آمریکا
به نقل ازصدانیوز، دولت آمریکا بار دیگر مجموعه ای از معافیتهای تحریمی در زمینه همکاری هسته ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه تمدید کرد.
به گزارش وبگاه واشنگتن فری بیکن، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی که به احتمال بسیار خشم و رنجش اعضای جنگ طلب کنگره را به دنبال خواهد داشت، مجموعه ای از معافیتهای تحریمی در زمینه همکاری هسته ای با ایران را بار دیگر تمدید کرد.
این معافیتهای تحریمی به ایران اجازه می دهد تا در فعالیتهای محدود هسته ای از جمله در رآکتور آب سنگین اراک- که به ادعای منتقدان، با تأمین پلوتونیوم موردنیاز مسیر تهران را برای دستیابی به سلاح هسته ای همواره می کند! – مشارکت نماید.
به رغم فشارهای فزاینده از سوی اعضای تندرو و جنگ طلب حزب جمهوریخواه در کنگره، وزارت خارجه آمریکا به طور مرتب این معافیتها را تمدید کرده و آنها را برای تحت کنترل درآوردن فعالیتهای هسته ای ایران ضروری می داند.
بدین ترتیب، این معافیتهای تحریمی برای مدت ۶۰ روز تمدید می شوند و در این بازه زمانی، دولت ترامپ فرصت دارد که در مورد پایان دادن یکباره و همیشگی به این معافیتها تصمیم بگیرد.
یکی از مقامات آمریکایی آگاه به این موضوع به وبگاه فری بیکن گفت که «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا یکی از افرادی است که بر تمدید این معافیتهای هسته ای پافشاری می کرد. بنا به ادعای این مقام، «هرچند ماه یکبار، استیو منوچین برای حفظ توافق هسته ای و تضعیف پویش فشار حداکثری ترامپ علیه ایران یک دلیل جدید سرهم می کند. دفعه قبل [وزارت] خزانه داری بهانه ای در مورد دیپلماسی اروپایی مطرح کرد. این بار نیز از ویروس کرونا به عنوان یک دستاویز بهره گرفت. دفعه بعد هم خواهند گفت که شرایط خیلی حساس است. عذر و بهانه ها تغییر می کنند اما سیاست همچنان دست نخورده باقی می ماند».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید