اروپا برای حفظ برجام چه می کند؟

به گزارش صدانیوز؛ آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، نشان از تغییر در روابط آلمان-آمریکا و روابط اروپا-واشنگتن دارد. مرکل افزود، بریتانیا، فرانسه و آلمان معتقدند که باید به توافق هسته ای ایران وفادار ماند. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه با […]

به گزارش صدانیوز؛ آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، نشان از تغییر در روابط آلمان-آمریکا و روابط اروپا-واشنگتن دارد.
مرکل افزود، بریتانیا، فرانسه و آلمان معتقدند که باید به توافق هسته ای ایران وفادار ماند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسه خود درباره برجام گفت وگو کرد و دو طرف بر پایبندی به این توافق هسته ای تاکید کردند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم مذاکرات روز سه شنبه ۱۵ مه ۲۰۱۸ بروکسل درباره برجام را با حضور وزیران امور خارجه کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایران مثبت ارزیابی کرد و گفت مصمم به حفظ برجام حفظ هستیم.
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه، نیز گفت باید طرف های دیگر برجام تضمین دهند که ایران بتواند از مزایای اقتصادی این توافق بهره مند شود.
«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان هم از بررسی راه های ادامه دادن به توافق هسته ای با ایران بدون آمریکا خبر داد.
«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز تاکید کرد بریتانیا، فرانسه و آلمان می توانند در چارچوب برجام منافع مشروع شرکت های اروپایی که به دنبال تجارت با ایران هستند را حفاظت کنند.
انگلیس، فرانسه و آلمان پیش از این نیز به صراحت از پایبندی تمام قد کشورشان نسبت به برجام خبر داده بودند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در نشست بروکسل بر سر چگونگی ادامه اجرای برجام و گرفتن تضمین های عینی از سوی طرف های اروپایی گفت وگو کرد.
نشست بروکسل برای حفظ برجام، در شرایطی برگزار شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا در دومین دور از اعمال تحریم علیه ایرانیان از زمان خروج این کشور از برجام ، «ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران را تحریم کرد.
نام این مسئول بلندپایه اقتصادی ایران در کنار نام یک ایرانی به نام «علی طرزعلی» و دو تبعه عراقی و لبنانی، نیز در تحریم های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا گنجانده شده است.
این دومین اقدام تحریمی آمریکا، از زمان خروج این کشور از توافق هسته‌ای ایران است.
دونالد ترامپ که بارها برجام را بدترین توافق خوانده بود، هشتم ماه مه از آن خارج شد که این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا با مخالف بسیاری از اعضای کنگره آمریکا و همچنین متحدان اروپایی این کشور مواجه شد.
این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شد.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به اقدام ترامپ اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود؛ نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از روز شنبه دور تازه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد را از چین آغاز کرد.
وی سپس وارد روسیه شد و پس از رایزنی با همتای روس خود- مسکو را به مقصد بروکسل ترک کرد. ۱۳۴/۱۱۰
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید