×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ آبان - ۱۳۹۸  
false
true
آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند

به نقل ازصدانیوز،آنتی بیوتیک ها موجب کاهش روند رشد یا نابودی رشد باکتری ها می شوند. اما نتایج مطالعه جدید نشان می دهد آنتی بیوتیک ها موجب افزایش ریسک سرطان روده هم می شوند.
آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند
 محققان مرکز سرطان جان هاپکینز آمریکا عنوان می کنند حتی مصرف یک دوره آنتی بیوتیک هم تا حدودی ریسک ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.
«سینتیا سیرز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «پیام اصلی این مطالعه اهمیت مصرف درست آنتی بیوتیک هاست. آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های شایع ویروسی لازم هستند، و مصرف کوتاه مدت آنها امکان پذیر است، اما باید از مصرف خودسرانه این گروه از داروها اجتناب شود.»
محققان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۱۱ میلیون بیمار در بریتانیا را مورد بررسی قرار دادند. محققان با تمرکز بر یک دوره ۲۳ ساله از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۲ به ۲۸,۸۹۰ مورد ابتلا به سرطان کلورکتال (راست روده) پی بردند. محققان این افراد را با ۱۳۷,۰۷۷ شرکت کننده در قالب گروه کنترل مقایسه کردند.
سپس محققان گزارشات پزشکی را برای شناسایی و ارزیابی سابقه وجود هر نوع فاکتور پرخطر سرطان کلورکتال نظیر سابقه چاقی، سیگارکشیدن، مصرف الکل، دیابت و مصرف آنتی بیوتیک بررسی کردند.
محققان دریافتند آن دسته از افرادی که مبتلا به سرطان روده شده بودند تا حدودی بیش از گروه کنترل در معرض آنتی بیوتیک ها بودند (۷۱٫۳ درصد در مقابل ۶۹٫۱ درصد).
بررسی های بیشتر نشان داد قرارگیری در معرض آنتی بیوتیک ها تنها با افزایش ۱۵ درصدی سرطان در قسمت ابتدایی و میانی روده مرتبط است و این خطر با مصرف گروه آنتی بیوتیک های که باکتری های بی هوازی را نابود می کنند، نظیر آنتی بیوتیک های گروه پنی سیلین، بیشتر است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true