×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ بهمن - ۱۳۹۷  
false
true
اقتصاد ایران و تفاوت و شباهت آن به امارات و عربستان


بررسی ۴۲ کشور که بالاترین تولید ناخالص داخلی را دارند نشان می‌دهد که ترتیب توزیع ثروت در نقاط مختلف جهان به طور تقریبی به این ترتیب است: آسیای مرکزی و جنوب شرقی (۳۴٪)، آمریکای شمالی (۲۶.۵٪)، اروپا (۲۱.۱٪)، آمریکای جنوبی (۵.۶٪)، خاورمیانه (۲.۳٪)، استرالیا (۱.۷٪)، آفریقا (۱.۲٪) است.

اقتصاد ایران سیستم پیچیده و البته ناقصی را دارد که نیازمند بازنگری جدی و برنامه ریزی اصولی است.به نقل ازصدانیوز ،عربستان با ۸۶ صدم درصد، ایران با ۵۵صدم درصد، امارات عربی متحده با ۴۸صدم درصد و اسرائیل با ۴۴ صدم درصد قریب به ۲٫۳درصد از ثروت ۸۰ هزارمیلیاردی دنیا را در اختیاردارند. این اعداد تازه‌ ترین ارقامی‌اند که مجمع جهانی اقتصاد مشهور به داووس استخراج و در اختیار افکار عمومی جهان قرار داده است.

با توجه به اینکه مجمع جهانی اقتصاد تخمین زده است تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۱۷ در جهان حدود ۸۰ هزار میلیارد دلار بوده است یک محاسبه ساده نشان می‌دهد ارسال یادشده سه کشور عربستان ، ایران و امارات به ترتیب ۶۸۸میلیارددلار ، ۴۴۴ میلیارد دلار و ۳۸۴ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته‌اند. در این صورت معلوم می‌شود ارسال ۲۰۱۷ تولید ناخالص ملی  ایران  ۴۰ درصد کمتر از تولید ناخالص داخلی عربستان و تنها ۲۰ درصد بالاتر از تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی است. با توجه به رقابت نفس‌گیر ایران و عربستان برای برتری اندیشه ای و سیاسی درمنطقه و با توجه به جمعیت دو کشور شرایط را برای چانه زنی ایران در منطقه و در بلند مدت بدتر خواهد کرد. درصورتی که ارقام یادشده از سوی مجمع جهانی اقتصاد مقرون به صحت باشد که معمولا با خطای اندکی دقیق به نظر می رسد حالا ایران از نظر اقتصادی نه تنها از عربستان عقب تر است بلکه امارات کوچک با شتاب به ایران نزدیک می‌شود. درصورتی که رشداقتصاد ایران ارسال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ منفی شود که روندها نشان می‌دهد چنین است و درصورتی که رشد اقتصادی امارات و عربستان مثبت باشد ، ایران بازهم  از عربستان عقب تر می ماند  و امارات نیز به ایران نزدیک تر می‌شود. نکته جذاب در این آمار ارایه شده ، فاصله تولید ناخالص داخلی ایران با آمریکا است. ایالات متحده با بالاترین تولید ناخالص داخلی یعنی ۱۹.۴ هزار میلیارد دلار حدود یک چهارم ثروت جهان را در اختیار دارد. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی آمریکا  ارسال ۲۰۱۷تقریبا  ۴۰ برابر اقتصاد ایران است واین درحالی است که جمعیت آمریکا با حدود ۳۵۰ میلیون نفر تنها فقط ۴ برابر ایران است. از سوی دیگر جمعیت ایران ۴۰ برابرامارات است  . با توجه به ارقام اعلام شده اقتصادآمریکا تقریبا چین و ژاپن با فاصله قابل توجهی به ترتیب با ۱۲.۲۴ هزار میلیارد دلار و ۴.۸۷ هزار میلیارد دلار پس از آمریکا ایستادند. براساس ارقام گزارش مجمع جهانی اقتصاد ایالات متحده آمریکا، چین و ژاپن سه اقتصاد برتر دنیا در این سال بودند که در مجموع حدود ۴۶ درصد اقتصاد جهان را در اختیار داشتند.تولید ناخالص داخلی یکی از معیارهای اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان شاخصی برای محاسبه ثروت در نظر گرفته شود.

ایالات متحده با بالاترین تولید ناخالص داخلی یعنی ۱۹.۴ هزار میلیارد دلار حدود یک چهارم ثروت جهان را در اختیار دارد. چین و ژاپن با فاصله قابل توجهی به ترتیب با ۱۲.۲۴ هزار میلیارد دلار و ۴.۸۷ هزار میلیارد دلار پس از آمریکا ایستادند. براساس ارقام گزارش مجمع جهانی اقتصاد ایالات متحده آمریکا، چین و ژاپن سه اقتصاد برتر دنیا در این سال بودند که در مجموع حدود ۴۶ درصد اقتصاد جهان را در اختیار داشتند.آلمان، بریتانیا، هند، فرانسه، برزیل، ایتالیا و کانادا در جایگاه چهارم تا دهم این فهرست قرار گرفتند. تولید ناخالص داخلی این کشورها نیز در مجمع حدود ۲۲ درصد از اقتصاد جهان را شامل شد. به این ترتیب سایر کشورهای جهان در مجموع تنها ۲۲ درصد باقی‌مانده یعنی کمتر از ۱۸ میلیارد دلار را در اختیاردارند.

بررسی ۴۲ کشور که بالاترین تولید ناخالص داخلی را دارند نشان می‌دهد که ترتیب توزیع ثروت در نقاط مختلف جهان به طور تقریبی به این ترتیب است: آسیای مرکزی و جنوب شرقی (۳۴٪)، آمریکای شمالی (۲۶.۵٪)، اروپا (۲۱.۱٪)، آمریکای جنوبی (۵.۶٪)، خاورمیانه (۲.۳٪)، استرالیا (۱.۷٪)، آفریقا (۱.۲٪) است. و بدین ترتیب سهم دیگر کشورهای جهان در مجموع به کمتر از ۸ درصد می‌رسد.

منبع خبر : ساعت 24
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true