×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷  
false
true
اوضاع فاجعه بار پناهندگان روهینگیایی


حدود یک سال پیش حدود یک میلیون روهینگیایی قبل از کشتارها در میانمار از کشور خود به بنگلادش فرار کردند. حالا در اردوگاه مملو از جمعیت کوتوپالونگ در بنگلادش فاجعه دیگری در انتظار آن ها است. باران های موسمی این منطقه بزرگ و پر تپه را تبدیل به یک تله خطرناک پناهندگان روهینگیایی می کند.

به نقل از صدانیوز ،اکثر پناهندگان روهینگیایی در این منطقه یک سال پیش شاهد کشتار این اقلیت مسلمان در میانمار بوده اند.روزنامه آلمانی  به شرح حال اسفناک برخی از پناهندگانی که در این اردوگاه ها به سر می بردند پرداخته و از زبان احمد یکی از پناهندگان بسیار عصبانی روهینگیایی گفت: “آنگ سان سوچی “، رهبر امیانمارجایزه صلح نوبل را دریافت کرده است اما اجازه می دهد که مسلمانان در کشورش قتل عام شوند.

در اوایل ژوئن سازمان ملل تلاش کرد تا برای حل بحران اقلیت روهینگیایی میانجی گری کند. حاصل این میانجی گری یک بیانیه گنگ و مهم درباره لزوم بازگشت پناهندگان روهینگیایی تحت شرایط معینی بود. اما روهینگیایی ها دیگر برای بازگشت به وطنشان اعتماد ندارند.

“سارا خاتون” یک پیرزن روهینگیایی در این باره می گوید: من یک زن پیر هستم و من تمام عمر خود را تحت قدرت میانمار رنج کشیده ام. من به قول های آن ها اعتماد ندارم. آن ها دروغ می گویند. آن ها می خواهند ما را نابود کنند. برای من بهتر است در این اردوگاه بمیرم تا به میانمار برگردم.

این وضعیت همچنین بنگلادش فقیر را در برابر چالش بزرگی قرار داده است.این کشور فقیر که کم تر از ۵۰ سال است از پاکستان جدا شده است پر جمعیت ترین کشور مسطح جهان است که بیش از یک سوم مردم آن زیر خط فقر زندگی می کنند. دولت چپ میانه روی این کشور با مسائلی از جمله زیر ساخت های ناپایدار به ویژه در کلانشهر داکا وبرخی ناعدالتی ها و ناامنی ها در کشورش مبارزه می کند.

بنگلادش نمی خواهد و نمی تواند مدت طولانی پناهندگان روهینگیایی را اسکان دهد.

در ماه ژوئن فصل باران های موسمی در این منطقه آغاز شده و بسیاری از کلبه ها و محل های اسکان پناهندگان دیگر نمی توانند این باران ها و طوفان های سنگین را تحمل کنند.

وقتی که حدود یک سال پیش اولین گروه روهینگیایی به بنگلادش وارد شدند بسیاری کودکان دچار سوء تغذیه بودند. بسیاری از زنان بر اثر تجاوز آسیبهای جدی دیده بودند و بسیاری پناهندگان زخمی و دچار سوختگی شده بودند.

نویسنده در ادامه به امکانات کم پزشکی در این اردوگاه ها و به تعداد زیاد کودکان در این اردوگاه ها اشاره کرده و نوشت: تقریبا همه مادران روهینگیایی در این اردوگاه ها حداقل پنج فرزند دارند. به این ترتیب تقریبا حالا نیمی از ساکنان این منطقه کودکان هستند.

منبع خبر : تسنیم
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true