ایدز

به نقل ازصدانیوز،اهالی روستای «چنار محمودی» شهرستان لردگان مدعی هستند که به خاطر سرنگ‌های تست دیابت و حجامت به ویروس اچ آی وی مبتلا شده اند، اما مسئولان تمام این روایت را تایید نمی‌کنند.
تعدادی از ساکنان روستای «چنار محمودی» شهرستان لردگان با تجمع در محل فرمانداری این شهرستان مدعی شدند که سرنگ‌های تست دیابت و حجامت شبکه بهداشت این روستا آلوده به ویروس ایدز بوده و تعدادی زیادی از اهالی این روستا را به این ویروس مبتلا کرده است.

عکس‌ها و ویدیو‌های این خبر عجیب به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و مسئولان مختلف شهرستان لردگان و استان چهارمحلا و بختیاری را به واکنش وا داشت.

احمدرضا بهرامی، رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری، از جمله افرادی بود که بدون رد یا تایید این موضوع از بازداشت فرد مظنون و برگزاری فوری جلسه شورای تامین استان چهارمحال و بختیاری خبر داد.

بهرامی تصریح کرد: برخی ادعا دارند که یکی از بهیارانی که در یکی از مراکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای انجام آزمایشات از آن‌ها خون می‌گرفته به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده است که در حال حاضر فرد مذکور در بازداشت به سر می‌برد.

اچ‌آی‌وی است

دکتر مجید شیرانی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری، بر اصل ماجرای ابتلای اهالی یک روستا به ویروس «اچ آی وی» صحه گذاشت.

او توضیح داد: از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستا‌های چهارمحال و بختیاری، تیم‌های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی و تماس با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولین استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کماکان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در این راستا تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایشات تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری در ادامه ضمن توصیه به همه مردم جهت حفظ خویشتن داری و آرامش از آنان خواست که اخبار را از کانال‌های رسمی پیگیری کرده و به شایعات و اخبار کذب بخصوص درباره علل و تعداد افراد مبتلا توجه نکنند.

سیدمرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوع شیوع این بیماری در روستای چنار محمودی را تایید کرد، اما در مورد شایعات مطرح درباره منشا آن گفت: ابتلا به ویروس به دلیل تست دیابت درست به نظر نمی‌رسد. بنا بر اطلاع موثق، ابتدا در این روستا کانون خطری مشاهده شده و در راستای اقدامات پیشگیرانه از جمله برای اینکه معلوم شود، میزان آلودگی چه میزان است، آزمایشاتی صورت گرفته است.

وی افزود: این که در اثر حجامت یا تست دیابت ابتلا به این ویروس رخ داده، به نظر نمی‌رسد که صحت داشته باشد و همواره در جریان بیماریابی احتمال پیدا کردن موارد بیشتری وجود دارد.

همچنین به نقل از یک مقام مسئول در وزارت بهداشت: وزارت بهداشت گزارش لازم را دارد، ولی از آن‌جهت که مربوط به اخلاق پزشکی است، نمی‌توانیم با رسانه‌ها در میان بگذاریم.

وی افزود: این ادعا تا حدی واهی است؛ فعلا نیاز به بررسی دارد و در صورت لزوم وزارت بهداشت در این زمینه موضع‌گیری خواهد کرد.

وی اذعان کرد: یک سری از افراد تلاش دارند، مسئولیت این اتفاق را متوجه سازمان یا افرادی کنند؛ و سوال این است مگر در آن روستا تست دیابت داشته‌ایم؟ در ضمن دیابت کجا چک می‌شود، به طور حتم هرجا این کار صورت گرد، سوزن یک بار مصرف استفاده می‌شود. دو نفر هم اظهار کرده‌اند، برای کمپین فشار خون رفته بودند که مبتلا شده‌اند. حال سوال این است مگر ما در فشار خون از کسی خون می‌گیریم؟

اظهاراتی مشابه را هم محمد مهدی گویا در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: عده‌ای مبتلا به این ویروس گزارش شده اند که راه انتقال آن سرنگ آلوده نبوده است.

وی افزود: در مورد روش انتقال ویروس فعلا نمی‌توانیم اطلاع رسانی کنیم، اما تعداد مبتلایان نیز قطعا ۲۰۰ نفر نبوده و بسیار کمتر است.

گویا اضافه کرد: راه ابتلای این بیماران موضوعی محرمانه بین بیمار و پزشک است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت به زودی درباره این خبر اطلاعیه رسمی منتشر می‌کند.

به گفته یک منبع آگاه ، آلوده شدن تعداد ۳۰۰ نفر قطعا کذب است و بدون تردید این موارد زیر ۵۰ نفر است و دلیل آن نیز برخی روابط در گذشته در این منطقه بوده است که پرونده آن‌ها در مراکز درمانی و امنیتی موجود است.

این مقام وزارت بهداشت گفت: بازداشت بهیار با این معنا که در اخبار آمده است هم درست نیست و فرد مذکور به دلیل برخی شایعات در روستا خود خواسته به پلیس مراجعه و درخواست کنترل اوضاع را داشته است.

اچ‌آی‌وی نیست

علی رغم تایید موضوع از سوی افراد و نهاد‌های مسئول، برخی دیگر ابهاماتی را در این زمینه مطرح کردند. محمد خالدی سردشتی، نماینده لردگان، با بیان این که تمام بخش‌های استان درگیر این موضوع هستند، تاکید کرد: از بعد کارشناسی و علمی باید به طور دقیق آزمایش‌ها بررسی شود و اگر به قطعیت برسیم به اطلاع مردم خواهیم رساند. تاکنون گزارشها دقیق نیست و جواب قطعی داده نشده است. پس از جمع‌آوری تمامی گزارش‌ها می‌توان پاسخ قطعی داد که ابتلای افراد به چه ویروسی است.

خالدی افزود: تاکنون گزارشات ضد و نقیض بوده، اما موارد مشکوک نیز دیده شده است. زمانی که به قطعیت برسیم موضوع را از مراجع رسمی اعلام می‌کنیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید