×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۷  
false
true
پشت پرده ترور خاشقچی


جمال خاشقجي روزنامه نگار منتقد عربستان سعودي به دستور بلندپايه ترين مقامات سعودي در کنسولگري کشورش در استانبول کشته شده است.

به نقل از صدانیوز ،ناپدید شدن و احتمال ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، سوژه داغ گزارش ها و تحلیل های رسانه های جهان است. روزنامه واشنگتن پست مدعی شد مقامات اطلاعاتی آمریکا تماس‌های دو مسئول عربستان سعودی را درباره جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ریاض شنود کردند.روزنامه واشنگتن پست آمریکا با استناد به منابع وابسته به سرویس اطلاعاتی این کشور گزارش داد که مقامات اطلاعاتی آمریکا تماس‌های دو مسؤول عربستان سعودیدرباره طرح بازداشت جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد اهل این کشور را پیش از ناپدید شدن وی شنود کرده بودند.
در این گزارش آمده است که مقامات سعودی در این گفتگوی تلفنی استرداد خاشقجی با راه فریب به عربستان سعودی و بازداشت وی را طراحی کرده‌اند.
در گزارش همچنین آمده است که از تماس‌های دو مسئول سعودی معلوم نشد که طرح ریاض بازداشت جمال خاشقجی بوده یا قتل وی.
الجزیره گزارش داد روزنامه واشنگتن پست که خاشقجی برای آن مقاله می نوشت، اعلام کرد دستگاه اطلاعاتی آمریکا در حال برقراری تماس با مقامات عربستان سعودی و بررسی روند دستگیری او بود.
خبرنگار الجزیره انگلیسی از واشنگتن دی سی گزارش داد: مهمترین روزنامه آمریکا در مقاله ای به پرونده جمال خاشقجی پرداخت. این روزنامه نوشت منابع به آنها گفته اند جامعه اطلاعاتی بر این باور است که ناپدید شدن خاشقجی به دستور مقامات دولت سعودی صورت گرفته است . در این گزارش همچنین آمده است این منابع اعلام کردند خاشقجی دو ساعت پس از ورود به کنسولگری عربستان کشته شد و سپس جسدش قطعه قطعه شد و از سوی عوامل به مکانی دیگر منتقل شد.
روزنامه واشنگتن پست هم اعلام کرد یک منبع به این روزنامه گفته است که دستگاه اطلاعاتی آمریکا با دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی ارتباط برقرار کرد و آنها در حال گفتگو در ارتباط با بازگرداندن خاشقجی به عربستان سعودی بودند تا در واقع او را دستگیر کنند و تحت بازجویی قرار دهند. بسیاری می گویند خاشقجی قبل از رود به کنسولگری عربستان سعودی از این گزارش ها مطلع بوده است. این ها دو روزنامه مهم در آمریکا هستند. الجزیره نمی تواند به طور مستقل این گزارش ها را تأیید کند. اما این گزارش ها مطمئنا فشارها را بر رئیس جمهور دونالد ترامپ افزایش می دهد تا در این باره چیزی بگوید یا کاری انجام دهد زیرا او یکی از روزنامه نگاران برجسته در آمریکا محسوب می شد و برای روزنامه های مهم مقاله می نوشت. همچنین با فاش شدن هر گونه جزییات جدید رسانه های آمریکا در ارتباط با این پرونده ابراز خشم می کنند حتی شبکه فاکس نیوز که رئیس جمهور ترامپ بیننده آن است.

بیانیه مدیر و ناشر واشنگتن پست؛ می خواهیم واقعیت را بدانیم
فرد جی ریان مدیر و ناشر واشنگتن پست خواستار افشای حقیقت درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی شد و گفت تاکنون پاسخ های قانع کننده ای از دولتهای عربستان و ترکیه دریافت نکرده ایم.
“فرد رایان” مدیر ارشد و ناشر روزنامه واشنگتن پست در صفحه رسمی توئیتر خود با انتشار بیانیه‌ ای به ناپدید شدن خاشقجی واکنش نشان داد و نوشت: ۷ روز از زمان ورود جمال خاشقجی ستون نویس ارزشی واشنگتن پست به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول گذشته است. آن لحظه فیلمبرداری شده و در آن فیلم تصویر جمال نشان داده شده است. ما بارها از دولت های عربستان سعودی و ترکیه خواستار اطلاعات بیشتری درباره جمال و سرنوشت وی شده ‌ایم اما تاکنون هیچ پاسخ راضی کننده‌ ای دریافت نکرده‌ ایم.
وی در ادامه بیانیه خود نوشت: درعوض، گزارش‌ ها درباره سرنوشت جمال نشان می دهد که او قربانی یک قتل مورد حمایت دولت شده است. به خاطر خانواده جمال بار دیگر ما خواستار پاسخ هایی درباره جمال و محل نگهداری وی هستیم. سکوت، انکار و تاخیر قابل قبول نیست.
ناشر واشنگتن پست در پایان بیانیه خود تاکید کرد: ما می خواهیم واقعیت را بدانیم.

دستور ترور را چه کسی صادر کرد؟
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام بلندپایه ترکیه نوشت: جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی به دستور بلندپایه ترین مقامات سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول کشته شده است.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: جسد جمال خاشقجی روزنامه نگار مشهور عربستانی پس از کشته شدن در داخل کنسولگری، با اره قطعه قطعه شده است.
نیویورک تایمز به نقل از یک مقام بلندپایه ترکیه ای تاکید کرد سازمان های امنیتی این کشور به این نتیجه رسیده اند که جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول بر اساس دستور بالاترین سطح در خاندان حاکم سعودی ترور شده است.
نیویورک تایمز به نقل از این مقام بلندپایه ترکیه ای افزود: جسد خاشقجی در ساختمان کنسولگری عربستان با استفاده از اره ای که گروهی آن را از عربستان با این هدف به همراه آورده بودند، قطعه قطعه شده است.
وی خاطر نشان کرد: پانزده تبعه عربستان از جمله یک کارشناس کالبدشکافی روز سه شنبه گذشته در همان روز ناپدید شدن خاشقجی، با دو فروند هواپیمای اختصاصی وارد استانبول شدند و همین افراد عامل ترور خاشقجی هستند.
نیویورک تایمز نوشت: افشای این مسئله که قتل خاشقچی به دستور مقامات بلندپایه خاندان حاکم سعودی صورت گرفته است، فشارها بر ریاض و آنکارا را تشدید خواهد کرد و هر دو کشور را به سوی تلاش برای یافتن راه حلی سوق خواهد داد تا آبروی دو طرف حفظ شود و به همین علت ممکن است طرف ثالث به عنوان مسئول این ترور معرفی شود. ترکیه و عربستان ممکن است توافق کنند که اعلام شود ناپدید شدن خاشقجی از سوی عناصر امنیتی عربستان صورت گرفته است که خارج از چارچوب قانونی عمل کرده اند، یا اینکه اعلام شود خاشقجی در زمان بازجویی به اشتباه کشته شده است.
فعالان شبکه های اجتماعی با تطبیق اسامی این افراد با تصاویر آنها در صفحات شخصی شان در توئیتر نشان دادند یکی از این افراد از جمله اعضای نیروهای ویژه عربستان است و یکی از آنها هم در زمینه کالبدشکافی و پزشکی قانونی فعالیت می کند.

خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان کشته شده است
رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تاکید کرد همه چیز نشان می دهد جمال خاشقجی روزنامه نگار مشهور عربستانی هفته گذشته در داخل کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه کشته شده است.
سناتور باب کورکر در مصاحبه با روزنامه دیلی بیست گفت: با اطلاع یافتن از گزارش های سری اطلاعاتی از داخل کاپیتال به این نتیجه رسیدم که همه چیز نشان می دهد جمال خاشقچی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.
کورکر افزود: سعودیها باید توضیحاتی در این باره بدهند. ناپدید شدن خاشقچی پس از ورود به کنسولگری کشورش در استانبول به دغدغه نمایندگان کنگره، مقامات آمریکایی و روزنامه واشنگتن پست که خاشقچی در آن کار می کرد، تبدیل شده است و همه این طرفها به دنبال پاسخ هایی در این باره هستند.
وی خاطر نشان کرد: سفیر عربستان در واشنگتن به من گفت سامانه دوربین های امنیتی در کنسولگری در استانبول، کار می کند اما تصاویر را ثبت نمی کند. در طول عمر خودم نشنیده ام که چنین سامانه ای از دوربین های امنیتی وجود داشته باشد. برای من دشوار است که چنین چیزی را باور کنم. اگر سخنان سفیر عربستان درباره ضبط نشدن تصاویر درست باشد، این احساس را نزد من ایجاد می کند که آنها در کنسولگری برای یک اقدام زشت، برنامه ریزی کرده بودند.
کورکر هشدار داد واکنش کنگره به قتل خاشقچی، ملموس خواهد بود و از نظر سنا روابط با عربستان در پایین ترین سطح قرار دارد و در طول عمر من سطح این روابط تا این اندازه پایین نبوده است.

سندرز : آمریکا باید عربستان سعودی را محکوم کند
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، سناتور برنی سندرز تأکید کرد اگر مشخص شود که نظام سعودی جمال خاشقجی را به قتل رسانده است، آمریکا باید به طور جدی نظام سعودی را محکوم کند.
سندرز افزود: اگر درست باشد که نظام سعودی یک روزنامه نگار منتقد را در داخل کنسولگری اش به قتل رسانده است، باید بازخواست و محکومیت کامل از سوی آمریکا صورت گیرد.
وی خاطر نشان کرد: اما روشن است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به لطف حمایت مطلق دولت ترامپ، احساس قدرت می کند. علاوه بر این، دشوار بود که تصور کنیم کشوری مانند عربستان مناقشه ای را با کانادا به علت انتقاد نسبتا متوسط از وضع حقوق بشر در این کشور آغاز کند؛ جز اینکه محمد بن سلمان که روابط نزدیک با جارد کوشنر داماد رئیس جمهور دارد، می دانست که آمریکا سکوت خواهد کرد. سه سال پیش چه کسی تصور می کرد آمریکا حاضر نخواهد شد در مسئله حقوق بشر بین کانادا که همسایه دموکراتیک و دومین شریک تجاری ماست، با عربستان دخالت کند، اما چنین چیزی اکنون رخ داد.

خاشقچی دو دهه پیش افسر اطلاعات عربستان بود
گزارش روزنامه های آمریکا در حالی منتشر می شود که یک پایگاه لبنانی، گزارشی متفاوت پیرامون ترور خاشقچی منتشر کرده است.
یک پایگاه خبری لبنانی نوشت، جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی که از پس از ورود به کنسولگری عربستان در ترکیه ناپدید شده، دو دهه پیش، افسر اطلاعات عربستان بوده است.
پایگاه خبری «العهد» در یادداشتی با عنوان «خاشقچی از افسر دستگاه اطلاعات عربستان تا مقتول به دست همین دستگاه» به نقل از یک شخصیت معارض سعودی در لندن قصه دیدار این فرد و جمال خاشقچی را روایت می‌کند.
العهد نوشت، این شخصیت معارض می‌گوید در اوایل دوره پادشاهی ملک عبدالله،  پادشاه تصمیم به گفت‌وگو با معارضان شیعی خارج نشین گرفت و این موضوع را به سه عربستانی یعنی «عثمان العمیری»، ناشر سایت ایلاف، «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار و یک روزنامه نگار سعودی لبنانی با اصالت ترکمانی واگذار کرد.
این شخصیت معارض، از ذکر نام نفر سوم به دلایل امنیتی خودداری کرد.
به گفته این منبع سعودی، این سه نفر با برخی از چهره‌های شیعی سعودی معارض  به مدت چهار ماه مذاکره کردند و به یک توافق نهایی بین دو طرف دست یافتند که پس از آن این سه نفر گفتند  با افسرانی در سرویس اطلاعاتی عربستان دیدار خواهید کرد تا ضمن تایید توافق به شخصیت‌های ذیربط پاسپورت سفر به عربستان داده شده و از سوی ملک عبدالله برای بازگشت به عربستان دعوت ویژه شوند تا حفظ جانشان هم در صورت بازگشت به کشورشان تضمین شود.
علاوه بر این،  قرار شد اسناد مالکیت خانه‌ها و املاک این معارضان که به دلیل مخالفت با نظام و اقامتشان در خارج به مصادره دولت در آمده بود، به آنها بازمی‌گشت.
این شخصیت معارض سعودی گفت، در روز ملاقات با افسران اطلاعاتی عربستان عثمان العمیری، جمال خاشقچی و سومین مرد ترکمانی حاضر شدند و کسی دیگر هم با آنها نبود از آنها پرسیدیم «پس افسران اطلاعات عربستان که وعده داده بودید با ما دیدار می‌کنند کجا هستند می‌بینیم شما تنها آمده اید»، آن سه نفر جواب دادند «ما افسران اطلاعات عربستان هستیم و طبق توافق قبلی به اینجا آمدیم».
این شخصیت معارض سعودی ضمن تشریح نقش ترکمان‌ها در عربستان گفت: خاندان حاکم آل سعود کلیدهای امپراطوری رسانه‌ای خود و پست‌های حساس و مراکز مهم در سرویس اطلاعات عربستان را در اختیار آنها قرار داده بود. اکثر بازجوهای سرویس اطلاعات عربستان از ترکمان ها هستند؛ همچنین جاسوس‌هایش در خارج هم از سفیدپوست‌ها و بیشترشان از ترک‌های عربستانی هستند.
العهد آورده است: بعد از گذشت تقریبا دو دهه از این حادثه، جمال خاشقچی معارض سعودی و افسر سابق اطلاعات عربستان ، به کنسولگری کشور خود در آنکارا وارد شده و از آن خارج نشد.
«سازمان اطلاعات ترکیه خبر قتل جمال خاشجی در داخل محوطه کنسولگری عربستان را به خبرگزاری رویترز داده و گفته که احتمالا جسد او از طریق یک ماشین دیپلماتیک عربستان سعودی که به دلیل مصونیت دیپلماتیک که سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها از آن برخوردار است، مورد بازرسی قرار نمی‌گیرد، به خارج از ساختمان کنسولگری منتقل شده است».
بر اساس اخبار درز کرده از سرویس اطلاعات عربستان که مورد تایید مشاور رئیس جمهور ترکیه نیز بوده است خاشقچی همان گونه که دوربین‌های کنترل اطراف کنسولگری نشان می‌دهد وارد ساختمان کنسولگری شده اما با گذشت چند روز از ورود وی هنوز دوربین‌ها خروج او را ثبت نکردند.
در این یادداشت آمده است: به نظر می‌رسد قضیه ناپدید شدن جمال خاشقچی مثل یک گلوله برفی، بزرگ و بزرگ‌تر شده تا به اشتباه بزرگ محمد بن سلمان مبدل شود که دنیا هم نمی‌تواند آن را هضم کرده و در خصوص آن سکوت کند بخصوص که گزارش‌هایی از شکنجه و قتل وی هم منتشر شده است.
«یکی از مهم ترین اظهار نظری که این روزها بیان شده از زبان “لیندسی گراهام”، سناتور جمهوری خواه سنای آمریکا بوده که گفت ثابت شدن ترور خاشقچی رابطه با ریاض را نابود خواهد کرد».
العهد در پایان آورده است: بنابراین آیا محمد بن سلمان بهای جرم خود را خواهد داد؟ هفته‌های آتی این قضیه را روشن می‌کند و در پایان این مقاله بار دیگر خطاب به سعد الحریری می‌گوییم خدا را سپاس، آقای نخست وزیر که سالم هستی.

منبع خبر : خبر گزاری آریا
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true