«پروژه ۲۰۲۵» چیست و چرا پیروزی دوم ترامپ را خطرناک‌تر می‌سازد؟

به تحلیل نشریه نیشن

دوره دوم ترامپ وعده تهاجمی را می‌دهد که امریکا را بسیار بدتر خواهد ساخت و این بار تهدید بسیار جدی‌تر است. همان طور که ترامپ گفته است: “وقتی برای اولین بار به واشنگتن رفتم افراد کمی را می‌شناختم”. اکنون او افراد بسیار زیادی را می‌شناسد و افرادی که می‌شناسد در پروژه ۲۰۲۵ و برنامه‌های دقیق آن برای دوره دوم نقش محوری دارند.

به گزارش نبأخبر، اگر به دونالد ترامپ فرصتی دوباره داده شود و بار دیگر به کرسی ریاست جمهوری برسد تا چه اندازه ممکن است پیش برود؟ ارزیابی‌ها از اعمال شیوه حکمرانی دیکتاتوری توسط او تا تکرار اولین دوره ریاست جمهوری اش زمانی که سستی، نادانی و بی کفایتی تهدید ناشی از او را کاهش دادند متغیر هستند. با این وجود، شواهد حاکی از آن است که این بار وضعیت می‌تواند متفاوت و بسیار بدتر باشد. نمایش‌ها و اظهارنظر‌های تند و زهرآگین ترامپ سرنخی را از این که در صورت پیروزی دوباره او وضعیت چگونه خواهد بود ارائه می‌دهند. او بار‌ها وعده داده که میلیون‌ها مهاجر را جمع آوری و اخراج خواهد کرد. او وعده داده حمله کنندگان به ساختمان کنگره در تاریخ ۶ ژانویه را مورد عفو قرار خواهد داد. ترامپ وعده داده که افرادی که او را مورد آزار و اذیت قرار داده اند را محاکمه خواهد کرد. ترامپ وعده داده که بر تمام کالا‌های وارداتی و از جمله بر کالا‌های چینی تعرفه‌ای شاید بالای ۶۰ درصد را اعمال خواهد کرد.

به نقل از نیشن، آن چه این بار انگیزه ترامپ را متفاوت و متمایز از دفعه قبلی می‌سازد آن است که اکنون تلاشی سازمان یافته به منظور تبدیل نارضایتی‌ها و انگیزه‌های ترامپ به سیاستگذاری وجود دارد. شرکای ترامپ در MAGA نه تنها تشکیلات جمهوری خواه در کنگره و مجالس قانونگذاری ایالت‌های سرخ (جمهوری خواه) را به اصطلاح از سلطنت خلع کرده اند بلکه کرسی‌های اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر نزدیک به حزب جمهوری خواه از جمله بنیاد هریتیج که زمانی سنگر محافظه کاری ریگانیستی بود را در اختیار گرفته اند.

اکنون این عوامل MAGA قصد “نهادسازی ترامپیسم” را دارند. پروژه ۲۰۲۵ آن بنیاد شامل یک کتاب ۹۰۰ صفحه‌ای “برای رهبری” است که دستور کار ترامپیستی را برای هر گوشه از دولت ارائه می‌کند: یک کتاب راهنمای ۱۸۰ روزه هنوز مخفی برای شش ماه اول ریاست جمهوری. در آن کتاب در واقع یک نسخه دست راستی “لینکدین” برای استخدام و بررسی نامزد‌ها به منظور انتصاب سیاسی و یک آکادمی ریاست جمهوری برای آموزش آنان در نظر گرفته شده است.

این موضوع نشان می‌دهد که چگونه پروژه ۲۰۲۵ توهین‌ها و ابراز گلایه‌ها و نارضایتی‌های ترامپ را به مقدمات سیاستگذاری تبدیل می‌کند. نتیجه آن یک کتاب راهنمای دلخراش برای دومین دوه ریاست جمهوری ترامپ است.

ماموریت تازه بنیاد هریتیج بسیار شدیدتر از طرح اولیه ۱۹۸۰ میلادی آن بنیاد است که هدایت گر دولت ریگان بود. هدف از پروژه ۲۰۲۵ آن است که یک بوروکراسی دائمی راه اندازی شود. برنامه F یا فرمان اجرایی‌ای که ترامپ در هفته‌های آخر دوره ریاست جمهوری خود منتشر کرد طبق برنامه ۲۰۲۵ احیا خواهد شد و به رئیس‌جمهور این اختیار را می‌دهد تا بخش خدمات غیر نظامی و مدنی را به یک نظام تقسیم غنایم تبدیل کرده و ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار منصوب سیاسی را به جای ۴ هزار منصوب معمولی در مناصب مختلف قرار دهد.

ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری خود در‌های کاخ سفید را نه تنها برای تجارت خود بلکه برای کل دولت باز خواهد کرد. وجه دیگر این امر از بین بردن هرگونه استقلال در وزارت دادگستری و در عین حال انتصاب قضاتی در دادگاه هاست که افکار ارتجاعی و همسو با ترامپ دارند.

به محض به قدرت رسیدن ترامپ عوامل MAGA تلاش خواهند کرد تا تهدیدات او را به عمل تبدیل کنند. در سال اول بیگانه هراسی مسموم او منجر به جمع آوری بی سابقه میلیون‌ها نفر از افراد غیرقانونی، به کارگیری گارد ملی و ساختن اردوگاه‌های بازداشت به عنوان ایستگاه‌های اخراج خواهد شد. ترامپ هم چنین درصدد خلع ید از شهروندان امریکایی‌ای است که از والدینی متولد شده اند که شهروند امریکا نبوده اند.

تمرکز ترامپ بر روی ارائه امتیازات به مردان سفیدپوست و در اولویت قرار دادن ناسیونالیسم مسیحی خواهد بود. یک کابوس شبح وار از یک فرقه توتالیتر (تمامیت خواه) که ظاهرا نهاد‌های آمریکایی را زیر پا می‌گذارد. در نتیجه آن تمام برنامه‌های مبتنی بر تنوع و برابری از بین خواهند رفت.

هدف دیگر، هرگونه اقدامی در مورد تغییرات آب و هوایی خواهد بود که در گزارش‌های دیدار ترامپ با مدیران نفتی در عمارت او در مارالاگو بازتاب یافته است که در جریان آن دیدار‌ها او این موضوع را مطرح کرده که دستور کار آن مدیران را از روز اول قدرت گیری در ازای دریافت یک میلیارد دلار برای کارزار انتخاباتی اش در پیش خواهد گرفت. در نتیجه چنین وضعیتی شاهد پایان دادن به گزارش در مورد هر آن چیزی که با آب و هوا و تغییرات اقلیمی مرتبط باشد خواهیم بود.

در دوره دوم دولت ترامپ چین برای همه چیز از به سرقت بردن مشاغل گرفته تا گسترش بیماری‌های همه گیر و پاندمی‌ها و اعتیاد امریکایی‌ها به مواد مخدر سرزنش می‌شود و به عنوان مقصر اصلی معرفی خواهد شد.

پروژه ۲۰۲۵ میلادی طرحی را ارائه می‌دهد که طبق آن در داخل کشور ترامپ از به اصطلاح انجیل سنتی و اصل مقدس قلمداد شده نزد جمهوری خواهان پیروی خواهد کرد: کاهش مالیات بیش‌تر برای شرکت‌ها و ثروتمندان و مقررات زدایی بیش‌تر برای سازمان‌هایی که پیش‌تر مقررات ایجاد شده دست آنان را برای اقداماتی که مغایر با حفاظت از آب و هوا بودند بسته بود. در نتیجه، سود برندگان اصلی از دولت ترامپ شرکت‌های بزرگ نفتی، شرکت‌های داروسازی، مجتمع نظامی – صنعتی و وال استریت خواهند بود.

اجرای این طرح مستلزم تضعیف بیش‌تر سازوکار انتخاباتی امریکا و دموکراسی توسط ترامپ و یاران اش خواهد بود. ترامپ از پذیرش هرگونه نتیجه‌ای در انتخاباتی که به شکست او بیانجامد خودداری خواهد ورزید.

شکست ترامپ برای جلوگیری از اجرای پروژه ۲۰۲۵ امری ضروری است، اما کافی نیست. پیش از این به دموکراسی معیوب امریکا اسیب وارد آمده است. اتحادیه‌ها در هم شکسته شده و دریچه‌ها به سوی پول‌های تاریک و جنجال‌های سیاسی باز شده اند. ترامپ کشور را فاسدتر خواهد کرد، اما واشنگتن در حال حاضر بهشت ​​لابی‌ها است فرهنگی که با رشوه دهی تعریف می‌شود. ترامپ آمریکا را حتی نابرابرتر خواهد کرد، اما میلیاردر‌ها در حال حاضر با نرخ‌های پایین تری نسبت به افراد شاغل مالیات می‌پردازند.

ترامپ هر گونه امیدی را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی خاموش خواهد کرد.دوره دوم ترامپ وعده تهاجمی را می‌دهد که امریکا را بسیار بدتر خواهد ساخت و این بار تهدید بسیار جدی‌تر است. همان طور که ترامپ گفته است: “وقتی برای اولین بار به واشنگتن رفتم افراد کمی را می‌شناختم”. اکنون او افراد بسیار زیادی را می‌شناسد و افرادی که می‌شناسد در پروژه ۲۰۲۵ و برنامه‌های دقیق آن برای دوره دوم نقش محوری دارند.

البته در کنگره، بوروکراسی و مطبوعات مقاومت وجود خواهد داشت. با این وجود، ما می‌توانیم مطمئن باشیم که اگر ترامپ انتخاب شود آمریکا فاسدتر، بیگانه هراس تر، جنگ طلب تر، کم‌تر فراگیر، کم‌تر دموکراتیک و کمتر امن خواهد بود و هرگونه امیدی برای پرداختن به تهدیدات واقعی برای امنیت ما امریکایی‌ها از تغییرات آب و هوا گرفته تا بیماری‌های همه گیر تا نابرابری و فساد از بین خواهد رفت. آیا امریکایی‌ها به اندازه‌ای ناراضی و سرخورده هستند که خطر دادن دوباره کلید‌های کاخ سفید به ترامپ را نادیده خواهند گرفت؟ به زودی پاسخ این پرسش مشخص خواهد شد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید