ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک شد

به نقل ازمحمد خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک

نفت

پیش بینی می شود که تا حدود سه ماه آینده حدود دو میلیون بشکه نفت به تولید اوپک پلاس اضافه شود، طبیعتا این مساله بازار را با اشباع مواجه خواهد کرد اما ایران شرکای خود را دارد و مشتریان سنتی ما منتظر خرید نفت هستند.

به گزارش نباء خبر،نظرسنجی اخیر آرگوس نشان داد تولید ایران ماه میلادی گذشته به میزان ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز رسید و ایران از کویت پیش افتاده و چهارمین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک شد. به گزارش اسکناس به نقل از ایسنا، آرگوس مدیا اعلام کرد تولید نفت اوپک به دلیل افزایش تولید ایران، ۷۰ هزار بشکه در روز در آوریل افزایش یافت و به ۲۴.۹۶ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین رکورد سه ماهه بود. ایران از اکتبر سال ۲۰۲۰ به این طرف ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرده است.این افزایش تولید با مذاکراتی که برای احیای برجام در جریان است، مصادف شده است. اگر این مذاکرات به سرانجام برسد، تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ایران برداشته خواهد شد. مقامات آمریکایی می گویند اگر توافقی منعقد شود، معافیت از تحریمها می تواند فورا اجرایی شود و بعضی از تحلیلگران انتظار دارند مذاکرات ظرف مدت شش تا هشت هفته به نتیجه برسد.تحلیلگران برآورد کرده اند که صادرات ایران دستکم به ۶۵۰ هزار بشکه در روز می رسد که عمده آن به پالایشگاههای چینی خصوصی صادر می شود. این پالایشگاهها تا زمان اعلام دومین سهمیه واردات سال ۲۰۲۱ برای ترخیص نفت بیشتر ایران مشکل دارند و در نتیجه محموله هایی که اخیرا رسیده اند، در مخازن نگهداری می شوند.دومین افزایش بزرگ تولید مربوط به عربستان سعودی بود. با این حال این کشور همچنان حدود یک میلیون بشکه در روز پایینتر از سهمیه ۹.۱۲ میلیون بشکه در روز که تحت توافق اوپک پلاس تعیین شده است، تولید می کند. ریاض قرار است یک میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه خود را به تدریج احیا کند و ۲۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئن و ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژوییه به تولیدش اضافه کند. افزایش فصلی مصرف داخلی نفت به معنای آن خواهد بود که رشد تولید به صادرات بالاتر این کشور منتهی نخواهد شد.طبق نظرسنجی آرگوس، تولید بالاتر عربستان سعودی و ایران، کاهش تولید در شمال و غرب آفریقا را جبران کرد. تولید لیبی ماه گذشته ۵۰ هزار بشکه در روز و تولید آنگولا و نیجریه مجموعا ۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.مجموع تولید اوپک پلاس شامل ۹ تولیدکننده غیرعضو اوپک و بدون در نظر گرفتن ایران، لیبی و ونزوئلا که از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف هستند، در آوریل ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت اما پایین سهمیه تولید ۳۵.۲ میلیون بشکه در روز ماند.
آینده روشن در انتظار نفت ایران
در این راستا محمد خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک  گفت: ایران مشتریان سنتی خود را دارد و اگر تحریم ها برداشته شود ممکن است که در کوتاه مدت نتواند به روال سابق بازگردد اما بازگشت ایران به بازار نفت و وقوع یک تحول امری شدنی است.وی با بیان اینکه مشتریان سنتی ایران منتظر رفع تحریم ها هستند تا مراودات نفتی خود را با ما از سربگیرند، اظهار کرد: اگر تحریم ها برداشته شود ایران به تدریج می تواند به بازار نفت بازگردد و مشتریان خود را داشته باشد.نماینده سابق ایران در اوپک با تاکید بر اینکه میزان فروش نفت ایران بستگی زیادی به میزان تقاضا دارد، تصریح کرد: اگر تقاضا خوب باشد، بازگشت ایران به بازار زمان زیادی نخواهد برد اما اگر تقاضا ضعیف باشد، حتی برای کشورهایی که تحریم نیستند نیز مشکلاتی را برای فروش نفت ایجاد می کند.خطیبی با اشاره به تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید و سرنوشت ایران در این شرایط برای بازگشت به بازار، گفت: پیش بینی می شود که تا حدود سه ماه آینده حدود دو میلیون بشکه نفت به تولید اوپک پلاس اضافه شود، طبیعتا این مساله بازار را با اشباع مواجه خواهد کرد اما ایران شرکای خود را دارد و مشتریان سنتی ما منتظر خرید نفت هستند.به گفته نماینده سابق ایران در اوپک طبیعتا اگر تحریم ها برداشته شود ایران می تواند ارتباطات تجاری خود را سریع تر گسترش دهد و کشورها می توانند بدون نگرانی از جریمه با ما داد و ستد داشته باشند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید