×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
بازخوانی کتاب ” اقتصاد فقیر”

به نقل ازصدانیوز،شهروندان جهان درسرزمین های گوناگون نقاط اشتراک قابل اعتنایی دارند که به نظر می رسد با توجه به شبکه های اجتماعی بین المللی روند فزاینده ای را تجربه خواهد کرد. یکی از نقاط اشتراک یکسان شدن فرهنگ مصرفی شهروندان و دیگری دانش ناچیز آنها در چگونه خرج کردن درآمدهایشان است . اما نکته قابل اعتنای دیگر این است که شهروندان درک درستی از فقر ندارند.
کتاب «اقتصاد فقیر» ،بازاندیشی بنیادین در شیوه مبارزه با فقر جهانی است که به تازگی به فارسی ترجمه شده است . روزگذشته درتهران و درمحل موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی و با حضور مترجم کتاب دکتر مهدی فیضی استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد که شماری از اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان حاضر بودند به نقد کشیده شد. به گزارش روابط عمومی این موسسه دراین  جلسه مطرح شد که این کتاب با نگاهی از دل مردم فقیر به مقوله فقر نگاه می‌کند و بیانگر نگاه از بالا به آن نیست. مهدی فیضی مترجم این اثر در این جلسه گفت: این کتاب برخاسته از دغدغه بهتر کردن حال دیگران به واسطه اقتصاد است. وی ادامه داد: در بسیاری از اندیشه‌ها فرمول‌های اقتصادی اصل مسائل انسانی را نادیده می‌گیرند، اما در این کتاب مسائل به زبانی ساده بیان شده است. فیضی افزود: در این کتاب تلاش شده است که از بالای شهر برای مردم پایین شهر تصمیم گرفته نشود و سعی دارد به صورت چهره به چهره با مقوله فقر صحبت کند.وی ادامه داد: مساله ای که این کتاب به دنبال اثبات آن حرکت می‌کند این است که صرف داشتن قصد خوب برای بهتر شدن وضعیت مردم کافی نیست و باید نوع نگاه را تغییر داد.به گفته فیضی در این کتاب به انسان به مثابه یک انسان نگاه می‌شود، نه به شکل اعدادی که در آمارها به کار می‌رود و رویکردهای کلان‌نگر و کل‌نگر در این کتاب به پرسش‌هایی کوچک‌تر تبدیل می‌شوند.وی افزود: کتاب مذکور می‌خواهد شانس انتخاب‌های درست را بین افرادی که به آنها فقیر گفته می‌شود، افزایش دهد. به گفته فیضی، برای مثال در برخی از تعاریف کسانی که قدرت خرید غذای کافی برای خوردن را ندارند، فقیر تلقی می‌شوند. اما در برخی دیگر از تعاریف شخصی که توانایی رسیدن به استعدادهای خود را ندارد فقیر خوانده می‌شود.
وی ادامه داد: برای مثال یک خانواده فقیر خرج‌های نادرستی انجام می‌دهد و هنگامی که یخچال ندارد، یک موبایل گران‌قیمت می‌خرد. یا این که خانواده‌های فقیر تعداد فرزندان بیشتری دارند، چرا که فرزندان زیاد را عاملی برای حمایت از خودشان می‌دانند.وی گفت: این اتفاقات از دانش کم افراد فقیر نشات می‌گیرد و باید تلاش کنیم که دانش آنها را افزایش دهیم.فیضی در پایان با اشاره به روش آمارگیری RCT برای کسب اطلاعات این کتاب، گفت: در این روش جوامع انسانی مورد بررسی قرار می‌گیرند و اطلاعات خود را از افرادی که درک درستی از فقر ندارند، به دست نمی‌آورد.
در ادامه علیرضا عبدالله‌زاده استاد دانشگاه نیز در خصوص این کتاب گفت: شیوه کسب اطلاعات این کتاب روش RCT است و این روش نسبت به آمارهایی که در سال‌های گذشته از آن استفاده می‌شد برتری دارد.این روش می‌تواند دنیا را به جای بهتری تبدیل کند، چرا که بسیاری از اشتباهات آماری را کاهش می‌دهد. عبدالله‌زاده گفت: برای مثال این نوع بررسی نشان داده است که پرداخت پول بیشتر به مربیان در سطح آموزش کودکان تاثیری ندارد.
محمد حسینی عضو هیئت علمی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی نیز در پایان در خصوص این کتاب گفت: کتاب اقتصاد فقیر بر خلاف دیگر کتب اقتصادی، با زبانی شیوا و ساده سخن می‌گوید و این مساله می‌تواند ارتباط را برای مخاطب راحت‌تر کند. چرا که خشکی‌های دیگر مباحث اقتصادی در آن وجود ندارد.

منبع خبر : ساعت 24
true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true