به گزارش صدانیوز،حدود دو، سه ماه پیش حسن روحانی باافتخار اعلام می‌کرد که مدیریت ایران در مقابله با کرونا اصولی و قوی‌تر از خیلی از کشورهای پیشرفته است، اما در شرایطی که در ششمین ماه شیوع کرونا در ایران به‌سر می‌بریم آمارها نشان می‌دهد که اوضاع چند هفته‌ای است که بدتر از همیشه می‌باشد.

در حالی شاهد مقابله سیستم درمانی کشور با موج دوم کرونا هستیم که خیلی از کشورها که اوضاع بدتری نسبت به ایران را داشتند در حال کنترل ویروس هستند.

حال سوال اینجاست که چرا ایران اینقدر زود گرفتار موج دوم کرونا شد و چرا برخی کشورها علیرغم آمار فوتی‌های بالا خیلی زود توانستند شرایط را به ثبات نزدیک کنند؟

در همین رابطه محمدعلی محسنی‌بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به سایت روزنو گفت: ایتالیا یکی از کشورهایی بود که بیشترین ضربه را از کرونا دید. آمارها نشان می‌داد که این کشور در روز ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر تلفات داشت، اما چند هفته‌ای است که ایتالیا توانسته آمار فوتی‌های خود را به زیر پنج نفر برساند.

وی افزود: کشوری مثل ایتالیا به نسبت ایران، جمعیت بالایی سالمند دارد که برخی از این افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند که می‌تواند تشدیدکننده عوارض کرونا باشد ولی دولت ایتالیا با همراهی مردمش توانست تا حد قابل ملاحظه‌ای از این بحران عبور کند.

نماینده چالوس و نوشهر تصریح کرد: ایران در موج اول شیوع کرونا مدیریت خوبی را از خود به‌جای گذاشت که دلیل اصلی آن، ترس مردم و تعطیلات نوروزی بود که باعث رعایت قرنطینه توسط جامعه شد. اما هرچه جلوتر رفتیم وضع اسفناک‌تر شد چون اقتصاد مردم به دوش خود آن‌هاست و نمی‌شود زندگی و اقتصاد خانواده را متوقف کرد. از این‌رو می‌بینیم که خیلی از فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی از سر گرفته شده و به تبع آن فعالیت‌های آموزشی هم راه افتاده است و چند روزی است که شاهد برگزاری کنکورهایی هستیم.

محسنی‌بندپی اظهار داشت: من مخالف از سرگیری برخی فعالیت‌ها نیستم، اما همه صحبت این است که چرا کشوری مثل ایتالیا با آن همه کشته امروز اجازه ورود مردم به دریا را هم می‌دهد و فقط پنج فوتی دارد ولی ما که خیلی زودتر از این‌دست کشورها اوضاع را کنترل کردیم حالا روزانه بیش از ۲۰۰ فوتی داریم؟ دلیل کاملاً روشن است؛ ما بحران را اصولی مدیریت نکردیم.

وی یادآور شد: بعد از گذشت ماه‌ها و مشخص‌شدن ابعاد این ویروس منحوس و خطرات ناشی از آن، هنوز افرادی در کشور هستند که این ویروس را جدی نمی‌گیرند و این موضوع واقعاً برای جامعه خطرناک است، زیرا سلامت هر فردی در گرو رعایت اصول دیگری است. مسئولان مربوطه می‌بایست در این ماه‌ها بیشتر روی آموزش و آگاهی‌بخشی مردم کار می‌کردند و حتماً باید بستر را آماده کنند که سبک زندگی مردم نسبت به پیش از کرونا تغییر کند. امروز ایتالیایی‌ها به‌طور جدی پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند و نتیجه آن را هم به‌وضوح می‌بینند، اما ما خیلی راحت بازار و برخی مکان‌ها را باز کردیم بدون آنکه مسائل اصولی را رعایت کنیم. امروز در مترو به ازای هر دو صندلی یک نفر می‌نشیند ولی افراد زیادی ایستاده در کنار هم قرار گرفته‌اند! این مدیریت اصولی است؟ با این وضعیت می‌خواهیم ویروس را کنترل کنیم؟

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در ادامه بیان کرد: بسیاری از کشورها برای کنترل اوضاع، اجبارهایی را اعمال کردند، مثلاً اینکه همه در خیابان‌ها باید ماسک بزنند ولی این اجبارها در ایران عملیاتی نشد و تا یکی، دو ماه پیش حتی در مترو که یکی از کانون‌های شیوع ویروس است افراد می‌توانستند بدون ماسک رفت و آمد کنند. از طرفی، حاکمیت باید ماسک رایگان تولید و در اختیار مردم بگذارد و مرتباً به آموزش جامعه در این بخش بپردازد. ما حمایت و آموزش موردی را قبول نداریم و این دو فاکتور باید به‌صورت مدوام ادامه داشته باشد تا ان‌شاالله با کشف واکسن، این ویروس ریشه‌کن شود.

محسنی‌بندپی گفت: من مخالف برخوردهای قهری هستم، زیرا شان و نجابت مردم ایران بسیار بالاست ولی باید توجه کنیم در برابر فردی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کند باید محکم ایستاد چون او جان دیگران را با سهل‌انگاری خود به خطر می‌اندازد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان خاطرنشان کرد: بنده به‌عنوان نماینده مردم از وزارت بهداشت می‌خواهم که صریح و روشن بگوید چقدر از بودجه مقابله با کرونا را در بخش پیشگیری هزینه کرده است. متاسفانه هزینه‌ها به‌جای آنکه بیشتر برای پیشگیری باشد، خرج درمان می‌شود؛ یعنی می‌گذاریم بحران رخ دهد و سپس وارد عمل شویم که این روند جای تعجب دارد. اگر مردم به‌راحتی و حتی رایگان به اقلام بهداشتی برای مقابله با کرونا دسترسی داشتند اکنون وضع ما این نبود. امیدوارم در هفته‌های آتی طوری تصمیم‌گیری صورت بگیرد که ایران هم مثل خیلی از کشورها شرایط عادی‌تر را دنبال کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید