عراق
به نقل از صدانیوز،دو ماه بعد از آغاز اعتراضات مردم عراق که تاکنون ۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است، آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعه، از مجلس این کشور خواست تا حمایت از دولت را متوقف کند.
 «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق روز(جمعه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد استعفای خود را تقدیم پارلمان کند. به نوشته وبگاه السومریه نیوز، او گفت که بنا بر شرایط موجود و جهت جلوگیری از خشونت ادامه‌دار و به علت ناتوانی آشکار در سامان دادن به اوضاع، از پارلمان می‌خواهد تا درخصوص تشکیل دولت تصمیم‌گیری کند.
در این بیانیه آمده است: «با دقت به خطبه‌ مرجعیت عالی دینی گوش دادم که در آن آمده است: با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سر می‌برد و با توجه به ناتوانی دستگاه های مختلف در تعامل با شرایط دو ماه گذشته و جهت جلوگیری از ریخته شدن خون [مردم] پارلمان باید در گزینه‌های خود تجدید نظر و با توجه به منافع عراق و مراقبت از خون فرزندان عراق و جلوگیری از ناآرامی و تخریب بیشتر اقدام کند.»
عادل عبدالمهدی افزود: «بنابراین با توجه به این خواسته و تعجیل در عملی شدن آن، به زودی در یک نامه رسمی استعفای خود را از ریاست دولت فعلی به پارلمان ارائه خواهم داد.»
نخست‌وزیر عراق در پایان تأکید کرد: «کوچک و بزرگ می‌دانند که من علنا پیش از این و در یادداشت‌های رسمی، خواستار اجرای این گزینه و آنچه که به مصلحت مردم و کشور است، شده بودم.»
اعلام عبدالمهدی مبنی بر قصد خود جهت اعلام استعفا در حالی است که بسیاری از احزاب عراق امروز در بیانیه‌های جداگانه‌ و پس از خطبه امروز مرجعیت عراق، خواستار تشکیل جلسه پارلمان برای استیضاح و برکناری دولت شده بودند. از سوی دیگر همزمان با بیانیه عبدالمهدی، جمعیت بسیاری در میدان التحریر بغداد تجمع کرده و شادی کردند.
روز جمعه، ٨ آذر (٢٩ نوامبر)، سید احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی پیام او را در مراسم نماز جمعه کربلا قرائت کرد که در آن آمده بود: “به نظر می‌رسد [دولت]قادر به حل و فصل وقایع دو ماه گذشته نیست .. و پارلمان که دولت کنونی از آن برخاسته، باید در انتخاب خود تجدید نظر کند و به آنچه که به نفع عراق و حفاظت از خون فرزندان عراق در آن است عمل کند. “
وی همچنین از پارلمان خواسته بود با تصویب قانون جدید انتخابات، شرایط را برای انتخابات سالم و پاک که انعکاس دهنده اراده ملت عراق از طریق انتخابات باشد، فراهم کند. آقای سیستانی در این پیام افزوده بود: “مرجعیت دینی پشتوانه ملت بزرگوار عراق و کارش نصیحت و راهنمایی درباره چیزی است که آن را به نفع ملت عراق می‌داند، است و این مردم هستند که باید آنچه را که برای حال حاضر و آینده خودشان – بدون قیمویت کسی بر آن‌ها – مناسب می‌دانند، انتخاب کنند. “
وی همچنین اعلام کرد که “حمله به کسانی که تظاهرات مسالمت‌آمیز می‌کنند حرام است. “
آیت‌الله سیستانی در عین حال از تظاهرکنندگان خواست که “اجازه ندهند تجمعات مسالمت‌آمیز آنان به حمله به اموال و اشخاص کشانده شود و تظاهرات باید طوری سازمان یابد که افراد مخرب مطرود باشند. “
اگرچه آیت‌الله سیستانی صراحتا خواستار استعفای دولت نشد، اما به نظر می‌رسید که تلویحا از چنین تحولی حمایت کرده است. از وی به عنوان عالی‌ترین مرجع دینی شیعیان در عراق نام برده می‌شود و اظهارنظر‌های او تاثیر قابل توجهی بر روند‌های سیاسی عراق داشته است.
پیش از اعلام تصمیم نخست وزیر به کناره‌گیری، برخی تشکل‌ها و احزاب عراق بیانیه آیت‌الله سیستانی را به معنی سلب اعتماد از دولت عادل عبدالمهدی دانسته بودند. حزب الدعوه اسلامی به رهبری نوری المالکی، فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق و فراکسیون سائرون مورد حمایت مقتدا صدر از جمله این احزاب بودند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید