دی چند میلیارد تومان به فدراسیون فوتبال ضررزده شد. همچنین در آن مقطع فدراسیون چند میلیارد از درآمد تبلیغات دور زمین را پرداخت نکرد.

سخنان علی دایی درباره فساد در فوتبال فقط درباره موارد گذشته نیست او دو مورد تازه را نیز مطرح می‌کند. باز هم بحث بر سر تبلیغات دور زمین است که گفته می‌شود فوتبال کشور به خاطر آن خسارت چند ده میلیاردی پرداخت کرده است. این موضوع تاکنون توسط نهاد‌های نظارتی و قضایی بررسی نشده است.

دایی همچنین به جنجال اخیری که سعید آذری رییس باشگاه ذوب آهن به راه انداخته اشاره کرده است. آذری می‌گوید در بازی پرسپولیس و ذوب آهن در فولاد شهر بلیط بیشتری به هواداران تیم مهمان فروخته شده بود. او در واقع مدعی فروش بلیت‌های تقلبی شده است. ادعایی که تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

دایی و حمایت تمام قد از برادرش
اما حاشیه‌های دایی در روز‌های اخیر فقط به افشاگری هایش مربوط نمی‌شود. اتفاقاتی که در جریان بازی سایپا و پرسپولیس رخ داد، موجب شد که دایی به دفاع از برادرش محمد بپردازد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در جریان بازی برخی تماشاگران پرسپولیس علیه دایی شعار سر دادند. پس از بازی و شکست تیم سایپا محمد دایی دستیار علی دایی با ورزش سه گفت و گویی انجام داد که دردسر ساز شد.

او گفت: “باید مراقبت بیشتری شود تا آدم‌های کفتار صفت راهی به ورزشگاه‌ها نداشته باشد. هرچه گفتند نثار خودشان و خانواده‌هایشان. آن‌ها مردانگی و شرافت ندارند.”

محمد دایی با کنایه به موفقیت‌های برانکو در پرسپولیس، گفت: “اگر یک الف. بچه را هم بگذارید با ۱۰۰ میلیارد تومان خرج کردن و بازیکنان را به سمت تیم خودشان کشیدن، همین نتایج را می‌گیرد.”

این اظهارات باعث ناراحتی هواداران پرسپولیس شد. علاوه بر برخی پیشکسوتان پرسپولیس، روابط عمومی باشگاه هم واکنش نشان داد و خواستار برخورد کمیته اخلاق با محمد دایی شد.

بهروز رهبری فرد و ضیا عربشاهی نیز به شدت از این سخنان انتقاد کردند.

اما علی دایی در نشست خبری پیش از بازی با سپاهان به دفاع تمام قد از برادرش پرداخت. او از رسانه‌ای که با برادرش گفتگو کرده انتقاد کرد و گفت: “متأسفانه بعد از بازی زمانی که وقتش نیست سوالی می‌پرسید و فوتبالمان را به حاشیه می‌برید. این به حاشیه بردن اصلاً درست نیست و ما را از اصل مطلب دور می‌کند. ”

سرمربی سایپا با زیر سوال بردن رفتار برخی پیشکسوتان پرسپولیس افزود: «با احترامی که برای تمام پیشکسوتان پرسپولیس قائل هستم، متأسفانه ببینید بعضی‌ها چه چیز‌هایی گفته اند؛ دور از ادب و شأن یک پرسپولیسی است. اول به خودمان نگاه کنیم. اینکه چرا ۲۰ سال است بیکاریم. نمی‌شود که همه بد باشند و ما خوب باشیم. به خودمان نگاه کنیم ببینیم توانستیم زندگی خانوادگی خودمان را اداره کنیم؛ توانستیم بعد از فوتبال به راه درست برویم؛ توانستیم یک نفر را تربیت کنیم؛ توانستیم مسئولیت اجتماعی خود را انجام بدهیم؟ شعار دادن خوب است.»

دایی همچنین درباره کنایه برادرش به برانکو با تاکید براینکه “ما خانوادگی برانکو را دوست داریم”، گفت: “صحبت محمد ما که یک بچه هم می‌توانست این نتایج را بگیرد شاید اشتباه بوده یا شاید اصلاً چنین تعبیری را به کار نبرده، اما مگر محمد دروغ گفته که یک بازیکن پرسپولیس به اندازه بودجه تیم ما هزینه داشته؟”

ادعا‌های تازه زنوزی
در روز‌های اخیر این فقط علی دایی نبوده که از فساد در فوتبال سخن گفته است. محمدرضا زنوزی مالک جنجالی باشگاه تراکتورسازی در گفت وگویی ادعا‌های تند و تیز درباره “مهندسی” لیگ برتر کرده است.

او این ادعا‌ها را بعد از دوشکست پرحاشیه و بحث برانگیز تیمش مقابل سپید رود رشت و پیکان مطرح کرده است. شکست هایی که این تیم را از رسیدن به جام قهرمانی دور کرده است و اعتراض های شدید هواداران را درپی داشته است.

به گفته زنوزی “فدراسیون فوتبال باید پاسخگوی نتایج مهندسی شده اخیر باشد. یک بیننده معمولی هم اگر بازی‌های اخیر و نوع چیدمان را مشاهده کند پی به مهندسی نتایج می‌برد. در بازی ما مقابل سپیدرود گرانول روی چمن بازی ریختند. کسی جواب گوی ما نیست.”

او تاکید کرد: «ما باید برای سوم و چهارم به بعد برنامه ریزی کنیم چرا که رتبه‌های اول تا سوم از قبل مشخص هستند و تیم‌های دیگر باید برای یک سهمیه باقی مانده دیگر برنامه بریزند.»

او در بخش دیگری از اظهارات جنجالی خود گفته است: «سئوال من این است باشگاه‌هایی با ماهیت سایپا و پیکان برای چه باید در فوتبال حرفه‌ای ایران حضور داشته باشند؟ باشگاهی که ۵۰ نفر هم طرفدار ندارد با این همه هزینه چرا باید فعالیت حرفه‌ای داشته باشد آن هم کلان شهری مثل تهران که خود دو تیم پرطرفدار دارد. به نظر من سایپا و پیکان به این دلیل حضور دارند که سربزنگاه به داد تیم‌های پرطرفدار پایتخت برسند و دست شان را بگیرند.»

زنوزی بازهم به ماجرای محسن فروزان دروازه بان این تیم اشاره کرده و مدعی شده که فروزان پیشتر به خاطر شرط بندی محکوم شده است. زنوزی گفت: “آیا آبرو و اعتبار محسن فروزان از تراکتور بیشتر است؟ همان گونه که آبرو و اعتبار من از تیم بزرگی، چون تراکتور بیشتر نیست.” زنوزی خواستار پاسخگویی فروزان شده است.