همتی
همتی

به نقل ازصدانیوز،رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط پیچیده کشور گفت: کسری بودجه از سه طریق عمده، تلاش برای استفاده از مسیرهای مختلف صدور بیشتر نفت، انتشار اوراق دولتی و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

 عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود گفته، ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی، شفافیت در سیاستگذاری و اجرا و پاسخگویی در قبال مردم، اجزای اصلی یک حکمرانی خوب برای بانک‌های مرکزی مدرن است.

وی در ادامه افزوده، در شرایط پیچیده‌ای که اقتصاد کشور با آن روبرو است، تلاش داشته‌ام برای برون رفت از وضعیت سخت و پیچیده ولی گذرای این روزها، موارد یاد شده را سرلوحه فعالیت‌های بانک مرکزی قرار دهم.

همتی اظهار کرده، تجربه ساماندهی بازار ارز و برقراری ثبات نسبی در اقتصاد کشور که ناامیدی طراحان حداکثر فشار اقتصادی را در پی داشت، خود محصول همین دیدگاه بوده و لذا طبیعی است که همین رویه برای نحوه تامین کسری بودجه ۹۸ اعمال شود.

سه راه برای تامین کسری بودجه

براساس اظهارات وی، تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تامین کسری بودجه و در کنار آن، پرهیز از اقداماتی که موجب شوک جدید به قیمت‌ها در دوره زمانی که اثر شوک ارزی به تدریج تخلیه می‌شود، بخشی از این سیاست است.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده، تصمیم دولت و مجموعه نظام بر تامین کسری بودجه از سه طریق عمده، تلاش برای استفاده از مسیرهای مختلف صدور بیشتر نفت، انتشار اوراق دولتی و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، متمرکز است.

وی در پایان افزوده، علیرغم اینکه بانک مرکزی دوره سختی را طی می‌کند، لیکن در خصوص غلبه بر مشکلات، با برنامه‌های در دست اقدام بسیار امیدوارم؛ همانگونه که در سه ماهه گذشته نزدیک ۵ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و دارو و بیش از ۶ میلیارد دلار از طریق نیما و واردات در مقابل صادرات تامین شده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید