راه اندازی پویش بین المللی محاکمه بن سلمان

خاشقجی

به نقل از صدانیوز ،وزیر خارجه فرانسه از احتمال تحریم عربستان سعودی در صورت دست داشتن مقامات این کشور در پرونده قتل جمال خاشقچی خبر داد. به نقل از رویترز ، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که اگر دست داشتن مقامات سعودی در پرونده قتل خاشقچی ثابت شود احتمال تحریم عربستان سعودی وجود […]

به نقل از صدانیوز ،وزیر خارجه فرانسه از احتمال تحریم عربستان سعودی در صورت دست داشتن مقامات این کشور در پرونده قتل جمال خاشقچی خبر داد. به نقل از رویترز ، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که اگر دست داشتن مقامات سعودی در پرونده قتل خاشقچی ثابت شود احتمال تحریم عربستان سعودی وجود دارد.
دولت فرانسه از عربستان سعودی خواسته است که درباره خاشقچی تحقیق و واقعیت آن اعلام شود و افرادی که پشت پرده کشته شدن این روزنامه نگار منتقد سعودی دست داشتند معرفی شوند.
لودریان امروز چهارشنبه به رادیو RTL گفت: مادامیکه آنهایی که مسئول کشته شدن خاشقچی هستند آشکارا اعلام نشود و مقتضیات مربوط این پرونده مشخص نشود ما خواستار واقعیات خواهیم شد. تا الان ما این واقعیت را نداشته ایم.
وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه اقدامات لازم را علیه آنهایی که مسئول این قتل هستند را اتخاذ خواهیم کرد افزود: فرانسه احتمال تحریم علیه عربستان سعودی را رد نمیکند.
براساس گزارش رویترز، عربستان سعودی خریدار بزرگ تسلیحات، محصولات لاکچری و دیگر کالاها از فرانسه است.
لودریان در پاسخ به وسالی درباره اینکه آلمان صادرات سلاح به عربستان سعودی را به خاطر پرونده خاشقچی متوقف کرده است گفت: برلین خیلی زود عمل کرد. من فکر میکنم ما باید منتظر اتمام تحقیقات و یافتن مجرمان باشیم.

راه اندازی پویش بین المللی محاکمه بن سلمان
دست اندرکاران این پویش معتقدند ولیعهد سعودی با بمبارانهای روزانه یمن توسط هواپیماهای سعودی که از سال ۲۰۱۵ ادامه دارد، در کشتار کودکان یمن دست دارد.
به نقل از پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین، حقوقدانان، فعالان حقوق بشر، فرهیختگان و روزنامه نگاران از چندین کشور اروپایی با راه انداختن پویشی محاکمه محمدبن سلمان ولیعهد سعودی را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در حق غیرنظامیان در یمن و نقض های گسترده حقوق بشر در عربستان خواستار شدند.
پس از نشست گسترده در شهر لاهه هلند و میزبانی این شهر به عنوان مقر دادگاه جنایات بین المللی توافق شد این پویش علیه بن سلمان و محاکمه راه انداخته شود. دادگاه لاهه، پیشتر دهها نفر از آدمکش ها و مجرمان را به علت ارتکاب جنایتها در جهان محاکمه کرد. این شهر به عنوان نماد عدالت بین المللی و یاریگر مظلومان قربانیان جنگی انتخاب شده است.
دست اندرکاران و برگزارکنندگان این پویش معتقدند محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با بمبارانهای روزانه یمن توسط هواپیماهای سعودی که از سال ۲۰۱۵ ادامه دارد، در کشتار کودکان یمن دست دارد. این در حالی است که در این بمباران ها دهها هزار نفر به ویژه کودکان جان باختند کودکانی که بیش از ۶ هزار نفر از آنها در این جنگ کشته شده اند. این پویش بین المللی بر این موضوع تاکید دارد که محاکمه بن سلمان به یک نیاز مبرم تبدیل شده است و بیش از هر زمانی از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا وی جنگ جنایتکارانه علیه یمن را رهبری و هدایت می کند، جنگی که در آن زشت ترین جنایت ها را در حق کودکان، زنان و افراد سالخورده مرتکب می شود.
این منبع نوشت: بن سلمان به طور شخصی ارتش عربستان سعودی را برای بمباران اهداف غیرنظامی در یمن بدون هیچ تبعیض و تمایزی هدایت می کند. این پویش بر این تاکید دارد که بن سلمان تلاش می کند خودش را به جهانیان بگونه ای معرفی کند که یک مرد اصلاح گراست اما در واقع او یک قاتل است که باید در دادگاه جنایات بین المللی محاکمه شود. بن سلمان شیوه و منش دیکتاتورهای مرتجع سرکوبگر سابق را در پیش گرفته است که غیر از زبان زور، شکنجه، کشتار، ناپدیدن کردن افراد، ربودن مخالفان، روزنامه نگاران و نمایندگان جوامع مدنی چیزی نمی فهمد.
حقوقدانان و فعالان حقوق بشر با راه اندازی این پویش تاکید کردند: روشن شده است بن سلمان تمام این شیوه ها را انجام داده است و چندسال پیش از به قدرت رسیدنش دهها نفر از مخالفان خود را به قتل رسانده و صدها نفر از آنها را به زندان انداخته است و همچنین برای ساکت نگه داشتن هر صدای مخالفی از زبان زور و تهدید استفاده کرده است. شواهد بسیاری نشان می دهد که بن سلمان فردی نیست که به دنبال اصلاحات یا نوگرایی باشد بلکه حاکمی است که دیکتاتوری را به عنوان شیوه حکومت خود به کار گرفته است.
این پویش تاکید دارد قضیه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی که با سلاح سرد در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد به دستور شخصی بن سلمان و با اجرای معاونان، نگهبانان و مشاورانش بوده است زیرا جنایت قتل خاشقجی در خاک بیگانه اجرا شده است بنابراین قانون بین المللی دیدگاه روشنی در این باره دارد که باید قاتل وکسانیکه دستور گرفته اند محاکمه شوند.
این پویش بین المللی به محاکمه ولیعهد سعودی استناد دارد زیرا این یک ابتکار عمل جهانی است که می کوشد عدالت را برای کشته شدگان در یمن و دیگر اماکن که از بن سلمان دستور می گیرند، تحقق سازد. به علت محاکمه بن سلمان ولیعهد سعودی و جنایت هایش علیه بشریت در یمن این ابتکار عمل زیر نظر داوطلبان و فعالان کارکشته حقوق بین المللی انجام می شود که شامل تعدادی از مدافعان حقوق بشر هستند.

حذف بن‌سلمان از طرح‌ های توسعه فیفا
قتل جمال خاشقجی باعث شده اینفانتینو تصمیم به حذف بن سلمان از برنامه‌های بازاریابی فیفا بگیرد.
فیفا در صدد است که برنامه پر سر و صدایی که برای تغییر در جام جهانی باشگاه‌ها و لیگ ملت‌ها داشت را تغییر دهد. برنامه قبلی فیفا برای ایجاد تغییرات بنیادی در جام جهانی باشگاه‌ها و لیگ ملت‌ها با هدف بازاریابی گسترده‌تر و پولسازی موفق‌تر توسط عربستان سعودی حمایت می‌شد.
اما رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، باعث شده فیفا تصمیم بگیرد برای حفظ وجهه ورزشی و تبلیغاتی جام جهانی باشگاه‌ها و لیگ ملت‌ها، با اعمال تغییراتی در برنامه‌ای که داشته، بدون حمایت مالی عربستان تغییرات جدیدی اعمال نماید.
خبرگزاری بی‌بی‌سی احتمال می‌دهد جام جهانی باشگاه‌ها که تا کنون با حضور قهرمان‌های مسابقات باشگاهی قاره‌ای برگزار هر ساله برگزار می‌شود طوری تغییر کند که باشگاه‌های برتر لیگ‌های اروپایی و لیگ برتر انگلیس نیز در آن حاضر باشند.
بی‌بی‌سی البته خبر داده که یوفا با این تصمیم فیفا مخالف است.
اوایل سال جاری میلادی، کنسرسیومی با رهبری سافت‌بانک ژاپن و حمایت شده با منابع مالی دولت عربستان سعودی، قصد داشت ۲۵ میلیارد دلار طی ۱۲ سال روی هر دوی مسابقات مذکور سرمایه‌گذاری کند. اعلام این رقم برای سرمایه‌گذاری باعث شد منتقدان بگویند عربستان قصد خرید فیفا را دارد تا از این طریق چهره خود را پاکسازی ورزشی کند.
روزنامه گاردین، چاپ انگلیس نوشته هنوز مشخص نیست طرح جدید فیفا که دلارهای عربستان سعودی از آن حذف شده است، با همان میزان منابع مالی پایه‌ریزی شده باشد. عربستان سعودی، دومین تولیدکننده نفت جهان است و بدون این کشور که به شدت درگیر رسوایی قتل خاشقجی و نقض حقوق بشر است، تامین ۲۵ میلیارد دلار نشدنی به نظر می‌رسد اما فیفا هم حاضر نیست وجهه‌اش را با حمایت این کشور خراب کند.

تجدید نظر دانشگاههای آمریکا در روابط با عربستان
دانشگاههای آمریکا در روابط با عربستان تجدید نظر می کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از آسوشیتدپرس اعلام کرد، در پی کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، برخی از دانشگاههای آمریکا اعلام کردند در روابط با ریاض تجدید نظر می کنند.

انجام تحقیقات مستقل و بیطرفانه درباره قتل خاشقجی
سخنگوی سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل و بیطرفانه درباره قتل خاشقجی شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، سخنگوی سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل و بیطرفانه در ماجرای قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه شد.
استفان دوجاریک خواستار مشارکت بازرسان بین المللی در تحقیقات مربوط به قتل جمال خاشقجی شد. دوجاریک افزود: سازمان ملل خواهان تحقیقات مستقل و بیطرفانه درباره این ماجراست تا تحقیقات کامل و بازخواست در مورد نقض حقوق بشر تضمین شود. این سازمان از اقدامات مقامات ترکیه ای و سعودی برای بازجویی از مظنونان قتل خاشقجی و محاکمه آنها استقبال می کند. درباره چنین جنایتی علیه یک روزنامه نگار و منتقد دولت، باید اصل بازخواست و برقراری عدالت تضمین شود.
در همین حال گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور مدافعان حقوق بشر می گوید به عربستان پیشنهاد کردیم تا اجازه دهد پنج نفر از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد تحقیقاتی را در پرونده قتل خاشقجی انجام دهند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره ، میشل فورست به الجزیره گفت انتظار می رود کشورهای دیگر هم از این پیشنهاد حمایت کنند و تلاش کنند در این زمینه نظر موافق عربستان را جلب کنند.
وی افزود از نگاه ما مهم ترین مشکل در بعد جهانی ، فرار از مجازات است. در پرونده قاشقجی در ابتدا نیاز است نتیجه ای را که کمیته تحقیق بدان دست می یابد مشاهده کنیم تا بفهمیم چه رخ داده است. ما گزارشگران ویژه در این زمینه به نظام سیاسی عربستان پیشنهاد شفافی داده ایم و آن این پیشنهاد این است که عربستان از پنج گزارشگر ویژه بخواهد درباره این حادثه تحقیق کنند. پس از تحقیق ، ما نتیجه را به سازمان ملل متحد ارائه خواهیم کرد و امیدواریم در این زمینه حمایت برخی از کشورهای دیگر را به دست آوریم و این کشورها در پی آن باشند تا رضایت عربستان را به دست آورند. به نظر من این گزینه در مقایسه با دیگر گزینه ها، بهتر است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید