فلسطین

به گزارش صدانیوز،  به نقل از روسیا الیوم، نیکولای ملادینوف، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه همچنین از رهبران فلسطینی خواست تا به مذاکره با همه اعضای کمیته چهارجانبه در امور خاورمیانه (ایالات متحده، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد) بازگردند.

وی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت: من از همکاران خود در کمیته چهارجانبه دعوت می‌کنم تا با سازمان ملل همکاری نموده و به سرعت به پیشنهادی دست یابند که به کمیته اجازه می‌دهد نقش خود را به عنوان میانجی ایفا کند و علاوه بر آن با کشورهای منطقه به طور مشترک برای پیشرفت در تحقق صلح همکاری کنند.

دولت رام‌الله دستورات لازم برای قطع روابط با اسرائیل و آمریکا را صادر کرد
نخست وزیر دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که دستورات لازم را در راستای اجرای تصمیم محمود عباس مبنی بر قطع روابط با اسرائیل و آمریکا صادر کرده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین وابسته به رام‌الله در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد: دستورات لازم را در راستای اجرای تصمیم محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر قطع روابط با اسرائیل و آمریکا در نشست شب گذشته هیئت دولت صادر کردم.
وی در ادامه افزود: هیئت دولت به ریاست من، از تصمیم محمود عباس برای لغو همه توافق‌نامه‌ها با اسرائیل و آمریکا حمایت می‌کند.
اشتیه همچنین تاکید کرد: طرح اسرائیل برای الحاق سرزمین‌های فلسطین به خاک اراضی اشغالی به معنای نقض توافق‌نامه‌ها و تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.
نخست وزیر دولت فلسطین تصریح کرد: طرح الحاق، نشان‌دهنده تلاش سیستماتیک دولت ائتلافی اسرائیل در راستای ممانعت از تشکیل کشور فلسطین است.
اشتیه در پایان از جامعه جهانی خواست به مسؤولیت‌های خود عمل کرده و برای احقاق حقوق مردم فلسطین وارد عمل شوند.
گفتنی است که محمود عباس طی نشستی با مقامات عالی‌رتبه دولتی در رام‌الله در واکنش به طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل اعلام کرد که توافق‌نامه‌های امضا شده با اسرائیل و آمریکا را لغو می‌کند.

واشنگتن: درگیری فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها هرگز در شورای امنیت حل نمی‌شود
سفیر آمریکا در سازمان ملل با تاکید بر اینکه درگیری دو طرف فلسطینی و اسرائیلی هرگز در شورای امنیت حل نخواهد شد، از دو طرف خواست مذاکرات مستقیم را ازسربگیرند.
به گزارش خبرگزاری نووستی روسیه، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت اظهار کرد: اگر ما امید داریم گام اول در مسیر درست برداشته شود، اکنون لازم است دو طرف پشت میز مذاکرات بنشینند.
سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: این شورا نمی‌تواند پایان این درگیری را اعلام کند، توان ما تنها در این حد است که از دو طرف بخواهیم پشت میز مذاکرات بنشینند و مشخص کنند چگونه می‌خواهند پیشرفت کنند.
کرافت افزود: می‌خواهم تاکید کنم که این جلسه ماهانه جایی نیست که در آن مساله فلسطین حل شود، این مساله پشت میزی حل خواهد شد که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها دور آن جمع خواهند شد.
این مسؤول آمریکایی در ادامه از اعضای شورای امنیت خواست گام‌هایی را که می‌توان برای کمک به ازسرگیری مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برداشته شوند، بررسی کنند.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به طرح‌های اسرائیل برای الحاق غیرقانونی بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، توافقنامه‌های اسلو و تمامی توافقنامه‌های تشکیلات با اسرائیل و آمریکا را لغو کرد.

روسیه آماده میانجی‌گری در مساله اسرائیل-فلسطین است
رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه گفت،‌ این کشور آماده میانجی‌گری در درگیری میان اسرائیل و فلسطین است.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کنستانتین کساشف، رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه یک روز پس از آن این مساله را مطرح کرد که محمود عباس، رئیس تشیکلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که فلسطین تمامی توافقات با اسرائیل و آمریکا را به دلیل تمایلات تل آویو برای الحاق سرزمین‌های فلسطینی لغو می‌کند.
وی تاسف خود را درباره اقدامات “ناپخته” که تضعیف کننده اقدامات بین‌المللی در راستای سازش درگیری‌های بین اسرائیل و فلسطین است، ابراز داشت و گفت: روسیه دو طرف درگیری را شریک خود می‌داند و به منافع آنها احترام می‌گذارد و آن را می‌فهمد. شرکای ما در شورای امنیت سازمان ملل که به قطعنامه‌ای مرتبط رای دادند و سیاستمداران عاقل در خاورمیانه، آسیا و اروپا این موضع را به اشتراک گذارده و ما هم به تلاش‌هایمان ادامه می‌دهیم و آمادگی خود را برای میانجی‌گری که به نفع تمامی طرف‌های ذی نفع است، اعلام می‌داریم.
این قانونگذار روس ادامه داد: هدف ما صلح است نه پیروزی یکی از طرف‌ها. این امر تنها رویکرد سازش در این مساله است. اقدامات یکجانبه ثابت کرده که نه تنها مناسب نیست بلکه برای تمامی ساکنان منطقه خطرناک است. این معنای ضرورت از سرگیری گفتگوهاست.

مخالفت واتیکان با طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل
اسقف اعظم پل ریچارد گالاگر، وزیر امور خارجه واتیکان در تماسی تلفنی با مذاکره کننده ارشد و دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، در پی تصمیم اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری نسبت به سرنوشت روند صلح خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.
به گزارش خبرگزاری واتیکان نیوز، از زمانی که دولت جدید اسرائیل مطابق با طرج جنجالی “معامله قرن” آمریکا از الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی خبر داده مسائل در خاورمیانه پیچیده‌تر شده است.
در این تماس تلفنی، صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد و دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین درباره تحولات اخیر در اراضی اشغالی و احتمال اعمال حاکمیت یک‌جانبه اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری که ممکن است روند صلح را بیشتر تضعیف کند با وزیر امور خارجه واتیکان گفت‌وگو کرد.
وزیر امور خارجه واتیکان در این تماس اظهار کرد که احترام به حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل بسیار ضروری است تا دو ملت بتوانند در کنار یکدیگر در دو کشور بر اساس مرزهای بین‌المللی به رسمیت شناخته شده ۱۹۶۷ زندگی کنند.
اسقف اعظم پل ریچارد گالاگر با بیان اینکه واتیکان از نزدیک این موضوع را دنبال می‌کند، ابراز امیدواری کرد، اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در آینده نزدیک بتوانند با یاری جامعه جهانی به امکان مذاکرات مستقیم بر سر توافقی دست یابند تا صلح در سرزمین بسیار مقدس در نزد مسیحیان،‌ یهودیان و مسلمانان برقرار شود.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه پارلمان برای رای اعتماد به دولت فراگیرش با رقیب پیشین خود بنی گانتس گفت: “وقتش رسیده است”.
توافق تقسیم قدرت بین این دو مقام، از اول ژوئیه اعلام یک استراتژی برای اجرای طرح آمریکا با هدف حل مناقشه اسرائیل و فلسطین است. این طرح که توسط فلسطینیان رد شده شامل الحاق غور (دره) اردن و شهرک‌های اسرائیل در کرانه باختری به رژیم صهیونیستی می‌شود.

فارن پالیسی: الحاق کرانه باختری به تغییر خاورمیانه می‌انجامد
مجله فارن پالیسی با اشاره به تصمیم رژیم صهیونیستی برای الحاق مناطقی از کرانه باختری به اراضی اشغالی نوشت که این اقدام منجر به تغییر خاورمیانه و شکل‌گیری موج جدیدی از خشونت در منطقه می‌شود.
به گزارش مجله فارن پالیسی در گزارشی در این باره نوشت: تصمیم اسرائیل برای الحاق مناطقی از کرانه باختری باعث تغییر شکل خاورمیانه خواهد شد، طوری که فلسطینی‌ها از توافقنامه صلح خارج خواهند شد و ممکن است که اردن نیز به آنها ملحق شود .
همزمان با بررسی الحاق مناطقی از کرانه باختری توسط اسرائیل طی چند ماه آتی، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سه‌شنبه اعلام کرد که این تشکیلات دیگر به توافقنامه‌های امضا شده با اسرائیل ازجمله توافقنامه امنیتی پایبند نیست و این ممکن است به منزله آغاز تشدید تنش در منطقه باشد.
رهبران عرب دیگری نیز به اسرائیل نسبت به الحاق هر بخشی از کرانه باختری هشدار داده‌اند، ازجمله این رهبران، عبدالله دوم، پادشاه اردن است که هفته گذشته هشدار داد، اسرائیل در مسیر یک درگیری بزرگ با این کشور است.
در حالی که هنوز چند ماه مانده به الحاق اراضی کرانه باختری و حتی ممکن است که هیچگاه اتفاق نیفتد، واکنش این دو رهبر که بیشترین حساسیت را نسبت به این اقدام اسرائیل نشان داده‌اند، حساسیت این مسأله را حتی پس از گذشت بیش از ۵۰ سال از اشغال فلسطین توسط اسرائیل آشکار کرد.
فارن پالیسی در ادامه به نقل از محمود عباس نوشت: سازمان آزادی‌بخش فلسطین و تشکیلات خودگردان از این پس تمامی توافقنامه‌ها و تفاهم نامه‌ها با اسرائیل و آمریکا درباره فلسطین ازجمله توافقنامه امنیتی و تعهدات ناشی از آن را منتفی اعلام می‌کنند.
احتمال الحاق مناطقی از کرانه باختری به بخشی از توافق تقسیم قدرت میان نتانیاهو و بنی گانس تبدیل شده است.
اگرچه مشخص نیست اسرائیل چه بخش‌هایی از کرانه باختری را به اراضی اشغالی الحاق خواهد کرد و یا اینکه آیا درحال پیشبرد این طرح است یا خیر؟ اما توافق ائتلاف (لیکود و حزب آبی ـ سفید) به نتانیاهو اجازه می‌دهد تا از کابینه عبور کرده و این طرح را بلافاصله پس از اول ژوئیه بر روی میز کنست (پارلمان اسرائیل) بگذارد.
این طرحی است که تا این لحظه مورد حمایت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بوده است و این بدان معنا است که بنی گانتس که تا حدودی یک فرد میانه‌رو به شمار می‌رود نمی‌تواند با این طرح مخالفت کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید