جنجال سفیر جدید امریکا در عراق با اظهارات تند ضد ایرانی

به نقل از

«ایران یک بازیگر بدخواه در عراق است و منطقه را بی‌ثبات می‌کند و ما می‌دانیم که تهدید اصلی برای عراق شبه نظامیان متحد با ایران هستند. ایران تمام دستاوردهای عراق را یک به یک از بین می برد و اگر من به عنوان سفیر آمریکا در عراق انتخاب شوم با تمام توان و به کمک تمام توان موجود امریکا در عراق در مقابل نفوذ ایران در این کشور خواهم ایستاد!»

به گزارش نبأخبر،علی العطوانی، سخنگوی حزب اقتدار ملی از دولت عراق خواست که استوارنامه سفیر جدید امریکا در عراق را نپذیرد. وی گفت: «اظهارات جاکوبسون دخالت در امور داخلی عراق است. او از همه عرف های دیپلماتیک عبور کرده است. او در اظهارات خود در مقابل کنگره از زبان دستوری به عراق استفاده کرد. او حق ندارد برای امنیت عراق تصمیم بگیرد. مبارزه با تروریسم مساله ای عراقی است که خودمان درباره نحوه مبارزه با آن تصمیم می گیریم. اظهارات او درباره الحشد الشعبی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و از دولت می خواهیم واکنشی قاطع به اظهارات او داشته باشد.»
اظهارات تریسی آن جاکوبسون، نامزد جدید جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا برای تصدی سفارت این کشور در عراق در جمع نمایندگان کنگره آمریکا جنجال برانگیز شده است. در جلسه استماع کنگره، او در مورد امنیت، ارتش عراق، صنایع عراق، اقلیت ها و تأثیر نیروهای شبه نظامی بر ثبات و امنیت عراق صحبت کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به انتقاد شدید از حضور و تاثیرگذاری ایران بر عرصه سیاسی عراق پرداخت و ادعا کرد: «ایران یک بازیگر بدخواه در عراق است و منطقه را بی‌ثبات می‌کند و ما می‌دانیم که تهدید اصلی برای عراق شبه نظامیان متحد با ایران هستند. ایران تمام دستاوردهای عراق را یک به یک از بین می برد و اگر من به عنوان سفیر آمریکا در عراق انتخاب شوم با تمام توان و به کمک تمام توان موجود امریکا در عراق در مقابل نفوذ ایران در این کشور خواهم ایستاد!»

وی در سخنرانی خود در کمیته روابط خارجی سنا، همچنین بر اهمیت افزایش ثبات، امنیت و حاکمیت عراق تاکید کرد.

جاکوبسون همچنین داعش را همچنان یک تهدید در منطقه دانست و گفت که ارتش امریکا همچنان به حمایت از نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه‌ها در منطقه کردستان ادامه می‌دهد.

جاکوبسون همچنین بر اهمیت تقویت روابط عراق با همسایگانش و توسعه اقتصادی این کشور و همچنین تقویت دولتی که به ارائه خدمات به مردم خود قادر باشد و به ادعای او بتواند «نفوذ شبه نظامیان متحد ایران را که خطر بزرگی برای آینده عراق هستند کاهش دهد» تاکید کرد.

اظهارات جاکوبسون که پیش از این مسئول برنامه مهاجرت ویژه افغان‌ها بوده، با واکنش تند گروه های سیاسی عراقی مواجه شده است و اظهارات او را دخالت در امور داخلی عراق و نقض استقلال و تمامیت راضی کشورشان دانسته‌اند.

حیدر اللامی از اعضای دولت قانون اظهارات سفیر جدید امریکا را مردود دانست و گفت بیان این اظهارات دخالت در أمور داخلی عراق است. وی گفت: «مقاومت اسلامی انتخابی عراقی است و نامزد جدید امریکا نمی تواند این مسیر را تغییر دهد.»

خالد الیعقوبی، مشاور نخست وزیر عراق در امور امنیتی نیز در بیانیه ای در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «شنیدن سخنان نامزد سفارت آمریکا در بغداد از عدم آگاهی وی از فضای داخلی عراق نشان دارد. حرف‌های او دخالت آشکار در أمور داخلی عراق است. ما سخنان توهین‌آمیز او را شنیدیم. این نامزدی تصدی سفارت امریکا در بغداد باید به این نکته توجه کند که بیشتر حرف هایش با وظایف جدیدش هم‌خوانی ندارد و نقض آشکار قراردادها و معاهدات روشن بین المللی در روابط دوجانبه میان کشورهاست. مأموریت مورد انتظار او با توافقات و معاهدات روشن بین‌المللی تعریف می‌شود.»

علی العطوانی، سخنگوی حزب اقتدار ملی نیز از دولت عراق خواست که استوارنامه سفیر جدید امریکا در عراق را نپذیرد. وی گفت: «اظهارات جاکوبسون دخالت در امور داخلی عراق است. او از همه عرف های دیپلماتیک عبور کرده است. او در اظهارات خود در مقابل کنگره از زبان دستوری به عراق استفاده کرد. او حق ندارد برای امنیت عراق تصمیم بگیرد. مبارزه با تروریسم مساله ای عراقی است که خودمان درباره نحوه مبارزه با آن تصمیم می گیریم. اظهارات او درباره الحشد الشعبی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و از دولت می خواهیم واکنشی قاطع به اظهارات او داشته باشد.»

صباح العکیلی، تحلیلگر سیاسی نیز گفت: «اظهارات نامزد سفارت امریکا در بغداد را باید نشانه ای برای هدف قرار دادن الحشد الشعبی و گروه های مقاومت بدانیم. اظهارات او درباره ارودگاه الهول تهدیدی غیرمستقیم به دولت عراق است که مسئول اداره این اردوگاه است.»

در همین رابطه علی الاسدی، رئیس شورای سیاسی جنبش نجباء عراق در پیامی هشدار آمیز برای نامزد سفارت آمریکا در بغداد گفت که سیلی‌های بعدی در راه است. وی تاکید کرد: آمریکا یک کشور اشغالگر است و فقط زبان زور را می‌فهمد. این مقام جنبش نجباء عراق با انتشار توییتی خطاب به سفیر آمریکا گفت: «حواست را جمع کن و بدان که در روزهای آینده سیلی‌های بعدی ما بر صورتتان خواهد نشست و خواهید دید که حرف آخر را چه کسی می‌زند.» الاسدی سیاستمداران عراقی را هم مورد خطاب قرار داد و گفت که آن‌ها از حفاظت از حاکمیت و استقلال عراق غافل شده‌اند.

سعد السعدی، عضو دفتر سیاسی جنبش صادقون نیز گفت: جاکوبسن افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) و مسئول عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی است. اظهارات او را ما در این چارچوب می‌بینیم و از أساس رد می‌کنیم و به او می‌گوییم نقشه‌های شوم او در عراق هیچ گاه محقق نخواهد شد.

علی ترکی، عضو فراکسیون صادقون در پارلمان عراق نیز گفت: «آمریکا، عراق را یکی از ایالت‌های خود می‌داند و اظهارات غیر مسئولانه آن ادامه دارد. اظهارات نامزد تصدی سفارت آمریکا در عراق به حاکمیت عراق خدشه وارد می کند. او در حالی ایت اظهارات را بیان کرده است که طرف آمریکایی جنگ اقتصادی را علیه ما تحمیل کرده است. ما حامی اخراج تمام نظامیان خارجی از عراق هستیم، یا اینکه آنها را ذلیلانه اخراج خواهیم کرد.»

ترکی همچنین گفت که دولت عراق باید به صراحت اعلام کند با تعیین «تریسی جاکوبسون» به عنوان سفیر جدید آمریکا در بغداد مخالف است.

این در حالی است که آلینا رومانوسکی، سفیر فعلی امریکا در بغداد که روزهای پایانی ماموریتش در عراق را می‌گذراند، خود همواره مورد انتقاد گروه‌های سیاسی عراق بوده که از همکاری با مقامات عراقی در کسوت یک دیپلمات ارشد خودداری می‌کرده و رفتارهای تحکم‌آمیز و نگاه‌های بالا به پایینی او در تعامل با مقامات عراقی همواره مورد انتقاد رهبران سیاسی عراق بوده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید