×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
تولید اورانیوم ایران ۴ برابر شد

به نقل ازصدانیوز،بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که ایران میزان تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین را چهار برابر کرده است.

وی اظهار داشت: اگر اروپایی‌ها می‌خواهند ظرفیت تولید در همین محدوده حفظ شود اقدامات لازم را انجام دهند.
وی یادآورد شد: ما با روسیه و چین مشکل نداریم و همکاری‌ها به خوبی پیش می‌رود اروپایی‌ها هم می‌گویند که مخالف تحریم و موافق اجرایی شدن برجام هستند و برای رفع تحریم‌ها تلاش می‌کنند، اما جمهوری اسلامی به لحاظ عملی باید از منافع برجام بهره‌مند شود.

وی در پاسخ به این که میزان تولید اورانیوم ۳.۶۷ از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد: اظهار داشت: ما طی چند هفته از این سقف عبور خواهیم کرد.

وی با بیان این که تمرکز ما بر تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصد است، اظهار داشت: ما تغییرات لازم را به لحاظ فنی به آژانس اعلام کردیم و ظرفیت تولید ۳.۶۷ را چهار برابر کردیم این به این مفعهوم است که مقدار باقی مانده به سقف ۳۰۰ کیلو پر می‌شود.

کمال وندی در پاسخ به سوال دیگری درباره سقف غنی سازی گفت: این مساله را دو فاکتور نیاز‌های فنی کشور و دستور مقامات مشخص می‌کند. ما ظرفیت‌های لازم را داریم و همانطور که صالحی گفتند ظرف چهار روز می‌تونیم غنی سازی ۲۰ درصد را شروع کنیم که این امر نیازمند بررسی در شورای عالی امنیت ملی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در حال حاضر پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می‌کنیم در قالب برجام تعهد داده ایم که پس از هشت سال آن را تصویب کنیم، اما طرف مقابل هم تعهد داده است که در آن زمان باید اعلام کند که تمام فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی کاملا صلح آمیز است.

وی یادآورد شد: ما فعلا در چارچوب مقررات آژانس و ضوابط پادمان و پروتکل اقدامات خود را پیش می‌بریم.
کمال وندی اظهار داشت: در حال حاضر برنامه‌ای برای عدم اجرای پروتکل الحاقی نداریم، اما ممکن است در گام‌های بعد در دستور کار بگیرد و اگر زمانی مسوولان تصمیم بگیرند که به هر دلیل پروتکل اجرا نشود آن را به آژانس اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که دو اقدام جمهوری اسلامی در عدم رعایت سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده و ۱۳۰ تن آب سنگین در مسیر همان چیزی است که آمریکایی‌ها تحریم کردند، گفت: ما سقف ۳۰۰ کیلو و ۱۳۰ تن آب سنگین را به بازار‌های بین المللی ارایه نمی‌کنیم آنچه مورد نظر آمریکا بود این بود که جلو آب سنگین و اورانیوم ما را بگیرد و می‌خواهد با عدم خرید و فروش این محصولات کار را تعطیل کند، ولی ما وقتی این محصولات را تولید و انباشت می‌کنیم خلاف سیاست‌های آن‌ها حرکت می‌کنیم.

وی یادآور شد که معنای این اقدام چیست و به طور غیر مستقیم می‌گویند که شرایط ایران را درک می‌کنند اگر چه ممکن است ادبیات متفاوتی داشته باشند.

کمال وندی افزود: جمهوری اسلامی براساس منافع خود و در چارچوب تعهداتش اقدام می‌کند دو موضوعی که ابلاغ شده است – سقف ۳۰۰ کیلو اروانیوم غنی شده و ۱۳۰ تن آب سنگین -بر اساس بند ۲۶ برجام اجرا می‌شود.

وی با بیان این که توازن در توافق برجام به هم خورده است، اظهار کرد: این حق جمهوری اسلامی است که پس از صبر یک ساله به همه بند‌های برجام رجوع کند و بخشی از تعهدات خود را کلا یا جزا اجرا نکند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما هم به طرف‌های مقابل و هم آژانس اقدامات خود را اعلام کرده ایم و منتظریم ببینیم در مدت ۶۰ روز چه می‌شود اگر در این مدت راه حلی برای تحریم‌ها پیدا نشد موضوع غنی سازی بیش از ۳.۶۷ درصد با بازطراحی راکتور اراک را دنبال می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اقدام ما این حسن را دارد که هیچ کس چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی نمی‌تواند خرده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرد ایران به اندازه کافی صبر کرد و اقداماتش براساس حقوقی است که طبق برجام دارد، نمی‌شود انتظار داشت جمهوری اسلامی فقط تعهدات خود را انجام دهد و از حقوق آن بهره‌مند نشود.

وی یادآور شد: اقدامات ما در چارچوب برجام است و بنا نداریم از آن بیرون بیاییم و قدم‌های بعدی هم در همین چارچوب خواهد بود کما این که امروز دیدید با مقداری تغییرات فنی ظرفیت تولید اورانیوم ۳.۶۷ را چهاربرابر کردیم.

کمال وندی گفت: اگر قرار باشد سراغ گام‌های بعدی برویم می‌توانیم از سانتریفیژ‌های‌ای آر ۴ و‌ای آر ۲ م. (ar۲m و ar۴) که صفحه گذاری شده و نیز سانتریفیوژ آر ۶ (ar۶) که فروردین ماه زنجیره ۲۰ تایی آن رونمایی شد استفاده کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امکاناتی که در بخش‌های مختلف وجود دارد امکان دستیابی به اهداف پیش بینی شده حداقل ۱۹۰ هزار سو که مد نظر رهبری است را میسر می‌کند.

کمال وندی تاکید کرد: ظرفیت دستیابی به ۲۷۰ هزار سو در کشور وجود دارد که دانشمندان و متخصصان کشور برنامه آن را تدوین کرده و به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است.

وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی دنبال برنامه غیر صلح آمیز نیست، تصریح کرد: ایران در سه سال و نیم گذشته بیشترین بازرسی و دسترسی‌های تکمیلی را داشته است و گزارش سال ۲۰۱۸ آژانس نشان می‌دهد که به لحاظ میزان بازرسی‌ها ایران کشوری است که هیچ کس نمی‌تواند به فعالیت‌های آن خرده بگیرد.

وی اظهار کرد: ظرفیت‌های موجود نشان دهنده این است که این تواتمندی در کشور وجود دارد که برنامه هایش را با شتاب بیشتری پیش ببرد، اما اقدامات ما براساس نیازمان است و برنامه بلند مدت به خوبی پیش می‌برود.

کمال وندی یادآورد شد: ما سوخت راکتور تحقیقاتی را سال‌های قبل تولید کردیم و در سوخت نیروگاهی هم قدم‌های خوبی بر داشته شده اشت و حتما در آینده جزو کشور‌هایی خواهیم بود که ظرفیت ساخت سوخت نیروگاهی را خواهیم داشت.

وی گفت: تکالیفی را که برای سازمان پیش بینی شده است تحقق ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای است که اکنون هزار مگاوات تولید می‌کنیم ۲ نیروگاه دیگر هم در دست احداث داریم که نیروگاه دوم سه چهار ماه از برنامه پیش بینی شده جلوتر هستیم.

وی خاطر نشان کرد: ما ظرف ماه‌های آینده اخبار خوبی از پیشرفت نیروگاهی خواهیم داشت به رغم این که آمریکایی‌ها این حوزه را کاملا تحریم کردند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت، آمریکایی‌ها در یک اقدام غیر متعارف حتی مرکز نظام ایمنی و یا شرکت تولید رادیو دارو را تحریم کردند هر چند ما در این حوزه تولید کننده و صادر کننده هم هستیم و تحریم‌ها نمی‌توانند گذار باشند.

کمال وندی افزود: دشمن اعلام می‌کند که دنبال فشار بر مسائل انسانی نیست، اما آن‌ها دروغ می‌گویند شرکت تولید کننده رادیو دارو را تحریم کردند.

منبع خبر : پارسینه
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true