×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
آمریکا تروریست خواندن سپاه پاسداران و تحریم بیشتر را دردستورکاردارد

به نقل صدانیوز،نظام سیاسی حاکم بر ایالات‌متحده پس‌ازآنکه سفارت خود را در تسخیر دانشجویان انقلابی دید و سازش‌ناپذیری معمار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران برای آشتی را یک اصل غیرقابل تغییر دید ماهیت انقلاب و نظام سیاسی ایران را به‌مثابه یک کشور دشمن در کنار برخی کشورهای دیگر مثل روسیه ، چین و کره شمالی قرارداد.

ازآن‌پس تا امروز نظام سیاسی ایران و آمریکا گویی به‌صورت ذاتی دشمن‌زاده شده‌اند و به نظر نمی‌رسد به این زودی نیز سازگاری را در دستور کارقراردهند. راهبردهای این دو نظام سیاسی باهدف‌های بلند و کوتاه‌مدت برای ریشه‌کن کردن یکدیگر بناشده است و هرکدام از نظام‌های دوگانه هر جا که توانسته‌اند به دیگری آسیب‌زده‌اند. این راهبرد ناسازگاری ذاتی اکنون نیز ادامه دارد و هرروز برگستردگی و ژرفای آن افزوده می‌شود. نظام سیاسی آمریکای امروز خصومت با نظام سیاسی ایران را به اوج رسانده است و رئیس‌جمهور و عناصر کلیدی کاخ سفید و برخی افراطیون درکنگره و سنای آمریکا بدون پرده‌پوشی و پنهان‌کاری‌های دیپلماتیک خواستار فروپاشی نظام سیاسی ایران شده‌اند. اکنون دو اقدام  در برنامه آمریکایی‌ها برای فشار بیشتر بر نظام سیاسی ایران دردستورکار است. یک دستور کار گنجاندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ردیف سازمان‌های تروریستی است. این اقدام آمریکا به‌زودی ممکن است اتفاق بیفتد و اگر خبر خبرگزاری رویترز درست باشد شاید همین فردا چنین تصمیمی گرفته شود. تاکنون دستگاه دیپلماسی ایران یعنی وزارت خارجه درباره این خبر سکوت کرده است و نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیزدراین باره موضع‌گیری رسمی نداشته است. وال‌استریت ژورنال و رویترز با استناد به سه مقام دولت آمریکا که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، اعلام کردند کاخ سفید این تصمیم را تا روز دوشنبه اعلام خواهد کرد.منتقدان چنین اقدامی بارها به کاخ سفید هشدار داده‌اند تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا در پی داشته باشد. برخی منتقدین همچنین گفته‌اند این اقدام می‌توانند منجر به عمل متقابل برای مقامات نظامی و اطلاعاتی ایالات‌متحده توسط دولت‌های دیگر در خارج از کشور شود.تصمیم تروریستی خواندن کلیت سپاه پاسداران قرار است روز دوشنبه توسط وزارت امور خارجه ایالات‌متحده اعلام شود.رادیو فارسی‌زبان فرانسه در تفسیری براین موضوع نوشته است : “رویترز می‌نویسد پنتاگون از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده و پاسخ به پرسش‌ها را به وزارت امور خارجه محول کرده است. وزارت امور خارجه و کاخ سفید هم تاکنون اظهارنظری نکرده است.وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده در سال ۲۰۰۷، نیروی قدس سپاه را به خاطر “حمایت از تروریسم” به‌عنوان “بازوی اصلی ایران برای اجرای سیاست حمایت از گروه‌های تروریست و شورشی” تحت تحریم قرار داده بود.ایران پیش‌تر تهدید کرده بود که اگر ایالات‌متحده به دنبال واردکردن سپاه به فهرست تروریستی باشد، پاسخ “خردکننده‌ای” خواهد داد.محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۷ هشدار داده بود که اگر دولت آمریکا به این حرکت ادامه دهد، سپاه پاسداران ارتش آمریکا را همانند داعش در سراسر جهان در نظر خواهد گرفت. درحالی‌که نهادهای رسمی درباره خبر یادشده سکوت کرده‌اند حشمت‌الله فلاحت پیشه سخنان قبلی رئیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تکرار کرده و گفته است اگر آمریکا سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» قرار دهد  در این صورت تهران نیز نظامیان آمریکا را در کنار اعضای گروه داعش قرار می‌دهد.

خبر

تحریم گسترده‌تر

آمریکایی‌ها برای به اوج رساندن اقدام‌های خود علیه نظام سیاسی ایران و باهدف فشار بیشتر تأکید کرده‌اند در سالگرد خروج آمریکا از برجام تحریم‌های تازه‌ای بر بخش‌های جدیدی از اقتصاد ایران را درستورکارقرارمی دهند. هنوز جزییاتی از این تحریم‌های تازه اعلام‌نشده است اما آمریکایی‌ها تا همین جای کار نظام بانکی ، نظام حمل‌ونقل و تجارت و نفت ایران را زیر فشار شدید قرارداده اند.

منبع خبر : ساعت 24
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true