×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
فضای برجامی درآسمان سیاست ایران

به نقل ازصدانیوز، دقت درادبیات به کار گرفته شده از سوی حسن روحانی رییس جمهور ایران درروزهای اخیر نشان می دهد دست کم بخش مهمی از قدرت سیاسی درایران چشم انداز تازه ای برای مناسبات سیاسی درایران به ویژه در تنظیم روابط با قدرتهای بزرگ ترسیم کرده است.
حسن روحانی حالا آنقدر تجربه دارد بدون کسب موافقت برآیند قدرت سیاسی این تغییر لحن و تغییر مسیر را برزبان نیاورد. وقتی روحانی فرمان کشتی سیاست خارجی را کج کرده و به جای سفر به روسیه یا چین به ژاپن می راند نشانی از تغییر مسیر سیاست خارجی را دربرابر چشم های رهبران جهان قرار می دهد.
این تغییر مسیر هنگامی بیشتر به چشم می آید که درخواست دیدار با نخست وزیر ژاپن از سوی ایران بوده است. رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید دولت او تلاش می‌کند «توطئه» تحریم‌های آمریکا را با مذاکره بشکند و در این زمینه از «خطوط قرمز نظام» عبور نخواهد کرد.از سوی دیگر حسن روحانی دیروز در  در جلسه هیات دولت گفته است  «دولت حتی یک لحظه از بر هم زدن نقشه دشمن و رفع تحریم‌ها غافل نبوده است . همه توان خود را برای بر هم زدن تحریم به کار می‌گیریم، حال یا تحریم‌ها را دور می‌زنیم یا آنان را وادار می‌کنیم تا توبه کنند”.روحانی همچنین گفت که دولت تلاش می‌کند از طریق مذاکره این «توطئه را بشکند» و کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی در حال مذاکره برای این موضوع هستند.ما از خط قرمز نظام عبور نخواهیم کرد .روحانی پیش از این نیز چندین بار گفته بود که در صورت رفع تحریم‌های آمریکا، تهران کماکان حاضر به مذاکرات هسته‌ای با واشینگتن در چارچوب گروه پنج به علاوه یک است.سکوت نسبی و اعتراض نرم برخی رسانه هایی که گفت وگو با آمریکایی ها حتی از مسیر واسطه ها را هرگز قبول نداشته و به محض اینکه چنین زمزمه هایی شنیده می شد با سروصدا آن را می خواباندند نیز نشان از تلطیف شدن فضای سیاس یدرایران می دهد. درباره چرایی برگشت به مسیر نرم خویی و مدارا دلایل پرشمار و قابل اعتنایی مطرح است. یکی از محکمترین دلایل شباهت اقتصادایران با سالهای قبل از شروع مذاکرات برجامی است. در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ قدرت خرید شهروندان به دلیل کاهش قدرت خرید به شدت سقوط کرده بود و رشد منفی اقتصادیی راه را برکاهش نرخ بیکای و افزایش رفاه مادی مسدود کرده بود. دراین روزها نیز شاهد همان رخدادها هستیم و اعتراض به افزایش قیمت بنزین نیز این مشابهت را افزایش داده است. این درحالی است که درسالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ ذخایر ارزی ایران در وضعیت بهتر ی بود و روند فروش و صادرات نفت هنوز به میزان کنونی اسیب ندیده بود. برخی تحلیلهای ارایه شده از سوی تحلیلگران کشورهای روسیه و حتی چین نیز برابعاد احتمال برجام را افزایش می دهد. واقعیت اقتصادی ایران نیز مزید برعلت شده و راه و روش ها را درداستان گفت وگوها دگرگون کرده است. البته درسیاست همه چیز به سرعت دگرگون شونده است و نباید احتمال وقوع هیچ رخدادی را تاوقتی اتفاق نیفتاده است را بالا گرفت.

منبع خبر : ساعت 24
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true