ایراد سازمان بازرسی و فرمانداری به این قرارداد شهرداری/ جزئیات قرارداد مبهم است

جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران

سازمان بازرسی کل کشور نامه‌ای را به فرمانداری تهران زده و ایراداتی را به قراداد چین وارد کرده است، به استناد این ایرادات، مکاتبه ای نیز از سمت فرمانداری با شهرداری و شورای شهر انجام و مستنداتی برای فرمانداری ارسال شده است.

به گزارش نبأخبر، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت :قراردادهای چین هنوز به اعضای شورای شهر ارائه نشده است و جزئیات قراداد چین کماکان مبهم است .
جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در حاشیه دویست و چهل و هفتمین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران با اشاره به ابهامات قرارداد حمل و نقلی با چین گفت: آن چه که شهرداری تهران با تاخیر تحت عنوان قرارداد در جلسه هم اندیشی با اعضای شورای شهر ارائه داد، آن قراردادی بود که با تامین کننده مالی 2/1 میلیارد یورویی برای خرید اتوبوس، تاکسی، موتور سیکلت و سیستم های حمل و نقل هوشمند منعقد کرده است.

تشکری هاشمی با بیان اینکه طبیعتا این یک قرارداد کلی بوده است گفت‌: این قرارداد کلی نشان دهنده آن است که طرف چینی برای تامین مدل مالی که شهرداری تهران در بستر آن بتواند از تولیدکننده خارجی اقلام را خریداری کند آمادگی دارد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران افزود: اما این موضوعات مقدمه‌ای برای اجرای قرارداد است و ما نیازمند به این هستیم تا از مفاد قراردادهایی که برای خرید اتوبوس‌های برقی، موتورسیکلت، تاکسی و سیستم‌های حمل و نقل هوشمند منعقد شده است نیز مطلع باشیم.

تشکری هاشمی با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی درخصوص قرارداد حمل و نقلی چین اظهار کرد: گر چه این جلسه برگزار شد اما هیچ‌کدام از قراردادها نه در جلسه ارائه و نه به اعضا ارسال شده و همچنان این قرارداد برای ما واجد ابهامات بسیار است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران ادامه داد: تا مادامی که قراردادهای مربوط به اتوبوس، تاکسی، سیستم‌های هوشمند و موتورسیکلت‌ها را دریافت نکنیم و مستندات مربوط به چگونگی کشف برند، قیمت، مشخصات فنی، تامین مالی، پرداخت، مشارکت صنعتگران در داخل کشور با طرف خارجی و چگونگی اجرای مقررات و نظام‌نامه‌هایی که در ارتباط با خرید خارجی وجود دارد ارائه نشوند، این قرارداد همچنان واجد ابهام خواهد بود.

دو نامزدی که در واپسین ساعات و به‌رغم قول صریحی که در مقابل بینندگان داده بودند، انصراف دادند و شهامت آن را هم نداشتند تا بگویند به سود کدام‌یک از دو نامزد دیگر (سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف) کنار رفته اند.

وی با تاکید بر اینکه اعلام واجد ابهام بودن قرارداد به معنای مخالفت شورای شهر با انجام کار نیست تصریح کرد: شورا کاملا موافق با تامین اقلام برای حل مشکلات حمل و نقلی تهران است؛ اما چگونگی انجام این کار همچنان مورد تاکید ما است و ضمن آنکه تامین این اقلام را یک ضرورت و اولویت اجتناب ناپذیر می‌دانیم و از آن به عنوان برند دوره ششم شهری تهران صحبت میکنیم، به همان اندازه نیز ضرورت دارد درخصوص جزئیات آن نیز مطلع باشیم.

تشکری هاشمی اظهار کرد: در خصوص این ابهامات به صورت کتبی، شفاهی، حضوری و همچنین در صحن شورا تذکرات لازم داده شده است و گفته‌ایم باید مستندات لازم جهت رفع هر ابهامی که احتمال آن وجود دارد ارائه شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری باید از اینکه شورای شهر را در کنار خود دارد اسقبال کند گفت: همکاری شهرداری تهران و شورای شهر می‌تواند منجر به رفع ابهامات و همفکری شود، اما متأسفانه تا این لحظه هیچ یک از مستندات را دریافت نکرده‌ایم و برهمین اساس نامه‌های پیگیری مجدد را برای شهرداری تهران ارسال کرده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم.

وی با اشاره به ایرادات قرارداد چین که توسط نهادهای نظارتی گرفته شده است بیان کرد: سازمان بازرسی کل کشور نامه‌ای را به فرمانداری تهران زده و ایراداتی را به قراداد چین وارد کرده است، به استناد این ایرادات، مکاتبه ای نیز از سمت فرمانداری با شهرداری و شورای شهر انجام و مستنداتی برای فرمانداری ارسال شده است.

تشکری هاشمی با بیان اینکه در حال پیگیری برای دریافت نامه سازمان بازرسی، نامه فرمانداری و پاسخ رئیس شورای شهر هستیم تا بتوانیم از جزئیات ابهامات مطلع شویم گفت: فرمانداری تهران شروطی را برای اجرای قرارداد قائل شده و تایید مصوبه و لایحه شورای شهر را منوط به چند موضوع کرده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با اشاره به شروط فرمانداری تهران گفت: از جمله این شروط رعایت آیین‌نامه مالی و معاملاتی شهرداری تهران، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مصوبه هیئت وزیران برای این موضوع و چند بند دیگر است.

تشکری هاشمی گفت: شهرداری تهران باید به سرعت به دنبال پاسخ به این ابهامات باشد ما نیز در شورای شهر این موضوع را پیگیری می‌کنیم و اگر انشاءالله پاسخ‌های لازم به شروط فرمانداری تهران داده شود، در آن صورت این لایحه قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد و در غیر این صورت قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: امیدواریم شهرداری تهران برای رفع ابهامات شروط لازم را محقق کرده و مستندات لازم را برای رفع ابهامات پیگیری کند شورای شهر نیز در کنار شهرداری تهران این موضوعات را پیگیری خواهد کرد تا مصوبه خوب شورا برای تامین اقلام حمل و نقل عمومی منتج به نتیجه شود.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید