آمار

به گزارش صدانیوز،سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد روز سه‌شنبه ۱۰۶ هزار مورد تازهٔ ابتلا به ویروس کرونا در جهان ثبت شد که رکورد تازه‌ای در این زمینه به‌شمار می‌آید.

رکورد ثبت بیشترین مبتلا به کرونای جدید در «یک روز» شکسته شدبه گزارش پارسینه، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید٬ طی ۲۴ ساعت منتهی به نخستین روز خرداد ماه بیشترین شمار موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از آغاز همه‌گیری، از کشور‌های مختلف جهان به این نهاد گزارش شده‌است. به گفته این سازمان طی شبانه‌روز گذشته ۱۰۶ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹، بیماری ناشی از شیوع ویروس کرونای جدید گزارش شده‌است.

البته سازمان جهانی بهداشت راسا قادر به راستی‌آزمایی آمار و ارقام نیست و تنها آن‌چه مقام‌های رسمی یا نهاد‌های مربوط در کشور‌ها ارائه می‌کنند را بازتاب می‌دهد. با این حال شبانه روز گذشته بیشترین شمار رسمی در سراسر جهان ثبت شده‌است.

به گفته سازمان وابسته به ملل متحد نزدیک به دو سوم موارد گزارش‌شده مربوط به چهار کشور می‌شود. با این حال تدروس آدانوم، رئیس این نهاد، در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه، خود نامی از این چهار کشور نبرده است.

بر اساس داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، اکنون چهار میلیون و ۹۹۹ هزار نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده‌اند. هر چند در کشور‌ها موارد زیادی از آلودگی به این ویروس تشخیص داده نمی‌شود و گمان می‌رود آمار رسمی چندین برابر باشد.

تاکنون، آمریکا با یک و نیم میلیون نفر، روسیه با ۳۰۸ هزار نفر، برزیل با ۲۹۱ هزار نفر، بریتانیا با ۲۴۹ هزار نفر و اسپانیا با ۲۳۲ هزار نفر بیشترین تعداد مبتلایان را در جهان ثبت کرده اند.

براساس داده‌هایی که دانشگاه جانز هاپکینز جمع آوری می‌کند بیش از ۳۲۸ هزار نفر هم جان خود را در جهان از دست داده اند.

از سوی دیگر با عبور آمار درگذشتگان در اثر همه گیری ویروس کرونا در آمریکا از ۹۲ هزار نفر، کلیه ۵۰ ایالت این کشور پس از حدود دو ماه مقررات منع تردد بخش‌هایی از فعالیت‌های معمول را از سر گرفته اند.روز چهارشنبه کانتیکات با دادن اجازه کار به فروشگاه‌ها و رستوران‌ها تحت شرایط خاص، آخرین ایالتی شد که محدودیت‌های شدید را به تدریج لغو می‌کند.

در حال حاضر تفاوت‌های شدیدی میان ایالات از نظر آمار ابتلا و سرعت بازگشایی اقتصادی وجود دارد.بسیاری از ایالات هنوز معیار‌های دولت فدرال برای بازگشایی، از جمله کاهش پیوسته موارد ابتلا برای ۱۴ روز پیاپی، را برآورده نکرده اند.

در مجموع در کل آمریکا آمار موارد تازه ابتلا و مرگ درحال کاهش بوده است.برخی از آسیب دیده‌ترین نواحی، از جمله نیویورک، نیوجرسی و ایالت واشنگتن اکنون شاهد افت شدید ابتلا هستند و در اکثریت ایالات هم شیب اپیدمی از حالت صعودی خارج شده. با این حال برخی ایالات از جمله آریزونا و کارولینای شمالی افزایش آمار ابتلا را گزارش می‌دهند.

سازمان کنترل بیماری‌های آمریکا، سی دی سی، در راهنمایی ۶۰ صفحه‌ای خود که در پایان هفته منتشر کرد توصیه‌هایی مشخص برای بخش‌های مختلف دارد.برای نمونه در مدارس میز‌ها باید حداقل دو متر از هم فاصله داشته باشند و در یک جهت قرار گیرند. به علاوه دمای بدن دانش آموزان و کارکنان مدارس باید اندازه گیری شود.

“سی دی سی” توصیه می‌کند که رستوران‌ها ابتدا با ظرفیت محدود برای حفظ فاصله شروع به کار کنند و کارکنان آسیب پذیرتر را در جا‌هایی به کار گیرند که تماس کمتری با مشتریان داشته باشند.

رکورد ثبت بیشترین مبتلا به کرونای جدید در «یک روز» شکسته شد

وزارت بهداشت فرانسه نیز می‌گوید هنوز نشانه‌ای وجود ندارد که پایان مقررات و محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری کووید-۱۹ بر شیوع بیشتر ویروس کرونا تاثیر گذاشته باشد.فرانسه ۱۰ روز پیش به کاهش مقررات و محدودیت‌های تقریبا دو ماهه روی آورد تا به از سر گیری فعالیت‌ها و احیای اقتصاد یاری برساند.

وزیر بهداشت فرانسه تاکید کرده است هنوز زود است تا بتوان با قطعیت در مورد پیامد‌های کاهش مقررات نظر داد، اما افزوده هنوز نشانه‌ای از موج تازه‌ای از ابتلا در دست نیست.الیویه وران یادآوری کرده که دست‌کم ۱۰ تا ۱۵ روز فرصت لازم است تا بتوان در مورد پیامد‌های احتمال با قاطعیت بیشتری سخن گفت.

اشاره وران به دوره‌ای‌ست که معمولا طول می‌کشد تا ابتلای احتمالی به کووید-۱۹ قطعی شود و یا به مرحله بروز علائم برسد. وران در عین حال می‌گوید روند کاهش شمار بستری‌شدگان و افرادی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه به‌سر می‌برند نیز ادامه دارد.

فرانسه در حال حاضر بیش از ۱۸۱ هزار مورد ابتلا را ثبت کرده، از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند که تقریبا ۱۶ درصد موارد ثبت‌شده است.

رکورد ثبت بیشترین مبتلا به کرونای جدید در «یک روز» شکسته شد

و در نهایت وزارت بهداشت برزیل اعلام کرده است که شمار کشته‌شدگان بیماری کووید- ۱۹در این کشور در شبانه‌روز گذشته به ۱۱۷۹ نفر رسیده است. طبق آخرین آماری که مقامات برزیلی ارائه کردند در این کشور تاکنون ۱۷ هزار و ۹۷۱ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

وزارت بهداشت برزیل همچنین گفته است تعداد مبتلایان در این کشور در ۲۴ ساعت گذشته از مرز ۱۷ هزار و ۴۰۸ نفر گذشته و در مجموع به ۲۷۱ هزار ۶۲۸ نفر رسیده است.برزیل اکنون از نظر تعداد آلودگی به ویروس کرونا پس از آمریکا و روسیه در رتبه سوم جهان قرار دارد. روز دوشنبه ۱۸ مه این کشور به لحاظ تعداد آلودگی به کرونا از بریتانیا هم پیشی گرفت.

کارشناسان گمان می‌کنند که تعداد واقعی مبتلایان در برزیل می‌تواند تا ۱۵ برابر بیشتر از میزان رسمی ثبت شده باشد. در پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای لاتین تعداد بسیار زیادی از موارد گزارش نشده و مشکوک حدس زده می‌شود، زیرا تعداد کمی از شهروندان این کشور تست کرونا انجام داده‌اند. کارشناسان همچنین انتظار دارند که شیوع ویروس کرونا در برزیل در ماه ژوئن به اوج خود برسد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید