×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
false
true
بازار سرمایه در انتظار روزهای آتی

به نقل ازصدانیوز، شاخص کل بورس ابتدا در ساعت اول معاملات روز گذشته حدود ۶۷۰ واحد افزایش یافت و به سطح ۲۵۵ هزار و ۸۳۸ واحد رسید و در زمانی که انتظار می رفت وارد تراز ۲۶۰ هزار واحد شود؛ ناگهان ضرباهنگ بورس تغییر کرد؛ به طوری که با ۵۳۱ واحد کاهش، سرانجام با ۱۴۳ واحد رشد در سطح ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحد به کار خود پایان داد.
همانطور که در مطالب چند روز گذشته نیز یادآور شدیم این روزها بازار سرمایه به دلیل رشد در چهار ماهه ابتدای سال، در فاز اصلاحی به سر می برد و جدا از تعدادی شرکت ها که موردی در فاز صعودی قرار می گیرند؛ صنایع دیگر رشد چندانی را تجربه نمی کنند. کارشناسان دلیل این امر را چرخه ای بودن دوران رونق، اصلاح و رکود ذکر می کنند و معتقدند که این حرکت های برگشتی امری عادی و طبیعی است. به طوری که پس از یک دوره رشد، معمولاً دوره ای از اصلاح یا برگشت را باید شاهد باشیم که با توجه به نوسانات اندک و حمایت قوی شاخص کل در تراز ۲۵۰ هزار واحد، می توان گفت شاخص کل بورس به نوعی در اصلاح زمانی قرار دارد و تا پایان این اصلاح در محدوده ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار واحد نوسان خواهد کرد.
گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم  مانند چند روز گذشته بازهم مورد استقبال فعالان بازار سرمایه قرار گرفت؛ به طوری که در این گروه تنها نماد «رمپنا» اندکی کاهش قیمت را تجربه کرد؛ اما سایر نمادهای این گروه سبز پوش شدند.
بازار سرمایه روز گذشته تحت تاثیر عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ شرکت «پخش هجرت» در بازار فرابورس بود. هر چند این شرکت جزو گروه بندی متوسط یا کوچک قرار می گیرد و عرضه حدود ۶۷ میلیون (ارزش معاملات کمتر از یک درصد بورس و فرابورس) سهم تاثیر چندانی در ارزش معاملات بازار سرمایه ندارد اما از نظر روانی تاثیرگذار است.
شایان ذکر است بر اساس اطلاع رسانی فرابورس، در عرضه اولیه روز گذشته «پخش هجرت» تعداد ۶۰۴ هزار و ۳۸۰ کد سهامداری شرکت داشتند که به هر کد ۱۱۳ سهم به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ ریال تخصیص یافت.
بورس هفته را مثبت آغاز کرد
در اولین روز معاملات بازار سهام در این هفته، بیشتر سهم‌ها با رشد قیمت روبرو شدند و شاخص کل بازار ۱۴۳ واحد رشد کرد.
بازار سرمایه
به گزارش ایسنا، روز گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۴۲ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵۵ هزار و ۳۰۵ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۵۵۵ واحد افزایش رقم ۶۵ هزار و ۸۸۶ واحدی را تجربه کرد.
در عین حال شاخص آزاد شناور با ۱۸۴ واحد افزایش تا رقم ۲۸۹ هزار و ۱۲۱ واحدی بالا رفت، اما شاخص بازار اول با ۳۵۹ واحد کاهش رقم ۱۸۵ هزار و ۵۵۲ واحدی را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار دوم با ۲۳۴۹ واحد افزایش تا رقم ۵۱۹ هزار و ۱۸۳ بالا رفت.
گروه مپنا، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هر کدام به ترتیب ۲۷۱، ۱۷۱ و ۱۰۴ واحد تاثیر افزایشی روی شاخص‌های بازار داشتند، اما در طرف مقابل فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پالایش نفت بندرعباس هر کدام به ترتیب ۱۷۷، ۹۹ و ۹۶ واحد تاثیر کاهشی روی شاخص‌ها داشتند.
روز گذشته نیز گروه محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد اما ارزش معاملات آن نتوانست به بالای ۱۰۰ میلیارد تومان برسد به طوری که ۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش بیش از ۹۳ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.
پس از شیمیایی‌ها، گروه خودرو، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها در صدر معاملات از نظر ارزش بودند. حجم معاملات خودرویی‌ها به ۳۲۲ میلیون سهم و حجم معاملات فلزات اساسی به ۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
ارزش کل معاملات بورس به رقم ۹۶۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از سه میلیارد سهم و اوراق مالی رسید. همچنین تعداد معاملات این بازار رقم ۳۰۸ هزار و ۸۳۴ را تجربه کرد.
روز گذشته در بورس تهران ۱۹۸ نماد با رشد قیمت و ۱۴۱ نماد با افت قیمت روبه‌رو شدند. در عین حال در فرابورس ایران ۱۱۸ نماد با رشد و ۷۰ نماد با افت مواجه شدند.
آیفکس نیز روز گذشته ۱۴.۴۵ واحد رشد کرد و به رقم ۳۴۳۳ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به ۸۰۴ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن رقم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.

منبع خبر : بازار سرمایه
true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true