×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
غافلگیری دلالان ارز

به نقل ازصدانیوز،نرخ دلار که از ابتدای هفته با کاهش قابل توجهی همراه بود روز گذشته نیز این روند را ادامه داد و به کانال ۱۳ هزار تومان کاهش یافت. نرخ هر دلار آمریکا روز گذشته به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. به این ترتیب نرخ دلار در سه روز گذشته کاهش ۱۰۰۰ تومانی داشته است. نرخ سکه تمام بهار آزادی نیز روز گذشته با کاهش حدود ۱۸۰ هزار تومانی نسبت به روز یکشنبه به ۴ میلیون و ۶۳۸ هزار تومان رسید. کاهش نرخ ارز در معاملات چند روز گذشته، نوسان گیران و دلالان این بازار را غافلگیر کرده است.

بررسی های میدانی از خیابان فردوسی در روز گذشته بیانگر کناره‌گیری خریداران از خرید انواع ارز به‌دلیل نگرانی از ریزش ادامه‌دار قیمت‌ها بود. فعالان بازار ارز، افزایش عرضه و سیاست بانک مرکزی در حوزه درهم را عامل مهم کاهش نرخ ارز عنوان می کنند و معتقدند بازارساز با این اقدام مانع از تاثیرگذاری دوباره نوسان‌گیران در بازار شده است. افزایش قدرت بانک مرکزی در بازار ارز و کاهش تمایل مردم به سرمایه گذاری در این بازار هم از دیگر دلایل کارشناسان برای این اقدام بانک مرکزی است.
ریزش چشم‌گیر قیمت‌ها در بازار ارز در صرافی‌های بانکی و بانک‌ها از صبح روز گذشته شدت گرفت.  برخی از فعالان اقتصادی در این خصوص می گفتند که میزان مداخله بانک مرکزی در روزهای اخیر قابل مقایسه با هیچ زمان دیگری نیست. برخی دیگر نیز احتمال افزایش نرخ دلاردر سامانه نیما ونزدیک شدن نرخ آن به بازار آزاد را دلیل دیگر کاهش قیمت ها عنوان کردند.  یکی از کهنه‌کارهای بازار ارز گفت: «بعد از فشار آمریکایی در بازار درهم در فروردین ۹۸ تصور این بود که التهاب شدیدی در قیمت‌ها داشته باشیم ولی اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که نه‌تنها بانک مرکزی تحت تأثیر فشار آمریکایی‌ها ضعیف نشد بلکه با قدرت بیشتری در بازار حاضر شد.» قبلاً تمرکز بانک مرکزی بیشتر روی بازار نقد بود ولی با تغییر سیاست و افزایش تمرکز بر بازار درهم، کنترل قیمت‌ها بیشتر از قبل در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت، اما دلیل جانبی دیگری نیز موجب کاهش قیمت‌ها در بازار ارز شده است، بازاری‌ها می‌گویند کاهش تصور افراد از تنش امنیتی در منطقه نیز منجر به کاهش قیمت‌ ارز و قیمت دلار در این بازار شده است.
​​​​​​​
   جزییات قیمت ارز در معاملات روز گذشته
از ساعت های ابتدایی دیروز، روند نزولی نرخ دلار و سایر ارزهای عمده در بازار تهران شتاب گرفت تا جاییکه نرخ دلار که در معاملات روز یکشنبه به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود به حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و هر یورو با ۷۰۰ تومان کاهش به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. میانگین بهای هر یورو دیروز در سامانه سنا ۱۶ هزار و ۴۲۲ تومان و هر دلار ۱۴ هزار و ۵۹۷ تومان بود. همچنین حواله فروش در سامانه نیما برای هر یورو ۱۱ هزار و ۹۵۸ تومان و هر حواله دلار به قیمت ۱۰ هزار و ۶۳۱ تومان عرضه شد.

   کاهش ۱۵ دقیقه یکبار قیمت‌ها در بازار طلا
قیمت سکه تمام طرح قدیم در معاملات روز گذشته به ۴میلیون و ۵۳۰ هزار تومان کاهش یافت. نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب به ۲ میلیون و ۶۰۰ و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و طلای ۱۸ عیار نیز به ۴۱۷ هزار تومان رسید. ریس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر روز گذشته با بیان اینکه قیمت سکه نسبت به ۱۰ روز قبل ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است، گفت: «قیمت‌ها هر ۱۵ دقیقه یکبار در بازار کم می شود.» محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه اظهار داشت: «بازار به شدت در حال کاهش و نزول قیمت هاست و این روند ادامه دارد.»»
این فعال در بازار طلا و سکه ضمن تاکید بر کاهش پله ای قیمت ها در این بازار تصریح کرد:  «فروشنده ها در بازار بیشتر از خریداران هستند و همین امر موجب افزایش عرضه و شتاب کاهش قیمت ها شده است.»
وی تاکید کرد که وضعیت بازار به گونه ای است که میل به فروش طلا و سکه را افزایش داده و تقاضای سرمایه گذاری را به شدت کاهش داده است.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از افزایش حباب سکه هم خبر داد و گفت: «قیمت سکه نسبت به کاهش قیمت ها مقاومت بیشتری نشان میدهد و  ریزش قیمت طلا بیشتر از سکه است. به همین دلیل حباب سکه نسبت به روزهای قبل افزایش یافته و به ۵۷۰-۵۸۰ هزار تومان رسیده است.»

تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ٩٨
یکی دیگر از خبرهای مهم در حوزه ارز در روز گذشته، تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال جاری بود که افزایش عرضه ارز را در پی خواهد داشت.  به موجب این مصوبه، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال ۱۳۹۸، حداقل ۶۰ درصد سامانه نیما، حداکثر ۱۰ درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شد. سایر صادرکنندگان باید حداقل ۵۰ درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و حداکثر تا ۲۰ درصد به صورت اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند. همچنین مقرر شد بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ نسبت به معرفی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برابر دستوالعمل های صادره در سال گذشته اقدام کرده اند به سازمان امور مالیاتی اقدام کند.
بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که صادرکنندگانی که تاکنون موفق به برگشت کامل ارز صادراتی خود نشده اند تا پایان تیرماه مهلت دارند مطابق دستوالعمل های ابلاغی سال ۱۳۹۷ نسبت به برگشت ارز اقدام کنند.
براساس سیاست جدید اعلامی ۸۰ درصد ارزش آمار صادراتی صادرکنندگان به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در عملکرد ۹۸ و سال گذشته صادر کنندگان محاسبه و لحاظ می شود. همچنین صادرات ریالی به کشورهای عراق و افغانستان قبل از تاریخ شانزدهم مردادماه ۱۳۹۷ پس از ارائه اطلاعات پروانه های صادراتی به بانک مرکزی در صورت پذیرش آن بانک در عملکرد صادراتی سال گذشته لحاظ می شود.
همچنین بر اساس اعلام این بانک، صادرکنندگان باید میزان ارز برگشتی به چرخه اقتصاد را در روش های مختلف براساس ضوابط اعلامی بانک مرکزی در سامانه های ذیربط ثبت کنند تا نسبت به رفع تعهد آنها دربرگشت ارز اقدام شود.

منبع خبر : حمایت
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true