×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
هدف اصلی واشنگتن مجبور کردن ایران به تسلیم است

به نقل ازصدانیوز، آمریکا در امتداد حرکت های پیشین خود برای تسلیم ایران مانند تحریم، اکنون به حربه جدید تروریست خواندن سپاه پاسداران متوسل شده است.  این اولین بار در تاریخ روابط بین الملل است که دولتی به طور یکجانبه بخش نظامی کشور دیگری را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد و ممکن است تبعات آن در منطقه و روابط دو کشور جبران ناپذیر باشد.

در این راستا گفتگو و مصاحبه با پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما امریکا گفتگویی انجام شده است که در ادامه می‌خوانید:

*به نظر شما دلیل تعیین سپاه پاسداران اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی خارجی از سوی واشنگتن چه بوده است؟

نومحافظه کاران و تغییر سیاست خارجی ترامپ ماه‌ها است از این سیاست طرفداری می‌کند. به نظر می‌رسد این عوامل به ویژه جان بولتون و مایک پمپئو در نهایت ترامپ را قانع کردند که سپاه پاسداران اسلامی را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کند.

این اولین بار در تاریخ روابط بین الملل است که دولتی به طور یکجانبه بخش نظامی کشور دیگری را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد. سپاه پاسداران پیش از این نیز تحت تحریم کامل آمریکا بوده است. هدف اصلی این کار واشنگتن مجبور کردن ایران به تسلیم بوده است.

تروریستی خواندن سپاه اقدامی بی سابقه در روابط بین الملل است

*تأثیر این عمل بر امنیت منطقه چه خواهد بود؟

دست کم این حرکت باعث ایجاد تنش در منطقه خواهد شد. شورای عالی امنیت ملی ایران نیز با صدور بیانیه‌ای مبنی بر تروریست خواندن ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام) به این اقدام واکنش نشان داده است.

اگر این بیانیه به جریان بیفتد یعنی اگر به عنوان یک سیاست رسمی تلقی شود آنگاه وضعیتی ادامه دار و غیرقابل کنترل در منطقه قدرت خواهد گرفت. نومحافظه کاران مدت هاست می‌گویند که اقدامات علیه ایران «پیامدی ندارد» چون ایران علیه آمریکا دست به اقدام متقابلی نمی‌زند. برای مثال علی رغم اینکه ایران بیانیه‌ای صادر کرد که عواقب تصمیم واشنگتن مبنی بر خروج یکجانبه از برجام و عمل نکردن به تعهداتش مهیب خواهد بود ولی نتوانست کاری انجام دهد و کاری انجام نداد.

*آیا این اقدام با قانون اساسی آمریکا تطابق دارد؟

تصمیماتی مانند تعیین یک گروه به عنوان یک گروه تروریستی به نظر رئیس جمهور آمریکا بستگی دارد و قانون آمریکا به رئیس جمهور این اجازه را می‌دهد.

*آیا ممکن است شاهد تحریم‌های بیشتری از طرف دولت ترامپ علیه ایران باشیم؟

بله، البته حتی بدون اقدامی که آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام داد نیز تحریم‌ها تنها حربه‌هایی هستند که می‌توانند آشوب‌های داخلی و تغییر نظام در ایران را باعث شود. ولی اقدام جدیدی که علیه سپاه پاسداران صورت گرفت اعمال تحریم‌های جدید را علیه ایران توجیه می‌کند و آن را خط قرمزی علیه منافع ایران اعلام می‌کند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true