×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
وضعیت تکان دهنده فقر و سلامت در گلستان در سایه رانت تا ابر فسادها

به نقل ازصدانیوز،نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس با انتقاد از اینکه یک سوم مردم استان گلستان زیر خط فقر مطلق و تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، گفت: مردم میان مجلس و دولت سرگردان هستند.
در سالهای اخیر و دقیقاً از زمانی که اقتصاد از مسیر اصلی خود خارج شد، فریادهای افکار عمومی و رسانه ها هم به همین موازات از رشد قارچ گونه فساد و رانت در گوشه و کنار دستگاه های دولتی و….بلندتر شد.
در این میان، ظاهراً شرایط برای برخی عناصر پلید داخلی که به لطف شرایط ویژه اقتصادی و با توجه به دسترسی به امکانات مناسب برای کاسبی کردن طلایی در شرایط موجود، بسیار مساعد شد و از این رو به لطف تلاشهای مضاعف قوه قضاییه، برخی از باندهای متصل به ابر فسادهای مالی و اقتصادی و رانت خورهای بی انصاف و حیا هم رسوا شدند و اما گویی این پایان ماجرا نیست و نخواهد بود. رسوایی های اخیر نشان می دهد عمق فساد بیشتر از محاسباتی است که مردم عامه به شکل روزانه اخبار آنرا یا مرور می کنند و یا با خود حساب و کتاب کرده و از کنار آن می گذرند!
سال گذشته و دقیقا در زمان انفجار تورم و بحران ارزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته بود: «در یک سال اخیر (حدفاصل سال ۹۶-تا ۹۷) فقر مطلق در کشور از ۱۲ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافته است و نرخ خط فقر به نزدیک ۶ میلیون تومان رسیده است».
رسول خضری در مرداد ماه سال گذشته با تاکید بر اینکه تا قبل از آغاز به کار دولت دوازدهم ۱۲ درصد مردم کشور در فقر مطلق بودند و خط فقر ۳ میلیون تومان بود، مدعی شده بود: «قطعاً با اوضاع فعلی خط فقر حداقل به ۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و درصد مردمی که دچار فقر مطلق شده اند به چند برابر افزایش پیدا کرده و می‌توان گفت: به عدد ۵۰ درصدی نزدیک شده است». وی همچنین گفته بود: «من متاسفم بگویم در جریان نوسانات ارزی در کشور دولت بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از جیب مردم درآمد زایی کرد. در مقابل ارزش پول مردم یک سوم شد و حداقل سه برابر فقیر‌تر شدند و نیمی از جامعه به زیر خط فقر سقوط کردند».
این بیانات نمونه ای از سخنانی بود که نمایندگان ملت به وظیفه قانونی خود در تشریح وضعیت نابسامان اقتصادی پرده از پنهان های ماجرای بحران اقتصادی برداشته و اما گویی هیچوقت پاسخی قرار نیست به این ادعاها داده شود و مداماً باید بر طبل قناعت و مدارا، آنهم توسط مردم کوبید و دم برنیاورد!
وضعیت تکان دهنده فقر و سلامت در استان گلستان در سایه رانت تا ابر فسادهااما نماینده گلستان در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با بیان اینکه مدتی است که جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورد‌های ناشایست و غلط آمریکا در مرکز توجهات جهانی قرار گرفته است، گفت: شیطنت‌های روز افزون آمریکا عرصه را بر مردم ایران تنگ کرده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در چنین شرایطی که لزوم انسجام بیشتر، وحدت عمیق‌تر مردم و مسئولان برای مقابله با تهدید‌های آمریکا احساس می‌شود متاسفانه هر روز به بهانه‌های مختلف تضاد‌ها و درگیری‌های جناحی و گروهی بیشتر می‌شود.
وی با بیان اینکه ریشه اصلی اختلافات داخلی کشور بیشتر به مسائل اقتصادی، مفسده‌های مالی و اختلاس‌های کلان در سوء عالی مدیران و کارگزاران نظام برمی‌گردد، ادامه داد: مردم سخت در مضیقه هستند و گرانی دمار آن‌ها را درآورده قاطبه مردمی که به ما نمایندگان مراجعه می‌کنند مشکل معیشتی و اشتغال دارند.قرجه طیار یادآور شد: مردم مدت‌ها است که به زیر خط فقر مردم در مضیقه بوده و گرانی مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود آورده چرا با وجود این مسائل وقت‌مان را صرف مسائل غیرمهم می‌کنیم؟
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در این شرایط که به وحدت عمیق میان مردم و مسئولان نیازمندیم هر روز به بهانه‌های مختلف برخی اختلافات میان برخی جناح‌ها افزوده می‌شود که ریشه این اختلافات مربوط به مسائل اقتصادی، فساد مالی و اختلاس‌ها است.
مردم میان مجلس و دولت سرگردان هستند
قرجه طیار یادآور شد: مجلس در این رابطه چشم به دست دولت دارد و دولت نیز توپ را به زمین دیگران و تحریم‌ها می‌اندازد و مردم میان مجلس و دولت سرگردان هستند و این موضوع هم به این دلیل است که روح انقلاب هم در ما کمرنگ شده است.وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضاییه انقلابی با رانت‌خواری مدارا و لاپوشانی نمی‌کند و این موارد دل رهبر معظم انقلاب را به درد آورده؛ غارتگران بیت المال و رانت خواران بزرگ تیشه به ریشه ثروت مملکت می‌زنند به گونه‌ای که من نماینده برای آسفالت چند تکه راه روستایی و تجهیز بیمارستان شهرم در تامین ابتدایی‌ترین امکانات برای حوزه انتخابیه همیشه با در بسته اعتبارات روبرو می‌شوم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی حتی از تخصیص چند میلیارد تومان عجز دارند در حالی که مدتی بعد اختلاس بزرگی از همان دستگاه کشف می‌شود. مردم نباید ناراضی باشند وگرنه ایجاد این نارضایتی همان آب به آسیاب ریختن دشمن است.
یک سوم مردم استان گلستان زیر خط فقر مطلق و تحت پوشش نهاد‌های حمایتی هستند
نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار فقر در استان گلستان افزود: یک سوم مردم استان گلستان علیرغم ظاهر زیبایش زیر خط فقر مطلق و تحت پوشش نهاد‌های حمایتی هستند در چنین شرایطی برخی مدیران استان با تصمیمات نابخردانه موجب تشدید محرومیت و فقر مردم می‌شوند؛ در استانی که جمعیت روستایی آن از اغلب استان‌های کشور بیشتر و امکانات بیمارستان‌های دولتی جوابگوی مراجعان نیست چرا باید تنها استان پایلوت کشور شود که بیمه روستایی را از حق استفاده از امکانات بخش خصوصی محروم می‌کنند.
قرجه طیار یادآور شد: مردم و روستاییان گنبد کاووس از صدور چندین مجوز استخراجی که بدون تاییدیه سازمان محیط زیست بوده گله‌مند هستند با توجه به شائبه‌های آلودگی رادیواکتیوی در پساب ید سلامت روستاییان با مخاطره روبه‌رو است که لازم است در این مورد توجهات لازم صورت گیرد.
معلوم نیست، امروز تریبونهای بهارستان فقط در اختیار نمایندگان مردم است تا تنها در بیان وگزارش شرایط اقتصادی و وضعیت نابسامان مردم تحت پوشش حوزه انتخابیه خود سخن برانند و به همین مسئله بسنده و توپ را به زمین سایر قوا بیاندازند و باید به شکلی جدی در پی پایان دادن به عذاب ملت باشند؟ وظیفه کمیسیون ها و تعامل آنها با سایر نهادهایی که در کاستن از آلام ملت نقش دارند به چه میزان است؟
آیا اساساً داد و فریاد زدن و استخراج آمار و ارقام و گزارش دادن، به کار ملت می آید و یا اینکه آب از آب تکان نخواهد خورد؟ این ابر فسادها و رانت ها محصول چه سو مدیریتی است که به این شکل به جان مردم افتاده است؟
به نظر می رسد اگر قرار است شرایط به همین منوال پیش برود و مجلسی دیگر بیاید و نمایندگان هم هر از چند گاهی از مصیبتها و فجایع پیرامون حوزه های انتخابیه خود دم زنند و داد و بیداد کنند بی آنکه مردانه در پی وصول مطالبات مردم باشند، همان بهتر که همین اخبار هم سانسور کنیم و در پی برهم زدن آرامش آتشین زیر خاکستر نباشیم.

منبع خبر : پارسینه
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true