ترامپ
به گزارش صدانیوز،به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پس از آن که توئیتر اعلام کرد که دو توئیت وی «بی اساس و نادرست هستند» امروز چهارشنبه تهدید کرد که شبکه های اجتماعی تحت کنترل یا حتی بسته می شود.
ترامپ در پیام توئیتری که امروز چهارشنبه منتشر کرد نوشت: جمهوری خواهان احساس می کنند که شبکه های اجتماعی روی هم رفته صدای محافظه کاران را خاموش و از رسیدن سخنان و نظرهای آنان به مردم جلوگیری می کنند.
وی افزود: در نتیجه پیش از اینکه اجازه دهم چنین اتقاقی رخ دهد، یا با قدرت آنها را وادار به پذیرش مقررات و عمل در چارچوب قوانین می کنیم یا در غیر این صورت همه آنها را تعطیل خواهیم کرد.
ترامپ افزود: ما در سال ۲۰۱۶ نیز شاهد تلاش شبکه های اجتماعی برای رسیدن به چنین مقصودی بودیم، اما موفق نشدند و شکست خوردند. ما نمی توانیم اجازه دهیم یک نسخه پیچیده تر از همان قضه دوباره رخ دهد. همان گونه که نمی توانیم اجازه دهیم رای گیری گسترده  با ای میل (پست الکترونیک) در این کشور برگزار شود،  زیرا هر کسی می تواند اقدام به تقلب، جعل و دزدی آرای مردم کند و هر کس که بیشتر تقلب کرده باشد، پیروز میدان مبارزه خواهد بود. که درست همانند عملکرد شبکه های اجتماعی است، پس هم اکنون خود را پاکسازی کنید!
توئیتر امروز چهارشنبه نخستین بار یک توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را گمراه کننده توصیف کرد. بعد از آنکه توئیتر توئیت رئیس جمهور آمریکا را گمراه کننده توصیف کرد، ترامپ این شبکه اجتماعی را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد.
ماجرا از این  قرار بود که شبکه توئیتر برای نخستین بار با اضافه کردن برچسبی به دو توئیت‌ دونالد ترامپ خوانندگان را به راستی آزمایی حقایق در این زمینه دعوت کرده است.
ابتدا ترامپ روز سه شنبه در دو توئیت نوشته بود که رای دادن از طریق پست در انتخابات پیش روی آمریکا به « تقلب» گسترده منجر می ‌شود و پیش بینی کرد که «صندوق‌ های پستی به سرقت بروند.»
وی نوشت: «…صندوق‌ های پستی سرقت می شوند، برگه‌ های رای جعل، و حتی به طور غیرقانونی چاپ می شوند و به طور جعلی امضا می شوند…»
اما توییتر برچسبی و لینکی در پایین این دو توییت اضافه کرد که نوشته بود «حقایق درباره رای دادن به صورت پستی را دریافت کنید.» این لینک کاربران را به صفحات و مقالات رسانه ‌های خبری درباره اظهارات ترامپ در مورد رای دادن از طریق پست در آمریکا هدایت می کند.
سخنگویان شرکت توئیتر گفته اند که این توییت به طور بالقوه حاوی اطلاعات گمراه کننده درباره رای گیری است.
اما رئیس جمهور آمریکا به شدت از این اقدام توئیتر انتقاد کرده است.
ترامپ در توییتی نوشته است: «توییتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دخالت کرده است. آنها می ‌گویند اظهارات من در خصوص این که رای دادن از طریق پست به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، براساس راستی آزمایی رسانه ‌های جعلی سی ان ان و واشنگتن پست نادرست است.»
دونالد ترامپ بارها رسانه ها و شبکه های اجتماعی بزرگ را به ضدیت با خود متهم کرده است؛ ادعایی که این شبکه ها آن را بی اساس می دانند.
رئیس جمهور آمریکا در ادامه تاکید کرده است توییتر به طور کامل دارد آزادی بیان را خفه می‌ کند و من به عنوان رئیس جمهور اجازه نمی ‌دهم چنین اتفاقی روی دهد.
کارزار ترامپ در بیانیه ای در واکنش به اقدام توییتر نوشت: «همیشه می دانستیم که سیلیکون ولی (مرکز صنعت کامپیوتر آمریکا) از هیچ تلاشی برای جلوگیری از پرزیدنت ترامپ برای رساندن پیامش به رای دهندگان کوتاهی نخواهد کرد.»
حساب کاربری دونالد ترامپ بیش از ۸۰ میلیون فالوئر(دنبال کننده) دارد.
توئیتر می ‌گوید اضافه کردن برچسب راستی آزمایی حقایق به توییت رئیس جمهور آمریکا بر پایه خط مشی جدید این شبکه اجتماعی برای مقابله با اطلاعات گمراه کننده است. توئیتر این مقررات را اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد.
توئیتر همچنین گفته است این مقررات را به اطلاعات در خصوص شیوع کرونا و دیگر اطلاعات گمراه کننده گسترش خواهد داد.
مدیران توئیتر همواره با این انتقاد مواجه بوده اند که در برابر اظهارات نادرست و اطلاعات غلط منتشر شده توسط سیاستمداران و رهبران جهان کاری نمی کنند.
توئیتر پیش از این نیز دو پست رئیس جمهور برزیل را به دلیل مغایرت با آداب مبارزه با فراگیری جهانی کرونا مسدود کرد.
پست ‌های حذف شده «جائیر بولسونارو» حول کارزار تبلیغاتی او به هنگام بازدید از بازارها بود. وی از جمله در پیام خود مدعی شده بود که فاصله ‌گیری اجتماعی برای کاهش سرایت ویروس موثر نیست.
فیس بوک هم چند سال پیش زیر فشار افکار عمومی برنامه ای را برای راستی سنجی پست ها راه انداخت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید