آمریکا

به نقل ازصدانیوز،در آخرین تحولات از بحران در خلیج فارس، مقامات ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور اعلام کردند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از داخل مرزهای ایران انجام شده‌است.

روزنامه “وال‌استریت ژورنال” فاش کرده که دولت ایالات متحده به نیرو‌های اطلاعاتی عربستان سعودی اطلاع داده که ایران عزیمتگاه حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در روز شنبه بوده است.بر اساس تخمین ایالات متحده، ایران با بیش از ۲۰ پهپاد و حداقل ۱۲ موشک این حملات را انجام داده است. وال‌استریت ژورنال در نسخه روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) خود این موضوع را براساس اطلاعات یک منبع موثق که نخواسته نامش فاش شود، منتشر کرده است.

مقامات دولت سعودی، اما گفته‌اند که این اطلاعات کافی نیست تا بر اساس آن مشخص شود که این حملات قطعا از سوی ایران صورت گرفته است. مقامات دولت آمریکا گفته‌اند عربستان سعودی در روز‌های آینده اطلاعات بیشتری در این باره دریافت خواهد کرد.حملات پهپادی به تاسیسات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در تاسیسات “بقیق” و میدان نفتی”خریص” صبح شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) انجام گرفت.

از سوی دیگر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه اعلام کرد مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه راهی عربستان سعودی شده است تا درباره چگونگی واکنش به حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان با مقام‌های این کشور گفتگو کند.پنس که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور در بنیاد هریتج در واشینگتن سخنرانی می‌کرد، با اشاره به اینکه ایالات متحده در حال ارزیابی شواهد مربوط به نقش ایران در حمله به تأسیسات عربستان سعودی است، گفت: آمریکا آماده دفاع از منافع خود و متحدانش در خاورمیانه است.

او تاکید کرد که پس از بررسی شواهد، رئیس‌جمهور آمریکا در روز‌های آینده بهترین تصمیم را برای واکنش در این زمینه خواهد گرفت.همچنین رسانه‌ها به نقل از مقامات آمریکایی می‌گویند که این کشور منشا حملات را شناسایی کرده و تعدادی موشک و پهپاد از داخل خاک ایران و از جنوب این کشور تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داده‌اند.مقامات آمریکایی به شبکه خبری “سی بی اس” گفته اند که این حملات از نقطه‌ای در شمال خلیج فارس صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، سامانه‌های دفاع موشکی عربستان همگی به سمت جنوب و یمن معطوف هستند و در قبال موشک‌هایی که از شمال می‌آیند کارآیی ندارند.

پیش از انتشار این خبر، نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا برای تمام نمایندگان کنگره درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان درخواست “جلسه توجیهی اطلاعاتی” کرده بود.

این خبرها در حالی منتشر شد که ساعاتی پیش‌تر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه گفته بود فرانسه نمی‌داند حمله به تاسیسات نفتی عربستان از کجا انجام شده و این کشور “تا این لحظه شواهدی ندارد که نشان دهند این پهپاد‌ها از اینجا یا آنجا آمده‌اند و من نمی‌دانم آیا کسی این شواهد را دارد. ”

آقای لودریان در قاهره به خبرنگاران گفت: “مقامات عربستان پیشنهاد کرده‌اند که کارشناسان بین‌المللی و سازمان ملل را در تحقیقات درباره واقعیت‌ها و منشا حملات مشارکت داشته باشند. “


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید