آرامکو

به نقل ازصدانیوز،دونالد ترامپ در توئیتر خود نوشت: با توجه به حمله اخیر در عربستان که ممکن است روی قیمت‌های نفت تأثیر بگذارد، اجازه استفاده از «ذخایر استراتژیک نفتی» را در صورت نیاز و به میزانی که تعیین خواهد شد، داده‌ام؛ میزانی که برای تأمین مناسب تقاضای بازارها کافی باشد.

یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه ۲۴ شهریور مدعی شده: قلمرو و دقت حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان در روز شنبه نشان می‌دهد که این حملات از سمت حوثی‌ها و یمن نبوده بلکه از جانب غرب و شمال غربی عربستان بوده است.تاسیسات نفتی مورد حمله در روز شنبه در نزدیکی خاک بحرین و شمال آب‌های خلیج فارس است.

این مقام که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفته است: «تردیدی نیست که ایران مسئول این حمله است. مهم نیست این کار چطور انجام شده، مسئله این است که راه فرار از آن نیست. پای هیچ کس دیگری در میان نیست. شواهد هیچ جهت دیگری را نشان نمی‌دهد جز ایران، که مسئول این حملات است».

دونالد ترامپ نیز در اولین واکنش به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان که تولید نفت این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است که آمریکا در صورت تایید سوءظن‌ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است. رزمندگان حوثی یمن که با نیرو‌های مزدور ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ هستند مسئولیت این حمله با “ده پهپاد” را بر عهده گرفته‌اند، اما آمریکا مدعی است این حملات کار ایران بوده است.

ترامپ عصر یکشنبه در توییتی نوشت: “خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می‌دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه به باور آن‌ها چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد! “.

در این میان سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام، که از چهره‌های نزدیک به ترامپ هم هست، خواستار حمله به پالایشگاه‌های ایران به تلافی حملات حوثی‌ها شده‌است.

همزمان به دنبال این حمله که بیش از ۵ درصد عرضه نفت جهانی را مختل کرده، بهای نفت به بالاترین حد در چهار ماه گذشته رسیده است.تحلیلگران انتظار دارند که قیمت نفت در روز دوشنبه (۲۵ شهریور / ۱۶ سپتامبر) با شروع کار بازار‌های اقتصادی پنج تا ۱۰ دلار در هر بشکه (بشکه ۱۵۹ لیتری) افزایش یابد.

البته میزان بالا رفتن قیمت نفت به این موضوع نیز بستگی دارد که عربستان سعودی با چه سرعتی بتواند عرضه نفت در بازار انرژی را افزایش دهد.باب مک نالی، رئیس شرکت مشاوره انرژی “راپیدان انرژی گروپ”، معتقد است که در سناریویی با وقفه هفت روزه تولید نفت عربستان، افزایش ۱۵ تا ۲۰ دلاری برای هر بشکه نفت قابل تصور است.

اگر این تاخیر به ۳۰ روز برسد به نظر باب مک نالی دو باره می‌تواند قیمت نفت به بالای ۱۰۰ یورو برای هر بشکه برسد. این امر در واقع جهش بزرگی در قیمت نفت محسوب می‌شود که می‌تواند اقتصاد جهانی را که هم اکنون نیز در حال تضعیف است، در بحران عمیق‌تری فرو برد. قیمت نفت در بازار جهانی، هر بشکه نوع WTI حدود ۵۵ دلار بوده است.

کریستیان ملک، کارشناس بانک اقتصادی آمریکایی JP Morgan نیز در این باره گفت که این حملات ابعاد جدیدی را در بازار نشان خواهند داد. به نظر او بازار از هم اکنون قیمت‌ها را افزایش خواهد داد و بهای نفت در سه تا شش ماه آینده به ۸۰ تا ۹۰ دلار برای هر بشکه خواهد رسید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید