خاورمیانه، انبار مهمات جهان شده است

خاورمیانه
خاورمیانه

به نقل ازصدانیوز، خرید و فروش و به طورعمده تجارت سلاح و جنگ افزار در جهان، از گردش مالی بسیار بالایی برخوردار است. براساس آمار تجارت سالانه جنگ افزارهای متعارف در سراسر جهان برابر با رقمی در حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است که شامل طیف وسیعی از فروش سلاح‌های سبک تا سیستم‌های دفاعی پیشرفته است. اما […]

به نقل ازصدانیوز، خرید و فروش و به طورعمده تجارت سلاح و جنگ افزار در جهان، از گردش مالی بسیار بالایی برخوردار است. براساس آمار تجارت سالانه جنگ افزارهای متعارف در سراسر جهان برابر با رقمی در حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است که شامل طیف وسیعی از فروش سلاح‌های سبک تا سیستم‌های دفاعی پیشرفته است.

اما روز گذشته اعلام شد که آمریکا همچنان رتبه اول بزرگ ترین صادرکننده سلاح و تجهیزات جنگی در جهان است. بر پایه تازه‌ترین گزارش انستیتو پژوهش‌های صلح بعد از  ایالات متحده آمریکا، روسیه رتبه دوم را در این فهرست دارد. این دو کشور بیش از نیمی از کل بازار فروش جنگ‌افزار را در اختیار دارند.
به گزارش رویترز، انستیتو پژوهش‌های صلح (سیپری) که در استکهلم، پایتخت سوئد مستقر است تازه‌ترین گزارش خود درباره دادوستد تسلیحات نظامی در دوره پنج ساله منتهی به سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده است. به گفته این انستیتو ۵۲ درصد صادرات نظامی آمریکا به خاورمیانه انجام شده‌است.
پس از آمریکا، روسیه در رتبه دوم بزرگ ترین صادرکنندگان اسلحه و جنگ افزار قرار دارد که طی پنج سال گذشته ۲۱ درصد تسلیحات مورد معامله جهان را به کشورهای دیگر صادر کرده است. گزارش «سیپری» می‌گوید در حالی که فروش تسلیحات آمریکایی در این دوره به نسبت دوره پنج ساله قبل از آن نزدیک به یک سوم افزایش داشته صادرات جنگ‌افزار روسیه ۱۷ درصد کمتر بوده است.
خاورمیانه، انبار مهمات جهان شده است
در گزارش یادشده، علت اصلی کاهش صادرات تسلیحات روسیه کم شدن سفارش کشورهایی چون ونزوئلا و هند عنوان می‌شود. پس از این دو کشور، کشورهای فرانسه، آلمان و چین در جایگاه بزرگ‌ترین صادرکنندگان تسلیحات نظامی قرار دارند و به ترتیب هفت، ۶ و ۵ درصد فروش جنگ‌افزار را به خود اختصاص داده‌اند.
آلمان در حالی همچنان در جایگاه یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان تسلیحات جهان قرار دارد که این کشور در سال‌های گذشته صدور مجوز فروش جنگ‌افزار به برخی کشورهای غیراروپایی نظیر عربستان سعودی را کاهش داده است.
به گزارش انستیتو تحقیقاتی بین‌المللی صلح استکهلم انتقال سلاح به خاورمیانه از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ به میزان ۸۷ درصد افزایش داشته و در مقابل انتقال سلاح به دیگر مناطق جهان کاهش یافته است.
بر اساس داده‌های منتشر شده ۲۵ کشور صادرکننده سلاح در کل ۹۹ درصد صادرات عمده سلاح جهان را در دست داشته‌اند و ۸۷ درصد این تسلیحات از آمریکای شمالی و اروپا به دیگر نقاط جهان صادر شده است.
با این همه در پنج سال گذشته عربستان در جایگاه نخست واردکنندگان تسلیحات جهان قرار داشته و به تنهایی ۱۲ درصد از کل جنگ‌افزارهای فروخته شده در این دوره را خریده است.
انستیتو پژوهش‌های صلح استکهلم می‌گوید بالا رفتن میزان صادرات جنگ‌افزار در پنج سال گذشته به نسبت دوره پنج ساله قبل از آن، در وهله اول به دلیل افزایش تقاضای کشورهای خاورمیانه و در راس آنها عربستان بوده است. واردات جنگ‌افزار عربستان در این دوره ۱۹۲ درصد بیش از دوره پنج سال قبل گزارش شده است.
در سال‌های گذشته، به خصوص پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید قراردادهای تسلیحاتی زیادی میان واشنگتن و ریاض به امضا رسیده است. بر پایه گزارش «سیپری» در پنج سال گذشته مقصد نیمی از جنگ‌افزارهای صادراتی آمریکا، عربستان سعودی بوده است.
پس از عربستان، هند با سهم ۱۰ درصدی از بازار جنگ‌افزار در جایگاه دوم واردکنندگان اصلی تسلیحات نظامی قرار دارد. در پنج سال گذشته مصر و استرالیا، هر کدام ۵ درصد و الجزایر چهار درصد از کل تجهیزات نظامی فروخته شده در جهان را خریده و در میان پنج کشور اصلی واردکننده جنگ‌افزار قرار دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید