×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
رشد ۲۹۷ درصدی ورودی سد‌ها

به نقل ازصدانیوز،جدیدترین آمار بارندگی کشور نشان می‌دهد، در سال آبی جاری بیشترین میزان بارش در استان لرستان به ثبت رسیده و استان گیلان در روندی متفاوت با سال‌های گذشته، از فهرست پربارش‌ترین‌ها خارج شده است.بر‌اساس گزارش بارندگی تجمعی استان‌ها، در سال آبی جاری استان لرستان با یکهزار و ۱۴۳ میلی‌متر بارندگی و استان سیستان و بلوچستان با ۷/ ۹۱ میلی‌متر به‌ترتیب پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شوند.

بر این اساس، استان گیلان پس از سال‌ها از فهرست پربارش‌ترین استان‌های کشور کنار رفته و پس از لرستان، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با یکهزار و ۱۲ میلی‌متر و چهارمحال و بختیاری با ۹۶۶ میلی‌متر، رکورددار پربارش‌ترین استان‌های کشور در سال آبی ۹۸-۹۷ معرفی شده‌اند. همچنین پس از سیستان و بلوچستان، استان‌های یزد با ۱۱۱ میلی‌متر و خراسان جنوبی با ۲۷/ ۱۴۳ میلی‌متر کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور گزارش شده‌اند.

افزایش ۱۹۰ میلی‌متری حجم بارش‌های کشور
این گزارش حاکیست، حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۸- ۹۷ (اول مهرماه) تا ۱۴ اردیبهشت ۹۸ به ۳ /۳۱۹ میلی‌متر رسیده که در مقایسه با میانگین ۱۱ ساله اخیر از حدود ۱۹۰ میلی‌متر افزایش برخوردار بوده است.
بر‌اساس آمار بارندگی تجمعی حوضه‌های آبریز درجه یک کشور، میزان بارندگی‌ها طی مدت مشابه سال آبی ۹۷- ۹۶ در این حوضه‌ها ۱۴۰ میلی‌متر گزارش شده است.
این میزان بارش، از سال آبی گذشته ۱۲۸ درصد بیشتر شده و نسبت به میانگین بلندمدت ۵۰ ساله از ۴۵ درصد و در مقایسه با میانگین ۱۱ ساله اخیر (از سال آبی ۸۷- ۸۶ تا سال آبی ۹۷- ۹۶) از ۶۸ درصد رشد برخوردار بوده است.
براساس این گزارش، میزان بارش امسال در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با ۵۲۵ میلی‌متر، از حوضه آبریز دریای خزر با ۸ /۴۸۵ میلی‌متر که تا پیش از این، اغلب پربارش‌ترین حوضه آبریز اصلی کشور محسوب می‌شده، پیشی گرفته است.
در آمار بارش تجمعی از اول مهرماه تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه، نسبت به میانگین ۵۰ ساله حدود ۲۲۰ میلی‌متر افزایش مشاهده می‌شود. بر همین اساس، حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با ۱ /۵۲۵ میلی‌متر بارش و حوضه آبریز مرزی شرق با ۱۰۰ میلی‌متر به ترتیب از بیشترین و کمترین میزان بارندگی حوضه‌های آبریز درجه یک برخوردار بوده‌اند.
بر اساس این گزارش، میزان بارندگی سال آبی جاری در حوضه مرزی شرق ۷ درصد بیشتر از متوسط بلندمدت ۵۰ ساله اخیر گزارش شده است.
ورود ۶۴ میلیارد مترمکعبی آب
همچنین ورودی آب به سد‌های کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون به ۰۸/ ۶۴ میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی ۱۵ /۱۶ میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته ۲۹۷ درصد افزایش داشته است. هم‌اکنون ۹۲ درصد مخازن سد‌های حوضه آبریز خلیج‌فارس، ۷۸ درصد مخازن سد‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ۷۰ درصد مخازن سد‌های حوضه آبریز هامون، ۶۱ درصد مخازن سد‌های حوضه‌های آبریز دریای خزر و مرکزی و ۵۶ درصد مخازن سد‌های حوضه آبریز سرخس نیز پر است. سیلاب‌های فروردین‌ماه در کنار بارش‌های مناسب چندماه اخیر موجب شده است تا سد‌های استان خوزستان نیز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ به‌طوری‌که ورودی به سد‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود ۵ /۳۷ میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم سال گذشته در چنین زمانی تنها هفت میلیارد مترمکعب بوده است.

منبع خبر : روزنامه جوان
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true