مالزی
به نقل ازصدانیوز،با امضای یک تومار از سوی گروهی از نمایندگان و سناتورهای دموکرات کنگره آمریکا فشار رفع تحریم‌های ایران در شرایط بحرانی مبارزه کشورها با ویروس کرونا، افزایش یافته است.این نامه به امضای گروهی از نمایندگان و سناتورهای دموکرات کنگره و نیز برخی گروه های حقوق بشری و موسسات خیریه و اندیشکده های آمریکایی رسیده است.
 با وجودی که مقامات دولت ترامپ طی روزهای گذشته بارها تاکید کرده‌اند که از استراتژی ” فشار حداکثری” خود علیه ایران و دیگر کشورهای تحت تحریم از حمله ونزوئلا دست بر نمی‌دارند، اما گروهی از نمایندگان و سناتورهای دموکرات آمریکایی و برخی گروه‌های چپگرا و اسلامی با امضای یک نامه از ترامپ و وزرای خارجه و خزانه‌داری او خواسته‌اند تا تحریم‌های ایران را برای یک مدت موقت ۱۲۰ روزه  لغو کنند.
فشار رفع تحریم ایران به دولت ترامپ در داخل آمریکا
در میان امضا کنندگان این نامه اسامی سناتورها “الیزابت وارن”، “برنی سندرز”، ‌”اد مارکی” و “دایان فاینستاین” دیده می‌شود.
“ایلهان عمر”، “الکساندریا اوکازیو کورتس” ، “جرد هافمن” ،” باربارا لی “، “خواکین کاسترو” و “آیانا پرسلی” از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا این نامه را امضا کرده‌اند. این نامه به ابتکار “الکساندریا اوکازیو کورتس” نوشته شده است.
همچنین ۲۵ گروه حقوق بشری، موسسات خیریه و اندیشکده‌ شامل “شورای روابط آمریکایی و اسلامی”، جنبش چپگرای “جی استرایت”، ” کُد پینک”، “شورای ملی ایرانیان آمریکا” (نایاک) و “شورای روابط عمومی مسلمانان” آمریکا این نامه را امضا کرده‌اند.
در بخشی از این نامه آمده است:” به منظور کمک به جلوگیری از گسترش ویروس در داخل ایران و خارج از آن، ما از شما (ترامپ) می‌خواهیم با تعلیق مدت‌دار تحریم‌های آمریکا علیه ایران موافقت کنی؛ زیرا این تحریم‌ها تامین کالاها و خدمات اساسی برای مقابله با این بحران را برای شهروندان عادی ایران دشوار کرده است… لغو تحریم‌ها نه تنها در خدمت منافع ایالات متحده در زمینه کمک به مهار شیوع این ویروس است بلکه این اقدام، طرحی انسان‌دوستانه برای بیش از ۸۰ میلیون ایرانی است که از این بیماری همه‌گیر رنج می‌برند.”
مقامات دولت ترامپ تاکنون با ادعای اینکه تحریم‌های آمریکا شامل مواد غذایی و دارویی نمی‌شود از لغو موقت دستکم بخشی از تحریم‌های ایران سر باز زده‌اند.
دولت ترامپ هفته گذشته حتی در ۲ نوبت تحریم‌های جدیدی را در موضوعات هسته‌ای و فروش نفت علیه ایران اعمال کرد و “برایان هوک” مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد در قالب استراتژی فشار حداکثری تحریم‌های جدیدی علیه ایران در راه است.
برخی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله دولت پاکستان و سازمان ملل متحد از ایالات متحده آمریکا خواسته‌اند تحریم‌های خود علیه ایران را به ملاحظه بحران کرونا لغو کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید