×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
رابطه ایران و ترکیه پس از وقایع ادلب

به نقل ازصدانیوز، ایجاد پایگاه‌های نظامی در ادلب، آنچه که هیچ سنخیتی با توافق سوچی ندارد و البته اهانت به تمامیت ارضی سوریه هم محسوب می‌شود و قواعد بین المللی را نیز زیر سوال برده است این در حالی است که خبر می‌رسد ارتش ترکیه هشت پایگاه نظامی در ادلب تاسیس می کند.
ترکیه عملا با ارتش سوریه دچار چالش شده است. چون با تخلیه این شهر و حمله به گروهی که بسیاری آن راتروریستی می‌دانند مخالف است از آن سو خبرهایی مبنی براین است که روسیه نیز ترکیه را تهدیدات نظامی کرده است چون با این اقدامات ترکیه موافق نیست. اما جای سوال این است که وقتی سه طرف ایران و ترکیه و روسیه نشست‌های مختلف چندگانه که از آستانه شروع شد را کلید زدند و پشت میزها لبخند می‌زدند و به یکدیگر دست می‌دادند چرا باید کار به اینجا برسد. در سال ۲۰۱۸ پس از پیروزی‌های مکرر ارتش سوریه در شهرها و مناطق جنوبی سوریه، نوبت به آزادسازی ادلب رسید که با مخالفت شدید دولت ترکیه مواجه شد. در نتیجه در شهر سوچی با حضور کشورهای ایران، روسیه و ترکیه «توافقنامه‌ سوچی» امضا شد. توافقنامه‌ای که زمینه را برای توافقات بعدی میان روسیه، ترکیه و ایران فراهم کرده بود. اما امروز عملا شاهد چیز دیگری در اینباره هستیم.
اما وقایع ادلب در اینباره تا چه اندازه می‌تواند رابطه ترکیه و ایران را نیز تحت الشعاع قراردهد و چرا معاهدات پیشین سه کشور ایران و ترکیه و روسیه به این سرانجام ختم شد؟
>اختلافات سرباز کرده است
قاسم محبعلی کارشناس مسائل خاورمیانه  می‌گوید: ازهمان ابتدا تفاهماتی که در آستانه، میان ایران و ترکیه و روسیه صورت گرفت را نباید دائمی می‌دانستیم. اگر دقت کنیم از همان ابتدا سیاست‌ها و خواسته‌ها و مطالبات روسی‌ها در مقابل خواست‌های ترکیه قرار داشت و در این میان ایران نیز به روسیه نزدیک است. اما وجود تدبیرهایی که سه کشور به دلیل حضور بازیگرانی چون آمریکا در سوریه داشتند باعث شد تا جلوی اوج گیری این اختلافات را بگیرند تا فرصت بعدی. اما اکنون این اختلافات سرباز کرده است. وی افزود: پیش بینی این بود که روند نشست آستانه بالاخره به پایان رسیده و شکسته می‌شود. یکی از مسائل این شکست نیز از همان موقع بحث ادلب بود. آمریکایی‌ها با خروج از سوریه عملا، ترک‌ها را در مقابل مقاومت و روسیه قرار دادند و بدین ترتیب ائتلاف را شکستند و حالا اختلافات را به صورت ترکی – روسی درآوردند.
وی درباره اینکه رابطه ایران و ترکیه ازاین پس به چه شکلی درخواهد آمد؟ اظهارکرد: تا وقتی که روس‌ها مدیریت این قضیه را دارند می‌شود گفت که بیشتر شکل روسی- ترکی دارد اما اگر روس‌ها پای خود را کنار بکشند ممکن است ایران ادامه بدهد، آن وقت ممکن است وضعیت شکل دیگری پیدا کند. اما فعلا به نظر نمی‌رسد که روس‌ها تصمیم به پا پس کشیدن دراین زمینه داشته باشند. اینجا این ترکیه است که در شرایط سخت قراردارد که آیا باید وارد یک جنگ سخت با ائتلاف تحت فرماندهی روسیه بشود و یا اینکه به تدریج عقب نشینی کند و حضور خودش را در سوریه پایان بدهد و یا به حداقلی که قابل پذیرش برای دولت روسیه و ایران است تن دهد.
>ترکیه خلاف ایران و روسیه
جعفر قناد باشی دیگر کارشناس مسائل خاورمیانه  می‌گوید: از زمانی که نشست آستانه شروع شد تا هشتمین نشست آن که کار به نشست سوچی هم رسید روندبه گونه‌ای بود که هر سه کشور ایران، ترکیه و روسیه آن را قبول داشتند، این نشست هم برای آن بود تا زمینه پایان جنگ در سوریه را فراهم کنند و شعارشان نیز این بود که تنها راه‌حل مشکلات، راهکار سیاسی است آنها حتی در آخرین نشست‌ها می‌خواستند کاهش تنش‌ها را انجام و روند قانون اساسی در سوریه را فراهم کنند. همه چیز تا آن موقع درست پیش می‌رفت و تروریست‌هایی که در بخش‌های مختلف سوریه بودند نیز شکست می‌خوردند تا اینکه کار به ادلب رسید. ادلب اما دوره جدیدی برای سه کشور بود. نباید تصور کنیم که مذاکرات آستانه تعهدی و توافقی برای روابط ترکیه و ایران و روسیه بوده است تا این سه کشور در همه زمینه‌ها با یکدیگر نگاه مثبتی داشته باشند. هیچ یک از این سه کشور با یکدیگر تعهد نداده‌اند که تا آخر برای مسائل سوریه یک خط را دنبال کنند از همین رو نمی‌توان گفت که این مذاکرات شکست خورده است. امروز متاسفانه ترکیه خط مشی دیگری را طی می‌کند که این روند مطابقتی با روند ایران و روسیه ندارد و وضعیت متفاوت با گذشته است.
قنادباشی گفت: از یکسال پیش، اردوغان مخالف عملیات پاکسازی در ادلب بود و بیشتر حامی تروریست‌های ادلب است. او می‌گفت که تروریست‌های ادلب از اینجا خارج نشوند. اما در حال حاضر سوریه بنا دارد تا تمامیت ارضی خود را حفظ و ادلب را ازاین گروه‌ها خالی کند ولی ترکیه عملا در برابر این موضوع، ایستاده است. او می‌گوید نباید ادلب را از تروریست‌ها خالی کنید و به آنان حمله شود. البته او دراینباره موضوع مهاجرت‌ها را پیش می‌کشد و میگوید حمله به این گروه‌ها و ادلب باعث مهاجرت به ترکیه می‌شود و مدعی است که هفتصد هزار نفر به ترکیه آمده‌اند در حالیکه اینطورنیست. وقتی جنگی تمام و ریشه کن شود مهاجران هم به سوریه برمیگردند. اما ترکیه می‌خواهد تا این گروه‌های تروریستی در ادلب باقی بمانند تا از آن‌ها به عنوان ابزار فشاری برای کنترل کردها استفاده کند.
از سویی دیگر همسویی ترکیه ای‌ها با آمریکا نیز حس می‌شود. در واقع ترکیه اجازه نمی‌دهد سوریه دوباره بخواهد قوی شود تا دردسری برای اسرائیل به شمار بیاید. اما این اقدام ترکیه یعنی دفاع از تروریست‌های جبهه النصره که متحد القاعده‌اند و به هیچ عنوان گروه‌های آزادیبخش محسوب نمی‌شوند.
قنادباشی می‌گوید: ایران در حال حاضر در راستای حفظ اصول همسایگی و احترام متقابل سعی کرده است تا در امور دیگران مداخله نکند. و زیاد هم به این موضوع وارد نشود. حتی آقای روحانی نیز در مصاحبه مطبوعاتی‌اش در اینباره خیلی موضع گیری ملایمی کرد و از اردوغان با عزت و احترام خواست که بهتر است در سوریه مداخله نکند و اوضاع کشور را خودشان اداره کنند اما رفتار روسیه برعکس است و آن‌ها در برابر ترکیه ایستاده‌اند. اساسا رابطه روسیه و ترکیه تحت تاثیر این مسئله است ولی هنوز ایران آنچنان خود را درگیر این موضوع نکرده است. اما این احتمال وجود دارد که رابطه بد ترکیه با روسیه و سوریه در شرایط فعلی، در آینده خیلی نزدیک در رابطه ایران و ترکیه نیز تاثیر بگذارد. اما فعلا کشور ما خودش را وارد مسئله نکرده است. نادیده گرفتن مرزهای سوریه و مداخله در سوریه یعنی ایجاد یک رویه که خوب نیست. آنچه ترکیه اکنون انجام میدهد دفاع از تروریستهاست و این موضوع بی تردید می‌تواند روابط ایران و ترکیه را به سردی ببرد. کارهای ترکیه از امروز به ما نزدیک نیست و قاعدتا این روال را در آینده بیشتر مشاهده خواهیم کرد.
ترکیه: نشست سه‌جانبه با ایران و روسیه بر سر مسئله سوریه برگزار می‌شود
وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که به همراه ایران و روسیه در حال تصمیم‌گیری درباره تاریخ برگزاری نشست سه‌جانبه بر سر مسئله سوریه است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور به همراه روسیه و ایران در حال توافق بر روی تاریخ نشستی سه‌جانبه درباره سوریه هستند. وزرات امور خارجه روسیه در این باره افزود: به محض این که در این باره توافقی میان سه کشور حاصل شد، تاریخ این نشست اعلان عمومی خواهد شد.پیش از این، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و سفیر ویژه روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی به خبرگزاری تاس گفته بود که نشست سه‌جانبه میان روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه احتمالا در ماه مارس در تهران برگزار شود.نشست قبلی این سه کشور ضامن روند صلح سوریه در سپتامبر سال ۲۰۱۹ در آنکارا برگزار شد.

منبع خبر : آفتاب یزد
true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true