کرونا

به گزارش صدانیوز،مرحله اول آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا انجام شده و نتیجه آن نشان می‌دهد این واکسن بی خطر است و قادر است به سرعت باعث ایجاد مصونیت در بدن انسان شود.

به نقل از رادیو بین المللی چین، تیم تحقیقاتی چین دیروز جمعه با انتشار گزارشی در مجله پزشکی انگلیسی «لانست» تاکید کرد که مرحله اول آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا انجام شده و نتیجه آن نشان می دهد این واکسن بی خطر است و قادر است به سرعت باعث ایجاد مصونیت در بدن انسان شود.

تیمی به ریاست خانم دکتر «چن وی» عضو پژوهشگاه پزشکی نظامی فرهنگستان علوم نظامی چین این آزمایش بالینی را انجام داده است. واکسنی که در این آزمایش بالینی مورد استفاده قرار گرفت در واقع یک آدنوویروس بازسازی شده به عنوان حاملِ واکسن ویروس بازسازی شده کرونا بود.

این تیم ۱۰۸ داوطلب بزرگسال سالم بین ۱۸ تا ۶۰ ساله را به خدمت گرفتند که به دو گروه تقسیم شده و دوزهای متفاوت واکسن را تزریق کردند. طبق این گزارش ظرف ۲۸ روز پس از واکسیناسیون، واکسن در گروه های متفاوت مقاومت خوبی ایجاد کرده و واکنش و عوارض جانبی شدیدی نداشته است.

بنا بر گزارش لانست خانم دکتر چن وی گفت: مرحله اول آزمایش بالینی نشان می دهد که واکسن ویروس کرونای بازسازی شده آدنوویروس ظرف ۱۴ روز باعث ایجاد پادتن های ویژه ویروس و سلولهای تی می شود که این نتایج پیشرفت مهمی محسوب می شود.

با این وجود این دانشمند چینی تاکید کرد نتایج به دست آمده از تحقیقات واکسن کرونا را باید با احتیاط بررسی کرد و توانایی ایجاد ایمنی لزوما به معنای آن نیست که این واکسن می تواند در برابر ویروس کرونا از افراد محافظت کند.

نتایج این تحقیق حاکی از دورنمای بسیار خوبی برای آن است، اما تا مرحله دسترسی همه مردم جهان به آن هنوز راه نسبتاً طولانی در پیش است.

به نوشته مجله «لانست» تولید واکسن مؤثر راه حل بلندمدت برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع واکسن کرونا در سراسر جهان در دست تحقیق و پژوهش است./ تسنیم


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید