سیاست ایران درباره آمریکا نه جنگ و نه صلح است که به نفع ما نیست

سین کنعانی مفدم، تحلیلگر سیاسی

سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا، به ویژه راهبرد کاخ سفید در خصوص اسرائیل، همچون نگاه آمریکا به ایران تابع یک سری سیاست‌ها و دکترین تدوین شده است. هر کسی در آمریکا می‌خواهد رئیس جمهور شود باید در لابی یهودی‌ها قسم بخورد که از امنیت اسرائیل دفاع می‌کند. اسرائیل برای آمریکا یک اصل است و روسای جمهور فارغ از نگاه سیاسی و شخصی خود باید به این اصول وفادار و پایبند باشند.

به گزارش نبأخبر، هرچه به زمان انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا نزدیک می‌شویم بازار گمانه زنی و تحلیل داغ‌تر می‌شود. دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا با حضور فعال در کارزار انتخاباتی حزب جمهوری خواه به تجمیع هواداران خود پرداخته با اظهار نظرهای متفاوت و بحث برانگیز نه تنها شهروندان آمریکایی بلکه افکار عمومی جهان را متوجه آینده‌ای می‌کند که با حضور او در کاخ سفید حواشی خبری آمریکا در رسانه‌های جهان بیش از امروز خواهد بود. در این بین وضعیت منطقه و ایران بعد از پیروزی احتمالی ترامپ محل سؤال است.

در گفت و گویی با حسین کنعانی مفدم، تحلیلگر سیاسی به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه می‌خوانید:
با توجه به احتمال شرکت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ و حضور مجدد ترامپ در قدرت، سرنوشت مذاکرات ایران و غرب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
سیاست خارجی آمریکا با حزب رئیس جمهور مستقر ارتباطی ندارد. جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در قدرت دستور العمل های کلان را اجرا می‌کنند و فرقی ندارد اوباما در قدرت باشد یا جرج بوش، ترامپ در قدرت باشد یا بایدن، سیاست یکی است و تنها شیوه‌های اجرا فرق می‌کند.
رئیس جمهور آمریکا ماموریتی ملی را دنبال می‌کند و نگاه‌های حزبی او تنها می‌تواند بر شیوه عمل بر وظایف اش تأثیر گذار باشد.
سیاست آمریکا، هژمون بر جهان است. احزاب آمریکا این هدف را با ادبیات مختلف و متفاوتی پیگیری می‌کنند.
به عنوان یک تحلیلگر که مسائل را رصد می‌کند شخصاً امیدوارم آقای ترامپ رییس جمهور شود. چون حداقل برای چهار سال تکلیف جمهوری اسلامی با غرب مشخص می‌شود.
سال‌ها است که سیاست ایران در مورد آمریکا در حالت نه جنگ و نه صلح قرار دارد و این به نفع ما نیست.
اگرچه ترامپ شخصیتی غیر دموکراتیک دارد و جمهوری خواهان تنها بخاطر سبد رأی او حمایت اش می‌کنند اما این احتمال زیاد است که او با این وضعیت متزلزل بالا بیاید و برای جمهوری خواهان رأی جمع کند و در دقایق نود به دلیل نتیجه یکی از پرونده‌های قضایی‌اش یا یک افشاگری دیگر از صحنه کنار برود.
این فرض هم قوی است که دونالد ترامپ در این دوره نقش یک بازی ساز انتخاباتی را برای جمهوری خواهان بازی کند و در نهایت حزب اش با آرائی که ترامپ برایشان جمع کرده نماینده دیگری را با کاخ سفید بفرست.
از امروز نمی‌توان درباره نتیجه قطعی انتخابات نظر داد اما آنچه قطعی است این است که دموکرات‌ها با پنبه سر می‌برد واما جمهوری خواهان همان کار را علنی انجام می‌دهند. بنابراین نباید به حضور نمایندگان هیچ کدام از احزاب آمریکا در کاخ سفید دل بست وامیدواربود.

ولی وضعیت منطقه در دوران ترامپ متفاوت از دوره‌هایی بود که روسای جمهور آمریکا از حزب دموکرات انتخاب می‌شدند. به طور مثال در مورد غزه آیا می‌توان پیش بینی کرد با حضور ترامپ در قدرت نتانیاهو نیز دست بازتری داشته باشد یا خیر؟
سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا، به ویژه راهبرد کاخ سفید در خصوص اسرائیل، همچون نگاه آمریکا به ایران تابع یک سری سیاست‌ها و دکترین تدوین شده است. هر کسی در آمریکا می‌خواهد رئیس جمهور شود باید در لابی یهودی‌ها قسم بخورد که از امنیت اسرائیل دفاع می‌کند. اسرائیل برای آمریکا یک اصل است و روسای جمهور فارغ از نگاه سیاسی و شخصی خود باید به این اصول وفادار و پایبند باشند.
حمایت از اسرائیل برای آمریکا حمایت یک اصل است و هیچ تغییری در این سیاست به وجود نمی‌آید فقط ترامپ به دلیل شخصیت غیر دیپلماتیک و دلال معابانه ای که دارد در اجرای اصول آمریکا رفتار متفاوتی نشان می‌دهد.
آمریکا از حامیان اسرائیل است و رئیس جمهور آمریکا هر کسی که باشد به قوی‌تر و محکم‌تر شدن جایگاه اسرائیل در منطقه خواهد اندیشید.

آیا می‌توان بین طولانی‌تر شدن جنگ غزه و انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا نسبتی برقرار کرد؟
شرایط نتانیاهو بسیار سخت است. حتی اگر هدف او صبر کردن برای تعیین رئیس جمهور آینده آمریکا باشد باز هم شرایط اش آنقدر سخت است که احتمالاً وقتی نتیجه انتخابات آینده آمریکا مشخص می‌شود در قدرت نیست.
باید بپذیریم که قبل از حمله حماس نیز وضعیت رژیم اسرائیل مطلوب نبود و کابینه نتانیاهو در آستانه فروپاشی بود تا اینجا هم دولت نتانیاهو با تنفس مصنوعی غرب و به ویژه آمریکا زنده مانده است.
اگر آمریکا سرگرم مسائل خودش باشد و از حمایت بی وقفه اسرائیل دست بکشد کار نتانیاهو تمام است. اعتقاد من بر این است که مراحل نهایی جنگ غزه قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا خواهد بود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید