المپیک
المپیک
به نقل ازصدانیوز،پس از گذشت ۴۴ سال و برای دومین بار در تاریخ، ۲ تیم از ورزش ایران موفق شدند سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را کسب کنند.
تیم ملی والیبال ایران با پیروزی مقابل چین، برای دومین بار در تاریخ سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را به دست آورد. پیش از این تیم ملی بسکتبال ایران هم سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرده بود تا به این ترتیب ایران در ۲ رشته تیمی در المپیک توکیو حضور داشته باشد.
در دوره‌های گذشته، ورزش ایران سه بار در فوتبال، دو بار در بسکتبال، یک بار در واترپلو و یک بار در والیبال سهمیه المپیک گرفته بود. فقط یک بار در المپیک ۱۹۷۶ مونترال بود که ایران در ۲ رشته واترپلو و فوتبال به صورت همزمان صاحب سهمیه شده بود. رکورد بزرگ‌ترین کاروان ورزشی ایران در تاریخ بازی‌های المپیک هم با ۸۶ ورزشکار، متعلق به همان دوره است.
نخستین حضور جدی ایران در المپیک، در سال ۱۹۴۸ لندن بود که بسکتبال ایران سهمیه گرفت. این نخستین حضور یک تیم ورزشی ایران در المپیک هم بود.
در المپیک‌های ۱۹۶۴ توکیو، ۱۹۷۲ مونیخ و ۱۹۷۶ مونترال، تیم ملی فوتبال ایران المپیکی شد. البته فوتبال ایران در المپیک ۱۹۸۰ مسکو هم سهمیه گرفت، ولی با توجه تحریم این دوره از بازی‌ها از سوی ایران در اعتراض به حمله ارتش شوروی به کشور افغانستان، کاروان ورزشی ایران در این مسابقات شرکت نکرد.
دیگر رشته تیمی ایران که تا کنون موفق به کسب سهمیه المپیک شده، واترپلو است. این تیم در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ مونترال صاحب سهمیه شد و در کنار فوتبال، ۲ رشته تیمی ایران در آن دوره از مسابقات بود.
آخرین ورزش تیمی که از ایران به المپیک رفت، والیبال بود. این تیم در المپیک ۲۰۱۶ ریو برای نخستین بار سهمیه گرفت و با صعود از گروهش و کسب مقام پنجم مشترک، بهترین نتیجه تاریخ را در میان ورزش‌های تیمی ایران نیز کسب کرد.
المپیک ۲۰۲۰ توکیو، تابستان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود و پس از ۴۴ سال ایران در دو ورزش تیمی سهمیه گرفته است. بسکتبال برای سومین بار و والیبال برای دومین بار در المپیک به میدان می‌روند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید