بحران صندوق‌های بازنشستگی – نباءخبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ فروردین - ۱۳۹۸  
false
true
بحران صندوق‌های بازنشستگی

به نقل ازصدانیوز ،باتوجه به وضعیت کنونی سازمان تامین اجتماعی در حوزه بیمه‌های حمایتی آنچه مشخص است اوضاع و احوال، ایده‌آل به نظر نمی‌آید و دریافت مطالبات این سازمان عریض و طویل از دولت که ریشه در گذشته دارد، به یکی از مشکلات این روزهای کشور تبدیل شده است. اما نباید نادیده بگیریم با همه کاستی‌ها و کمبودها و تنگناهای اقتصادی، دولت در تلاش است وضعیت این سازمان را به وضعیت مطلوبی برساند.

ناگفته نماند مشکلاتی که در ادوار مختلف و به‌خصوص در دولت نهم و دهم به دلیل عدم مدیریت کارآمد و غیر تخصصی که سازمان تامین اجتماعی را به سمت سقوط ‌کشانده است، نیاز به زمان دارد و برای بهتر شدن این وضعیت باید به دولت و مسئولان این سازمان وقت داد. یکی از نکات قابل توجه بودجه سال ۹۸ در حوزه تامین اجتماعی پرداخت حق‌بیمه پایه اجتماعی بیمه‌شدگان خاص است که دولت برای این پرداخت‌ها ۱۶۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است تا با وجود چالش‌های موجود بتواند مسیر را برای بهبود بزرگ‌ترین سازمان حمایتی هموار‌تر کند.

سازمان تامین‌اجتماعی حجم مطالباتش از دولت سال‌به‌سال بیشتر می‌شود و از آن طرف هم در تبصره‌های لایحه، دولت مکلف شده دیون این سازمان را تا سه سال دیگر به‌طور کامل پرداخت کند. دست‌کم از جداول بودجه‌ای چنین برمی‌آید که اوضاع بیش از همه به کام دو صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری است تا سازمان تامین‌اجتماعی که در آینه بودجه سهم‌بری‌اش مطابق انتظارها نیست. بزرگ‌ترین تدبیر بودجه‌ای دولت در لایحه بودجه سال آینده، درج ردیف مستقلی بر اساس ماده ۲۸ قانون تامین‌اجتماعی برای پرداخت سه درصد حق‌بیمه سهم دولت است. براین اساس دولت ذیل سرفصل بیمه‌های اجتماعی، حدود ۱۶۰۰میلیارد تومان اعتبار به سازمان تامین‌اجتماعی اختصاص داده و قرار است در کنار ردیف اعتبارات پرداخت حق‌بیمه پایه اجتماعی بیمه‌شدگان خاص با این جزییات هزینه شوند: سازمان تامین‌اجتماعی در اجرای قانون بیمه پایه قالی‌بافان، بافندگان و شاغلان صنایع‌دستی شناسنامه‌دار ۸۹۹ میلیارد تومان و برای بیمه باربران، خادمان مساجد و رانندگان درون و برون‌شهری هم به ترتیب، ۸۷ ، ۵۸ ، و ۵۹۴ میلیارد تومان اعتبار دریافت می‌کند. همچنین از لایحه بودجه چنین برمی‌آید که دولت پرداختی‌های دیگری هم به تامین‌اجتماعی خواهد داشت. برای نمونه، دولت در پرداخت حق‌بیمه سهم کارفرمایی موضوع قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایان دارای حداکثر پنج نفر کارگر باید ۳۴۵ میلیارد تومان به تامین‌اجتماعی بپردازد و برای مواردی چون پرداخت حق‌بیمه سهم دولت دوران سربازی موضوع تبصره ماده ۱۴ قانون کار ۱۵۰ میلیارد تومان، تامین دو درصد حق‌بیمه درمان پایه بازنشستگان ایثارگر ۸/۷ میلیارد تومان، اجرای ماده پنج قانون دریافت جرایم نقدی از کارفرمایان هزار میلیارد تومان و در نهایت برای پرداخت سه‌درصد حق‌بیمه سهم دولت موضوع بند(۱) ماده (۲۸) قانون تامین‌اجتماعی ۱۵۴ میلیارد تومان اعتبار کنار گذاشته می‌شود. در مقام مقایسه سهمی که سازمان تامین‌اجتماعی با بیش از ۱۴میلیون بیمه‌شده از بودجه سال آینده خواهد برد، معادل ۴/۶ درصد کل اعتبارات فصل بیمه‌های اجتماعی و ۴/۱درصد کل اعتبارات امور رفاه اجتماعی بودجه است و این ارقام همه مربوط به تعهداتی است که نهاد دولت در سال‌های مختلف در زمینه پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی برخی مشاغل متقبل شده‌است.

منبع خبر : قانون
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true