×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
دارو در بن‌بست بدهکاری دولت

به نقل از صدا نیوز ، صنعت دارو به‌دلیل اهمیت دارو در بخش سلامت در هر کشوری یکی از مهم‌ترین صنایع محسوب می‌شود؛ در حالی‌که هر روز شاهد افزایش مطالبات شرکت‌های دارویی از دولت هستیم؛ مطالباتی که حتی شرایط مالی و حاشیه سود شرکت‌ها را نیز تحت‌تأثیر قرار داده است. حالا خبرها حاکی از این است که دولت به‌جز ۴هزارمیلیارد تومان بدهی به شرکت‌های پخش دارو، تولید کنندگان و… ۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان نیز به شرکت‌های تجهیزات پزشکی بدهکار است که البته این رقم هر روز در حال افزایش است.

دکتر مصطفی کریمی قائم‌مقام سازمان غذا و دارو در این‌باره می‌گوید: رقمی حدود ۴هزار میلیارد تومان طلب شرکت‌های پخش‌کننده و… است و متأسفانه به‌رغم تلاش‌های فراوان هنوز طلب قابل توجهی به آنها پرداخت نشده است و این رویه بی‌شک کارخانه‌ها و شرکت‌ها را دچار مشکلات بزرگ‌ و عدیده خواهد کرد و به‌نظر می‌رسد بیمه‌ها باید اقدام عاجل کنند وگرنه افزایش بدهی‌های دارویی دودش به چشم مردم می‌رود.

دومینوی بدهکاری‌ها به انتها رسید

اواخر شهریور‌ماه بود که رسول دیناروند رئیس سابق سازمان غذا و دارو نسبت به بحران نقدینگی در حوزه دارو هشدار داد و گفت: هم‌اکنون زنجیره تأمین دارو دچار چالشی است که اگر این مشکل در همین شهریور‌ماه درمان نشود، بروز بحران دارو در ماه‌های آتی گریز ناپذیر است. حالا مهرماه به نیمه رسیده است و نه‌تنها مطالبات دارویی در اولویت دولت قرار گرفته است بلکه روزبه‌روز به رقم بدهی‌ها نیز افزوده می‌شود.

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، با بیان اینکه دومینوی بدهکاری‌ها تا انتها حرکت کرده و تبدیل به سونامی شده است به همشهری گفت: به‌طور قطع و یقین حتی اگر همین امروز دولت، وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دولتی به‌طور کامل بتوانند بدهی‌هایشان را پرداخت کنند باز با کمبود دارو مواجه خواهیم شد به این علت که برخی از خطوط هم‌اکنون یا متوقف شده‌اند یا در معرض توقف قرار دارند.

پیش از این نیز عبداللهی اصل مدیرکل نظارت بر داروی وزارت بهداشت با اشاره به رقم بدهی دولت به سیستم دارویی کشور گفت: دولت ۴هزار میلیارد تومان به سیستم دارویی کشور بدهکار است که حل شدن این مشکل تخیلی به‌نظر می‌رسد اما امیدواریم که مشکل کوچک‌تر شود چرا که این موضوع به شرکت‌های پخش نیز منتقل شده است.

چالش در ارائه خدمات

در این‌باره احمد حمزه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز می‌گوید: متأسفانه عدم‌تخصیص درست اعتبارات به‌ویژه منابع پایداری که از سوی مجلس برای طرح تحول سلامت به تصویب رسید باعث انباشت بدهی‌های وزارت بهداشت شد بدون شک مقصر اصلی در مورد انباشت بدهی بیمه‌ها، مجموعه دولت است که همچنان با وجود رقم قابل‌توجه بدهی‌ها نتوانسته تصمیم قاطعی برای برون‌رفت از این مشکل اتخاذ کند اگر شرکت‌های دارویی نتوانند مطالبات خود را از بیمه‌ها دریافت کنند قطعا در ارائه خدمات خود در حوزه سلامت با چالش مواجه شده و تولیدات‌شان ضربه خواهد خورد. وی در ادامه افزود: در وضعیت بحرانی فعلی پول نقد است که مشکلات را حل می‌کند نه پرداخت بدهی‌ها به‌صورت اوراق مرابحه و اگر دولت و وزارت بهداشت فکر اساسی نکند نه‌تنها بخش وسیعی از بنگاه‌های دولتی و شرکت‌های پخش و دارویی به ورشکستگی می‌رسند بلکه برمی‌گردیم به سونامی دارو در دولت نهم که بیشتر از همه مردم را دچار مشکل کرده بود.

نجفی عرب عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران درباره پیشنهادی که از سوی دولت و وزارت بهداشت برای دریافت بیش از ۲هزار میلیارد تومان مطالبات شرکت‌های دارویی (تولید کنندگان، واردکنندگان و…) به‌صورت اوراق مرابحه شده است می‌گوید: این موضوع نمی‌تواند مشکلی را حل کند. او ادامه می‌دهد: دولت مبلغ ۲هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت مرابحه در عوض بدهی‌های بیمارستان‌ها و… به شرکت‌های حوزه دارو درنظر گرفته است و به شرکت‌ها پیشنهاد داده است که به جای مطالبات خود اوراق دریافت کنند ولی واقعیت این است که این اوراق به سادگی امکان نقد شدن ندارند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با کاهش ۲۰تا ۳۰درصدی ارزش آنها حاضر به نقد کردن‌شان هستند. ضمن اینکه نباید این موضوع را نادیده گرفت که به‌صورت میانگین بیش از یک سال است که شرکت‌های دارویی از بیمارستان‌ها و… طلب دارند و به دلیل عدم‌پرداخت مطالبات شرکت‌های تولید‌کننده دارو هم‌اکنون با چالش‌های جدی روبه‌رو شده‌اند و این موضوع می‌تواند اثرات مخربی بر خدمات‌دهی به مردم داشته باشد.

پیشنهاد ما این است که دولت به جای اوراق مرابحه به آنها پول نقد پرداخت کند، در طول چند ماهی که به‌صورت میانگین مطالبات شرکت‌های دارویی پرداخت نشده است آنها حدود ۲۰درصد از ارزش واقعی مطالبات‌شان را از دست داده‌اند و شما فکر کنید که اگر بخواهند ۲۰ تا ۳۰درصد ارزش دیگر مطالبات‌شان را هم به‌خاطر دریافت اوراق و فروش آن از دست بدهند در واقع ۵۰درصد پولی که طلب داشته‌اند از بین رفته و این یعنی به ورطه نابودی و ورشکستکی کشاندن آنها. به هر حال هم‌اکنون شرکت‌های تولیدکننده دارو و واردکنندگان در شرایط سختی به‌سرمی‌برند زیرا نقدینگی لازم را در اختیار ندارند و اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد تعطیلی و کاهش تولید و واردات دارو که جزو کالاهای حیاتی محسوب می‌شود، خواهیم بود، اتفاقی که می‌تواند اثرات منفی بسیاری در پی داشته باشد و باید دولت کار فوری انجام دهد. همچنین یکی ازمدیران شرکت‌های داروسازی در این‌باره می‌گوید: متأسفانه بدهی بیمارستان‌های دولتی به شرکت‌های پخش دارو افزایش یافته و این مشکل با بودجه‌ای که برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده بود قابل پیش‌بینی بود.

او با اشاره به اینکه به‌علت بدهی شرکت‌های تولید‌کننده دارو نمی‌توانند از شرکت‌های پخش پول خود را بموقع دریافت کنند ادامه می‌دهد: در این شرایط یک توقف در چرخه اقتصادی تولید دارو پیش آمده و روند تولید دارو به کندی انجام می‌شود که بدهی بیمه‌ها و بودجه کم وزارت بهداشت ۲عامل در ایجاد این مشکل است؛ هرچند نمی‌توان روند تأمین دارو در بیمارستان‌ها را متوقف کرد اما در این شرایط بیشترین فشار به بیماران و مراجعه‌کنندگان وارد می‌شود.

 

منبع خبر : سلامت نیوز
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true