عراق

به نقل ازصدانیوز،تلفات در اعتراضات ضد دولتی در عراق افزایش یافته و به گفته مقام‌های امنیتی و درمانی، دست کم به شصت کشته در چهار روز گذشته رسیده است.
برخی خبرگزاریهای بین المللی از واکنش مقتدی صدر به اعتراضات اخیر عراق خبر داده اند. با گسترش اعتراضات در عراق، مقتدی صدر، خواستار استعفای دولت این کشور و برگزاری انتخابات زودرس شد.

مقتدی صدر روز جمعه ۱۲ مهر در بیانیه‌ای عنوان کرد، برای اجتناب از خشونت‌های بیشتر که طی چهار روز گذشته ده‌ها کشته بر جای گذاشته است، «دولت باید استعفا دهد و انتخابات زودرس تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود».

بغداد روز جمعه صحنه رویارویی نیرو‌های امنیتی با گروه‌های مختلف معترضانی بود که تلاش می‌کردند خود را به میدان تحریر برسانند.موج اعتراضات مردم عراق از روز سه‌شنبه در واکنش به رشد بی‌کاری، فساد و ضعف دولت در خدمات دولتی شکل گرفت و به سرعت شهر‌های مختلف را متاثر از خود ساخت. بر اساس گزارش رسانه ارتش عراق، دو افسر پلیس و دو شهروند غیرنظامی روز جمعه بر اثر تیراندازی افراد ناشناسی در بغداد کشته شده‌اند. اما برخی خبرگزاریها ادعا کرده اند شمار کشته‌ها در این روز بیشتر این بوده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی و پزشکی نوشته که شمار قربانیان این اعتراضات در روز جمعه به ۶۵ نفر رسید. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز تعداد کشته‌ها را ۵۳ نفر عنوان کرده است.

این اعتراضات اولین چالش بزرگ در برابر دولت عادل عبدالمهدی است که تنها یک سال از به قدرت رسیدنش می‌گذرد.در بغداد تا اطلاع ثانوی مقررات منع آمد و شد حاکم شده و اینترنت نیز قطع شده است.به گزارش خبرگزاری رویترز، نیرو‌های امنیتی درحال شلیک به معترضانی که تلاش می‌کردند به میدان تحریر در بغداد برسند دیده شده‌اند. ظاهراً بخش بزرگی از اعتراضات در اطراف این میدان شکل گرفته است.
پیشتر آیت الله سیستانی از مراجع تقلید عراق خشونت‌های نیروهای امنیتی و معترضان را در اعتراضات روزهای اخیر محکوم کرد.آیت الله سیستانی با معترضانی که از فقدان شغل و خدمات عمومی و فساد خشمگین هستند، همدردی کرده و گفته است که دولت در برآورده کردن درخواست‌های مردم در ایجاد اصلاحات شکست خورده است.او گفته دولت باید قبل از آن که خیلی دیر شود، دست به اقدام بزند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید