×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
آخرین تلاش ها برای نجات برجام و کاهش تنش ایران و آمریکا

به نقل ازصدانیوز، تاچند ساعت دیگر سخنگوی دولت و مقامهایی از وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران با خبرنگاران گفت و گو می کنند تا تازه ترین تصمیم ایران درباره مناسبا ت با آمریکا و بقیه اعضای گروه ۵ +۱ را اعلام کنند. به نظر می رسد ایران روی مدار سرسختی باقی بماند و از اینکه اروپا را با واقعیت های خروج از برجام مواجه کند ترسی ندارد.

ماکرون رییس جمهور فرانسه درگفت و گو با روحانی رییس جمهور ایران با لحنی نرم سخن گفته و تاکید کرده پایان برجام اقرار به شکست جمعی است .امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در آستانه پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اتحادیه اروپا با حسن روحانی همتای ایرانی خود تلفنی گفتگو کرد.به گزارش خبرگزاری های ایران رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی گفت: «می پذیریم که اقدامات اروپا برای جبران تحریم های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع به کار می گیریم.»امانوئل ماکرون در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد که باید اوضاع را تحت کنترل گرفت و برنامه و اقدامات جدیدی برای حفظ برجام انجام داد. وی گفت: «پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته جمعی و اقدامی تاسف بار خواهد بود و بنابراین مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود. فرانسه نیز آماده است در این مسیر تلاش هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش بس در این جنگ اقتصادی است، دو چندان کند.»حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در جریان این تماس تلفنی گفت: «ایران طی ۱۴ ماه گذشته و به رغم همه فشارها و تحریم‌های آمریکا کوشیده است در چارچوب یک صبر راهبردی، این توافق را حفظ کند.»رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که تداوم «جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران» می تواند به «تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود». حسن روحانی تاکید کرد که اقدامات اخیر تهران در چهارچوب برجام و برای «حفظ» آن انجام شده است. وی از اتحادیه اروپا خواست تا به مسئولیت‌های خود در برابر معاهدات بین‌المللی و قطعنامه سازمان ملل متحد عمل کند و با دست زدن به اقداماتی، بیش از پیش برای حفظ برجام تلاش کند.به گزارش خبرگزاری های ایران حسن روحانی ضمن اشاره به «پیشنهاد» امانوئل ماکرون گفت: «توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.»

به نظر می رسد تماس تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با همتای ایرانی خود در راستای تلاش هایی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته از آن سخن گفته بود. رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس سران گروه ۲۰ گفته بود: «سران خیلی کشورها به دیدار من آمدند. رئیس جمهوری فرانسه هم آمد. اگر رئیس جمهوری ماکرون را ببینید – مرد خوبی است- او نزد من آمد و گفت: “می دانی من روابط تجاری زیادی دارم.” معنای حرفش این بود که فرانسه روابط تجاری زیادی با ایران دارد. او گفت که دوست دارد که پیش آنها [ایران] برود و با آنها صحبت کند. مشکلی نیست. هر کسی می تواند با آنها دیدار کند. من مشکلی با گفتگو ندارم. فکر می کنم گفتگو عالی است.»لحن سخنان امانوئل ماکرون در روزهای گذشته نسبت به ایران ملایم تر شده است و اکنون شاید باید منتظر اقدامات احتمالی بعدی پاریس برای کمک به حل بحران کنونی بین ایران و آمریکا بود.

حسن روحانی و امانوئل مکرون در گفتگویی تلفنی درباره توافق هسته‌ای و تنش اخیر میان تهران و واشنگتن رایزنی کردند. رئیس‌جمهوری فرانسه به همتای ایرانی خود گفته “پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته‌جمعی و اقدامی تاسف‌بار خواهد بود و بنابر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود.به گزارش خبرگزاری‌های ایران در این گفتگوی تلفنی حسن روحانی یک بار دیگر از آنچه “جنگ اقتصادی” از سوی آمریکا علیه ایران عنوان شده انتقاد کرده و گفته است: “تداوم این جنگ اقتصادی می‌تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود”.ایرنا نوشته رئیس‌جمهوری ایران در این گفتگو به همتای فرانسوی خود گفته توقف تمامی تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.به نظر می‌رسد آقای روحانی برای برون رفت از بن‌بست میان این کشور و امضاکنندگان توافق هسته‌ای با این کشور رفع تحریم‌های تهران را به عنوان پیشنهادی جهت آغاز دوباره مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ طرح کرده است.دونالد ترامپ و وزارت خارجه آمریکا بارها تاکید کرده‌اند که هدف آنها از “تحریم‌های خرد کننده و فشار حداکثری” آوردن ایران به پای مذاکره است.هر چند تاکید کاخ‌سفید بر “سیاست غنی‌سازی صفر” با موضع ایران که “انرژی هسته‌ای را حق مسلم” خود خوانده در تضاد قرار دارند.گفتگوی تلفنی رهبران ایران و فرانسه در حالی روی داده که امروز یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ فرصت ۶۰ روزه ای که ایران برای اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی امضاکننده برجام تعیین کرده بود به پایان می‌رسد و آن طور که خبرگزاری‌های این کشور خبر داده‌اند قرار است فردا صبح ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه به وقت تهران عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرخارجه، علی ربیعی، سخنگوی دولت و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در نشستی خبری از گام‌های بعدی تهران برای عقب‌نشینی مرحله‌ای از برجام سخن بگویند. با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، ایران می‌گوید منافعش از برجام نصیبش نمی‌شود و اجرای یک طرفه تعهدات توجیهی برایش ندارد.ایران تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح آمیز است اما تعهداتش به برجام را محدود می‌کند.با وجود این، اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، فرانسه در کنار چین و روسیه، دیگر طرف‌های برجام، همچنان خواهان حفظ برجام هستند و از ایران خواسته‌اند که به آن پایبند بماند.سه قدرت اروپایی با به راه انداختن یک سازوکار مالی ویژه (اینستکس/ساحات) می‌خواهند راه را برای تبادلات مالی با ایران باز کنند.هفته گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد این کانال مالی عملیاتی شده است. ایران این اقدام را گامی لازم اما ناکافی توصیف کرده است.

 

منبع خبر : ساعت 24
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true