«حمله هوایی محدود اسرائیل» به ایران؛ بهای نفت افزایش یافت

به نقل از منابع خبری

خبرگزاری سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از یک مقام این کشور از حمله اسرائیل به هدف یا هدف‌هایی در داخل ایران در بامداد جمعه ۱۹ آوریل (۳۱ فرودین) گزارش داد. دو مقام دفاعی اسرائیل هم حمله هوایی به ایران را در گفتگویی با نیویورک تایمز تایید کرده‌ و آن را به یک «پایگاه نظامی هوایی» در نزدیکی اصفهان توصیف کردند.

به گزارش نبأخبر،یک مقام ایرانی به رویترز گفت که انفجارهای شنیده شده در اصفهان در نتیجه فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی ایران بوده و هیچ حمله موشکی به ایران انجام نشده است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از یک مقام این کشور از حمله اسرائیل به هدف یا هدف‌هایی در داخل ایران در بامداد جمعه ۱۹ آوریل (۳۱ فرودین) گزارش داد. دو مقام دفاعی اسرائیل هم حمله هوایی به ایران را در گفتگویی با نیویورک تایمز تایید کرده‌ و آن را به یک «پایگاه نظامی هوایی» در نزدیکی اصفهان توصیف کردند.

یک مقام ایرانی اما به رویترز گفت که انفجارهای شنیده شده در اصفهان در نتیجه فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی ایران بوده و هیچ حمله موشکی به ایران انجام نشده است.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که تا روش‌ شدن کلیه جزئیات گزارش‌های منتشر شده مبنی بر حمله اسرائیل به خاک ایران از گمانه‌زنی در این خصوص خودداری می‌کند.

 

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد: «این یک وضعیت در حال توسعه است، تا زمانی که حقایق روشن‌تر نشود گمانه‌‌زنی در خصوص آن درست نیست؛ ما در تلاش هستیم تا جزئیات این حمله را با متحدان مورد بررسی قرار دهیم.»

 

سوناک این اظهارات را پس از ایران سخنرانی در مرکز لندن بیان کرد. وی افزود: «شدت گرفتن تنش به نفع هیچ کس نیست. ما خواهان برقراری آرامش در سراسر منطقه هستیم.»

ادعای تایمز اسرائیل: بقایای پرتابه‌های اسرائیلی همزمان با حمله به ایران در نزدیکی بغداد مشاهده شد
تایمز اسرائیل در گزارشی با اشاره به پیدا شدن بقایایی ازپرتابه‌های اسرائیلی در نزدیکی بغداد به همزمانی حمله به ایران و هدف قرار دادن مواضع شبه‌نظامیان عراقی متحد تهران اشاره کرده است.

 

بر اساس آنچه در این گزارش آمده؛ «ساعاتی پس از حمله گزارش شده اسرائیل به یک سایت نظامی ایران، عکس‌هایی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که حکایت از پیدان شدن بقایایی از «تسلیحات اسرائیلی» در نزدیکی شهر بغداد، پایتخت عراق دارد.

 

تایمز اسرائيل در ادامه آورده است که رسانه‌های دولتی در ایران تنها به فعال شدن پدافند هوایی در اصفهان اشاره کرده و ادعای حمله به یک سایت نظامی در حوالی ۳۱۵ کیلومتری جنوب تهران را کم اهمیت قلمداد کرده‌اند.

روایت متفاوت جروزالم پست: حمله اسرائیل به ایران با موشک‌های دوربرد و با هواپیمای جنگی صورت گرفت
نشریه جروزالم پست در گزارشی تحلیلی به نقل منابعی داخلی در اسرائیل اعلام کرد که حمله بامداد روز جمعه پیامی روشن برای ایران به همراه داشت.

 

منابع مورد استناد در گزارش به این روزنامه گفته‌اند پیام اسرائيل از حمله در نزدیکی یکی ازتاسیسات هسته‌ای ایران این بود که «می‌توانستیم شدید‌تر از این عمل کنیم.»

 

این منابع تاکید کرده‌اند: «پیام روشن بود؛ ما این بار به سایت‌های هسته‌ای شما حمله نکردیم، اما می‌توانستیم در همین نزدیکی شدید‌تر عمل کنیم.»

 

منابع به جروزالم پست گفته‌اند که حمله به ایران در اصفهان که منابعی در نیویورک تایمز آن را به اسرائیل نسبت می‌دهند، به بخشی از متعلقات یک پایگاه هوایی تقریباً درست در کنار یک مرکز هسته‌ای اصابت کرده است.

 

به عبارت دیگر، حمله به اصفهان از نگاه تحلیلگر روزنامه جروزالم پست نه تنها برای آسیب رساندن به ایران، بلکه برای روشن‌تر کردن این موضوع طراحی شده بود که سایت‌های هسته‌ای این کشور چقدر در برابر حمله آسیب‌پذیر هستند.

 

روایت جروزالم پست از این جهت متفاوت است که بنا به این گزارش حمله به این بخش از اصفهان با موشک‌های دوربردی که از جنگنده‌ها شلیک شده صورت گرفته است. مقامات ایران اما می‌گویند حمله با ریزپهپادها صورت گرفته است. یک مقام ایرانی به رویترز گفته است که هیچگونه موشکی به ایران شلیک نشده است.

گروه ۷ خواستار کاهش تنش در منطقه شد
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا که کشورش میزبان نشست هفت کشور صنعتی است، روز جمعه پس از انتشار خبر حمله اسرائیل به ایران، خواستار «کاهش تنش لجام‌گسیخته» شد و گفت که همتایانش در گروه ۷ در مذاکرات امروز در شهر کاپری درباره این موضوع بحث خواهند کرد.

 

او به خبرگزاری رای ایتالیا گفت: «ما از همه طرف‌ها دعوت می‌کنیم محتاط باشند و از تشدید تنش جلوگیری کنند.»

 

تاجانی همچنین در فرسته‌ای که در ایکس همرسان کرد، نوشت: «من لحظاتی پیش با سفیرمان در ایران صحبت کردم و تحولات پس از انفجارهای در اصفهان را دنبال می‌کنم. ما در این مورد با وزرای امور خارجه در نشست جی۷ در کاپری امروز صبح صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر هیچ مشکل حیاتی برای ایتالیایی‌های مقیم ایران وجود ندارد.»

 

Ho appena parlato con la nostra Ambasciatrice in Iran e sto seguendo sviluppi situazione a seguito esplosioni notturne a Isfahan. Ne parleremo con i Ministri degli Esteri nella sessione del G7 di Capri di stamani. Al momento nessuna criticità per gli italiani che vivono in Iran.

— Antonio Tajani (@Antonio_Tajani) April 19, 2024

مصر از تشدید تنش بین ایران و اسرائیل عمیقاً ابراز نگرانی کرد
وزارت امور خارجه مصر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از تشدید تنش بین اسرائیل و ایران عمیقاً نگران است.

 

این بیانیه پس از آن منتشر شد که رسانه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی از انتشار گزارش‌هایی دال بر حمله اسرائيل به خاک ایران خبر دادند.

 

مصر همچنین نسبت به پیامدهای گسترش درگیری و بی‌ثباتی در منطقه هشدار داده است.

آمریکا ادعای موافقت با عملیات رفح به شرط عدم حمله اسرائیل به ایران را رد کرد
خبرگزاری آناتولی ترکیه روز جمعه نوشت کاخ سفید در بیانیه‌ای در پاسخ به پرسش این خبرگزاری، موافقت با حمله اسرائیل به رفح به شرط عدم حمله این کشور به ایران را تکذیب کرد.

 

روزنامه قطری الجدید روز پنجشنبه از قول یک مقام مصری نوشته بود آمریکا با عملیات اسرائیل در رفح به شرط صرف نظر کردن از حمله متقابل همه‌جانبه این کشور به ایران موافقت کرده است.

بهای نفت در پی «حمله اسرائیل به ایران» در بازارهای جهانی افزایش یافت
قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به ایران، در بازارهای جهانی افزایش یافت و نگرانی‌ها را در مورد مختل شدن عرضه نفت از خاورمیانه برانگیخت.

 

شاخص قیمت نفت خام در ابتدای انتشار خبر حمله اسرائیل به ایران، بیش از ۳ دلار جهش کرد و سپس اندکی کاهش یافت.

 

در ساعت شش بامداد به وقت گرینویچ، بهای نفت برنت برای تحویل در ماه‌های آینده ۱.۴۰ دلار یا ۱.۶۱ درصد افزایش یافت و به ۸۸.۵۱ دلار در هر بشکه رسید.

 

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با ۱.۶۸ درصد (۱.۳۸ دلار) افزایش یافت و به ۸۳.۴۸ دلار در هر بشکه رسید.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خطاب به ایران و اسرائیل: از تشدید تنش در خاورمیانه خودداری کنید
در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به خاک ایران در بامداد روز جمعه، اورزولا فُن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از ایران، اسرائیل و متحدانشان خواست از تشدید تنش در خاورمیانه خودداری کنند.

 

خانم فن‌ در لاین که به فنلاند سفر کرده در نشست خبری مشترک با نخست وزیر این کشور گفت: «برای ثبات منطقه کاملاً ضروری است که همه طرف‌ها از اقدامات بیشتر خودداری کنند.»

 

رئيس کمیسیون اروپا در همین راستا تاکید کرد: «کاملا ضروری است که منطقه باثبات بماند و همه طرف ها از هرگونه اقدام بیشتر خودداری کنند».

شبکه ان۱۲: دیوان کیفری بین‌المللی احتمالا حکم بازداشت نتانیاهو به دلیل جنایات جنگی را بررسی می‌کند
شبکه تلویزیونی ان۱۲ اسرائیل شامگاه پنجشنبه گزارش داد که دادگاه کیفری بین‌المللی ممکن است در حال بررسی صدور حکم بازداشت بین‌المللی در آینده نسبتاً نزدیک علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و سایر مقامات ارشد به اتهام جنایات جنگی باشد.

 

حدود ۱۲۵ کشور عضو دیوان کیفری بین‌المللی کیفری هستند که اساساً تمام اروپا را شامل می‌شود و طبق قوانین معاهده موظف به رعایت حکم بازداشت دیوان بین‌المللی کیفری هستند، هرچند نمونه‌هایی از کشورهایی وجود داشته است که به چنین احکامی اعتراض کرده و از اجرای آن خودداری کرده‌اند.

 

شبکه ان۱۲: دیوان کیفری بین‌المللی احتمالا حکم بازداشت نتانیاهو به دلیل جنایات جنگی را بررسی می‌کند

 

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در عین حال نوشت که این گزارش عجیب است، زیرا دیوان بین‌المللی کیفری هنوز تمام شرایط مربوط به صلاحیت قضایی در این زمینه را فراهم نکرده که بخواهد به مرحله صدور قرار بازداشت برسد. این روزنامه همچنین نوشته است که نتانیاهو روز پنجشنبه برای گفتگو در این زمینه بی‌درنگ با چند تن از وزیران و مشاورانش دیدار کرده است.

چین در واکنش به حمله اسرائیل به ایران: با هر اقدامی که به تشدید تنش بیانجامد مخالفیم
پکن در واکنش به حملات ادعایی اسرائيل به ایران که بامداد جمعه صورت گرفت، اعلام کرد با هرگونه اقدامی که به «تشدید» تنش منجر شود، مخالف است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، تصریح کرد: «پکن گزارش‌های منتشر شده در این خصوص را مد نظر قرار داده و با هر اقدام منجر به افزایش تنش مخالف است.»

 

لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، افزود: «چین با هر اقدامی که تنش‌ها را تشدید کند مخالف است و به ایفای نقش سازنده برای کاهش تنش‌ها ادامه خواهد داد.»

واکنش وزیر امنیت داخلی اسرائیل به حمله کشورش به ایران: ضعیف و مسخره
ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل در واکنش به گزارش‌های منتشر شده دال بر حمله کشورش به ایران آنرا ضعیف خواند و «مسخره» توصیف کرد.

 

این عضو دارای گرایش راست افراطی در کابینه بنامین نتانیاهو پیش‌تر در پی حملات موشکی و پهپادی گسترده و بی‌سابقه ۱۴ آوریل ایران به اسرائیل خواستار آن شده بود که پاسخ کشورش به ایران قوی و نامتناسب باشد.

فرمانده هوافضای سپاه: صد در صد می‌زنیم، نگران نباشید
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ فروردین در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره واکنش ایران به حمله احتمالی اسرائیل گفت: «صد در صد می‌زنیم، نگران نباشید.»

عمان حمله بامداد جمعه اسرائيل به ایران را محکوم کرد
وزارت امور خارجه عمان با انتشار بیانیه‌ای حمله بامداد روز جمعه به ایران که گفته می‌شود از سوی اسرائیل صورت گرفته است را محکوم کرد.

 

در این بیانیه آمده است: سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سلطان‌نشین عمان پیگیر ادامه تنش‌ها در منطقه است حمله صبح امروز اسرائیل به اصفهان در خاک ایران و نیز حملات مکرر نظامی اسرائیل در منطقه را محکوم می کند.

#بيان | أعرب ناطق باسم وزارة الخارجية أن سلطنة عمان تتابع استمرار التوتر في الإقليم وتدين الهجوم الإسرائيلي هذا الصباح على أصفهان في الجمهورية الإسلامية الايرانية، كما تدين وتستنكر اعتداءات إسرائيل العسكرية المتكررة

رویترز: یک مقام ارشد ایرانی می گوید هیچ برنامه‌ای برای اقدام فوری تلافی‌جویانه علیه اسرائیل در دست نیست
یک مقام ارشد ایرانی ساعاتی پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به خاک ایران به رویترز گفت که هیچ واکنش فوری در حال حاضر علیه اسرائیل برنامه ریزی نشده است.

 

این مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده گفت: «خارجی بودن منشا حادثه هنوز تأیید نشده است. ما حمله خارجی دریافت نکرده‌ایم و بحث بیشتر به سمت نفوذ است تا حمله.»

بی‌بی‌سی با استناد به گزارش سی‌بی‌اس؛ یک موشک اسرائیلی به ایران اصابت کرده است
شبکه خبری بی‌بی‌سی مدعی شد که شش روز پس از حملات موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل یک موشک اسرائیلی بامداد روز جمله از سوی نظامیان اسرائیلی به سوی ایران شلیک شده است.

 

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی به شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفته‌اند که یک موشک اسرائیلی به ایران اصابت کرده است.

 

یک مقام ایرانی ایرانی اما به رویترز گفته است که انفجارهای شنیده شده در اصفهان در نتیجه فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی ایران بوده و هیچ حمله موشکی به ایران انجام نشده است.

 

این در حالیست که رسانه‌ها و منابع ایرانی بامداد روز جمعه از هدف قرار گرفتن سه ریز پهپاد پس از فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در اصفهان و تبریز خبر داده بودند.

 

پنتاگون و ارتش اسرائیل تاکنون از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده‌اند. یووروینوز نمی تواند بطور مستقل این خبر را تایید یا رد کند

لندن امیدوار است تنش میان اسرائیل و ایران کاهش یابد
در پی انتشار گزارش‌هایی دال بر حمله پهپادی اسرائیل به برخی مناطق ایران، مل استراید، وزیر کار و بازنشستگی بریتانیا خواستار «کاهش تنش» میان اسرائیل و ایران شد.

وی که روز جمعه به طور زنده با یک شبکه خبری در کشورش مصاحبه می‌کرد، گفت: «اگرچه ما در حال حاضر همه جزئیات حادثه را در اختیار نداریم اما امیدوارم آنچه روی داده به شکلی باشد که امکان تنش‌زدایی میان دو کشور را فراهم کند.

 

وزیر کار و بازنشستگی دولت بریتانیا در ادامه تاکید کرد که کشورش امیدوار است تمرکز در حال حاضر بر تنش‌زدایی باشد.

استرالیا از شهروندانش خواست اسرائیل را ترک کنند
وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا روز جمعه اعلام کرد: «ما از شهروندان استرالیایی حاضر در اسرائیل یا دیگر مناطق سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌خواهیم در صورت امکان برای خروج از این مناطق اقدام کنند.»

 

حساب کاربری «مسافر هوشمند» این وزارتخانه در شبکه اجتماعی ایکس پیامی را منتشر کرده که در آن آمده است: «خطر حملات نظامی و تروریستی علیه اسرائیل و منافع اسرائیلی افزایش یافته است. وضعیت امنیتی می‌تواند به سرعت وخیم شود. ما از شهروندان استرالیایی در اسرائیل یا سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌خواهیم در صورت امکان برای خروج اقدام کنند.»

سفارت آمریکا محدودیت سفر برای کارمندان دولت ایالات متحده در اسرائیل وضع کرد
سفارت آمریکا در بیت‌المقدس روز جمعه به دنبال حمله تلافی‌جویانه ادعایی اسرائیل علیه ایران در شب گذشته، کارمندان دولت ایالات متحده را تا اطلاع ثانوی از سفر به خارج از مناطق بزرگ بیت‌المقدس، تل‌آویو و بئرشبع منع کرد.

 

سفارتخانه ایالت متحده همچنین اعلام کرده است که ممکن است محدودیت‌های بیشتری را برای سفر کارمندان و اعضای خانواده آنها به مناطق دیگر مانند کرانه باختری و بخش قدیمی شهر بیت‌المقدس اعمال کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: آسیبی به تاسیسات هسته‌ای ایران وارد نشده است
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی تایید کرد که در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به ایران، هیچ آسیبی به سایت‌های هسته‌ای ای کشور وارد نشده است.

 

در این پیام آمده است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس خواستار خویشتن‌داری از سوی همه طرف‌ها است و بار دیگر تاکید می‌کند که تاسیسات هسته‌ای هرگز نباید هدف درگیری‌های نظامی قرار گیرد.

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در این پیام توییتری یادآور شده است که اوضاع را به دقت زیر نظر دارد.

IAEA can confirm that there is no damage to #Iran’s nuclear sites. DG @rafaelmgrossi continues to call for extreme restraint from everybody and reiterates that nuclear facilities should never be a target in military conflicts. IAEA is monitoring the situation very closely. pic.twitter.com/4F7pAlNjWM

— IAEA – International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) April 19, 2024

در پی انتشار خبر حمله اسرائيل به ایران ارزش فرانک سوئیس و ین ژاپن بالا رفت
دیگر بازارهای مالی نیز در بامداد روز جمعه تحت تاثیر خبر حمله اسرائیل به ایران قرار گرفت که این امر سبب بالارفتن برخی ارزهای ایمن شد.

 

به گزارش رویترز، در پی انتشار خبر حمله اسرائيل به ایران، موج ریسک‌گریزی بازارها را درنوردید و سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های امن سنتی مانند فرانک سوئیس و ین سوق داد.

 

بازارها در ابتدا واکنش شدید به این خبر نشان دادند، این رویداد باعث فروش گسترده دارایی‌های پرریسک، افزایش قیمت نفت و طلا و جهش در اوراق خزانه‌داری آمریکا و ارزهای با ثبات شد.

 

بر این اساس، فرانک سوئیس، که یک ارز سنتی با ثبات بالا به شمار می‌رود، همچنان در مقایسه با دلار با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۰.۹۰۸۹ رسید، این در حالی است که در اوایل معاملات روز جمعه شاهد افزایش ۱ درصدی این ارز بودیم..

 

تأثیر این رویداد بر فرانک سوئیس در برابر یورو مشهودتر بود، به طوری که یورو با کاهش ۰.۴ درصدی به ۰.۹۶۶۸۵ فرانک رسید، این رقم پس از کاهش اولیه ۱.۵ درصدی در ابتدای روز به دست آمد.

 

ین ژاپن نیز پس از افزایش ناگهانی بیش از ۰.۶ درصد در واکنش به گزارش‌های اولیه حمله، حدود ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۵۴.۳۸ در برابر دلار رسید.

افزایش قیمت طلا و شوک اولیه به دیگر بازارهای مالی
با افزایش نگرانی از گسترش درگیری‌های منطقه‌ای به دنبال گزارش‌های رسانه‌ای درباره انفجارهایی در ایران، قیمت طلا روز جمعه در بازارهای مالی با افزایش همراه شد. این رویداد موجب گرایش سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن و در نتیجه افزایش تقاضا برای طلا گردید.

 

هر اونس طلا تا ساعت ۴ و بیست و نه دقیقه بامداد به وقت گرینویچ با ۰.۳ درصد افزایش به ۲۳۸۶.۰۵ دلار رسید.

 

این در حالیست که قیمت طلا در اوایل معاملات روز جمعه و با انتشار گزارش انفجارهایی در ایران تا ۲۴۱۷.۵۹ دلار افزایش یافته بود که این میزان فاصله چندانی با بالاترین رکورد ثبت‌شده در هفته گذشته یعنی ۲۴۳۱.۲۹ دلار نداشت.

 

طلا برای پنجمین هفته متوالی با افزایش قیمت روبرو شده و تاکنون حدود ۲ درصد در این هفته رشد داشته است.

وزیر خارجه ایتالیا: شهروندان ایتالیایی مقیم ایران در حال حاضر با مشکل خاصی مواجه نیستند
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا و رئیس سابق پارلمان اروپا که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد اعلام کرد که تحولات در ایران را از نزدیک دنبال می‌کند.

 

بنیانگذار حزب راست میانه «فورزا ایتالیا» با انتشار توییتی اعلام کرد که در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وقوع انفجارهای شبانه در اصفهان، با سفیر کشورش در تهران تلفنی گفتگو و از شرایط جاری در ایران کسب اطلاع کرده است.

 

وی در این پیام تاکید کرد که در حال حاضر هیچ مشکل حیاتی برای ایتالیایی‌های مقیم ایران وجود ندارد.

Ho appena parlato con la nostra Ambasciatrice in Iran e sto seguendo sviluppi situazione a seguito esplosioni notturne a Isfahan. Ne parleremo con i Ministri degli Esteri nella sessione del G7 di Capri di stamani. Al momento nessuna criticità per gli italiani che vivono in Iran.

— Antonio Tajani (@Antonio_Tajani) April 19, 2024

شرکت‌های هواپیمایی پس از حمله اسرائیل به ایران مسیرهای خود را تغییر دادند
رویترز اعلام کرد که بسیاری از ایرلاین‌ها در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به ایران، مسیرهای پروازی خود را بر فراز ایران تغییر دادند.

 

بنا به این گزارش، به دنبال حمله اسرائیل به ایران و بسته شدن حریم هوایی و فرودگاه‌های این کشور، شرکت‌های هواپیمایی روز جمعه به سرعت مسیرهای پروازی خود را بر فراز ایران تغییر دادند.

 

رویترز می‌افزاید که شرکت‌های هواپیمایی همچنین بسیاری از پروازهای خود را به فرودگاه‌های جایگزین هدایت کردند و بسیاری از هواپیماها در همین راستا به نقطه شروع پرواز بازگشتند.

 

طبق گزارش وب‌سایت ردیاب پرواز FlightRadar24، ایران پس از حمله، فرودگاه‌های تهران، شیراز و اصفهان را بست و برای چند ساعت ورود پروازها از بخش غربی حریم هوایی خود را ممنوع کرد.

واشنگتن پست: یک مقام اسرائیلی حمله به ایران را تایید کرد
نشریه واشنگتن پست روز جمعه به نقل از یک مقام اسرائیلی اعلام کرد که حمله صورت گرفته در بامداد امروز به ایران به تلافی حملات موشکی و پهپادی اخیر تهران صورت گرفته است.

 

مشخص نیست که این حمله چه خسارتی به بار آورده اما به گفته مقام اسرائیلی که واشنگتن پست نامی از وی برده، « هدف از این حمله نشان دادن توانایی اسرائیل در حمله به داخل ایران» بوده است.

هدف حمله اسرائیل سایت‌های هسته‌ای نبوده است؛ ایران: ریزپرنده‌هایی را منهدم کردیم
جروزالم پست در گزارشی به نقل از دو مقام دفاعی اسرائیل مدعی شد که یک مرکز نظامی در ایران هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

 

این در حالیست که رسانه‌ها و منابع خبری در ایران از انهدام چند ریزپرنده در آسمان شهرهای اصفهان و تبریز خبر داده و تاکید کرده‌اند که هیچگونه حمله خارجی به این کشور انجام نشده است.

 

در گزارش جروزالم پست آمده است که دو مقام دفاعی اسرائیل به نیویورک تایمز گفته‌اند که حمله موشکی بامداد روز جمعه اسرائیل یک سایت در ایران را هدف قرار داده است.

 

جروزالم پست در این گزارش مدعی شده است که همزمان با این حمله صدای انفجارهایی در استان السویداء واقع در جنوب سوریه و برخی مناطق عراق شنیده شده است.

 

بر اساس این گزارش، یک مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفت که هدف ایران هسته ای نبوده است. رسانه‌ها پیش‌تر از فعال شدن پدافند هوایی در آسمان اصفهان و تبریز خبر داده بودند.

ارتش اسرائیل: در حال حاضر اظهارنظری نداریم
ارتش اسرائیل بدنبال انتشار گزارش‌هایی درباره شنیده شدن صدای انفجارهایی در ایران گفت که «در حال حاضر اظهارنظری ندارد».

انهدام چند پهپاد در ایران؛ آمریکا در حمله اسرائيل دخالتی نداشته است
رویترز در گزارشی به نقل از برخی منابع آگاه از حمله اسرائیل به ایران خبر داده و با استناد به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران آورده است که چند پهپاد در آسمان این کشور منهدم شده است.

 

یک منبع به رویترز گفت که آمریکا در این حمله دخالتی نداشته اما پیش از حمله از سوی اسرائیل در جریان آن قرار گرفته بود.

 

خبرگزاری فارس ایران گزارش داد که سه انفجار در نزدیکی یک پایگاه ارتش در شهر اصفهان در مرکز ایران شنیده شده است. یک مقام ایرانی به رویترز گفت که هیچ حمله موشکی صورت نگرفته و انفجارها ناشی از فعال شدن سامانه‌های دفاع هوایی ایران بوده است.

 

تلویزیون دولتی ایران نیز در گزارشی اعلام کرد که اندکی پس از نیمه شب پنجشنبه، «سه فروند پهپاد در آسمان اصفهان مشاهده شد که در پی آن سامانه دفاع هوایی فعال شد و این پهپادها را در آسمان منهدم کرد.»

 

در گزارش تلویزیون دولتی ایران همچنین اعلام شد که در پی این حادثه اوضاع اکنون در اصفهان عادی است و هیچ انفجار زمینی رخ نداده است.

 

ارتش اسرائیل در مورد این گزارش‌ها اظهارنظری نکرده اما یک مقام دفاعی اسرائیل به نیویورک تایمز گفته است که کشورش، ایران را هدف حمله هوایی قرار داده است.

 

این در حالیست که سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی ایران در توییتی مدعی شد که «تا این لحظه، هیچ حمله هوایی از بیرون مرزها به اصفهان یا نقاط دیگر کشور نشده است».

خبرگزاری رسمی ایران: تمامی پروازها در ایران به حالت عادی برگشت
به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، برخی پروازها در فرودگاه‌های امام خمینی و مهرآباد که صبح امروز و بدلیل فعال شدن پدافند هوایی کشور دچار تاخیر یا تعلیق شده بود، مجددا به حالت سابق بازگشته است.

 

در گزارش ایرنا آمده است پروازهای خروجی از فرودگاه امام خمینی از سر گرفته شده است. ایرنا در توصیف بازگشت وضعیت عادی به فرودگاه‌های ایران نوشت: «پرواز رم-تهران هما هم که به خاطر بسته بودن فرودگاه امام، مهرآباد و فرودگاه جایگزین یعنی فرودگاه اصفهان در حال بازگشت به فرودگاه آنکارا بود دوباره به فرودگاه امام بازگشت و دقایقی دیگر در باند فرودگاه خواهد نشست.»

از سرگیری پروازها در فرودگاه بین‌المللی تهران وبرطرف شدن محدودیت‌ها در دیگر فرودگاه‌ها
در حالیکه خبرگزاری رسمی ایران پیش‌تر از تعلیق پروازها در چند فرودگاه کشور به دلیل «حفظ ایمنی» خبرداده بود برخی منابع دیگر داخلی از سرگرفته شدن پروازها در «فرودگاه بین‌لمللی امام‌خمینی» را مورد تایید فرار دادند.

 

ایسنا در همین ارتباط به نقل از مدیر کل اطلاع‌رسانی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در گزارشی آورده است که پروازها در این فرودگاه از ساعت ۷ و نیم صبح امروز جمعه از سر گرفته شده است.

 

بنا به این گزارش پروازها در فرودگاه بین‌المللی تهران از ساعت ۵ صبح به حال تعلیق درآمده بود.

 

این گزارش همچنین به نقل از سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری آورده است که «محدودیت‌های اعمال شده در برخی فرودگاه‌ها برطرف شده است.»

پروازها در تهران و چند شهر دیگر ایران به حال تعلیق درآمد
بنا به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، پرواز هواپیماهای مسافربری در تهران، پایتخت و چند شهر دیگر ایران به حال تعلیق درآمده است.

 

ایرنا در گزارشی تعلیق پروازها در فرودگاه‌های مهرآباد، اصفها و شیراز و نیز فرودگاه‌های غربِ شمال غرب و جنوب غرب را مورد تایید قرار داده است.

 

در این گزارش دلیل به تعلیق درآمدن پروازها که فرودگاه بین‌المللی تهران را نیز دست کم تا ساعت ۱۰ و نیم صبح شامل می‌شود، حفظ ایمنی پروازها عنوان کرده است.

 

این اقدامات در حالی اعلام شده است که بنا به برخی گزارش‌ها،‌ صدای انفجار و شلیک پدافند هوایی در برخی مناطق کشور از جمله استان اصفهان شنیده شده است.

ایرنا: «پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور» فعال شد؛ وضعیت در تبریز عادی است
خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا می‌گوید «پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور» فعال شده است.

 

خبرگزاری ایسنا نیز در خبری کوتاه نوشت که «بامداد امروز چندین ریزپرنده در اصفهان توسط پدافند هوایی مورد اصابت قرار گرفته و نابود شدند.»

 

این خبرگزاری با اشاره به شنیده شدن صدای انفجار در تبریز نوشت که «وضعیت تبریز عادی است و صدایی که بامداد امروز در این شهر شنیده شد به دلیل فعال شدن سامانه پدافند هوایی بوده است و در حال حاضر هیچ مشکلی در تبریز وجود ندارد.»

رسانه‌های ایران: هیچگونه انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات اصفهان گزارش نشده و شرایط عادی است
به گزارش رسانه‌های ایران انفجارهای شنیده شده در اصفهان «مربوط به پدافند هوایی برای مقابله با ریزپرنده‌ها بوده است و اخبار مربوط به انفجار در برخی نقاط کشور نادرست است و هیچگونه انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات اصفهان گزارش نشده و شرایط آرام و عادی است.»


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید