×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
جابه‌جایی بزرگ در رده‌بندی برتر صادرات نفت

به نقل از صدا نیوز،یک سال پیش آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که ایالات متحده تا سال ۲۰۲۴ صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی خود را به ۹ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی به بزرگ‌ترین صادرکننده مجموع نفت خام و فراورده‌های نفتی جهان تبدیل می‌شود. اما به نظر می‌رسد که طی یک سال اخیر تحولات جهانی به سمتی حرکت کرد که این پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی زودتر از موعد و در همین سال جاری تحقق یافته است.
موسسه «میز» که به تجزیه و تحلیل داده‌های نفت و گاز خاورمیانه مشغول است، در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد با مقایسه آمار صادرات مجموع نفت خام و فراورده‌های نفتی ایالات متحده امریکا و عربستان سعودی، خبر داد که در سال ۲۰۱۹ ایالات متحده توانسته است سلطه نفتی عربستان را شکسته و براین اساس به مقام نخست صادرکننده نفت و فراورده‌های نفتی جهان نایل شود. بر مبنای این گزارش سال ۲۰۱۸ میلادی مجموع صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی عربستان سعودی حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز و ایالات متحده حدود ۷ میلیون و۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. اما سال ۲۰۱۹، صادرات عربستان افتی چشمگیر را تجربه کرد و به حدود ۸ میلیون و۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید، اما در امریکا مجموع صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی به رشد مستمر خود ادامه داد و با ثبت رقم ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز، به سلطه نفتی عربستان سعودی پایان داد.
امریکا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت خام جهان که حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز نفت می‌سوزاند، در سال ۲۰۰۶ میلادی فقط ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کرد. از سال ۲۰۰۸ میلادی به مدد آغاز انقلاب نفتی شیل در این کشور، تولید نفت خام امریکا روند صعودی گرفت و در سال ۲۰۱۰ معادل ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز، در سال ۲۰۱۲ معادل ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز و در سال ۲۰۱۴ معادل ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد. این روند در سال‌های آتی با سرعت بالاتری ادامه یافت و ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ توانست با ثبت رکورد تولید ۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان را از عربستان سعودی برباید. این کشور در حالی در پایان سال ۲۰۱۹ توانست تولید نفت خام خود را به رقم بی‌سابقه ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برساند که این رشد تولید همچنان ادامه دارد.
اما ظاهرا هدف بعدی که امریکا برای در دست گرفتن افسار نفت جهان در پیش گرفته است، کاهش قدرت عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام جهان است و هر چند که مصرف بالای نفت خام این کشور اجازه رقابت بر سر صادرات نفت خام با عربستان را نمی‌دهد، اما صادرات فراورده‌های نفتی تولیدی این کشور می‌تواند آن را جبران کند. بنابر گزارش “میس “ مجموع صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی امریکا در سال ۲۰۰۹ فقط ۲ میلیون بشکه در روز بود، اما از همان سال‌ها روند صعودی صادرات این محصولات آغاز شد. سال ۲۰۱۰ حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز، سال ۲۰۱۱ حدود ۳ میلیون بشکه در روز، سال ۲۰۱۵ حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز و سال ۲۰۱۸ حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز مجموع صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی ایالات متحده بوده است. در همین سال ۲۰۱۸ عربستان سعودی حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت و فراورده‌های نفتی به نقاط مختلف جهان صادر کرد که یعنی امریکا برای پشت سر گذاشتن این کشور در حجم صادرات نیازمند افزودن یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بر صادرات نفتی خود بوده است.
اما سال ۲۰۱۹ به گونه دیگر رقم خورد و فشارهای قیمتی بازار نفت خام به سبب رشد تولید نفت شیل امریکا و افزایش مازاد عرضه در بازار، اعضای اوپک و متحدانش (شامب روسیه) را مجبور به اتخاذ سیاست کاهش تولید نفت کرد. عربستان سعودی که داعیه رهبری اوپک را دارد و به‌تبع آن نقش کنترل‌کنندگی بازار را به خود گرفته، ناچار شد بیش از توافق صورت گرفته در اوپک پلاس، تولید نفت خام خود را کاهش دهد. اما رشد تولید نفت و فراورده‌های نفتی امریکا با همان شتاب پیشین ادامه یافت و بدین‌ترتیب در حالی که مجموع صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ به حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت، ایالات متحده توانست صادرات خود را به حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند و گوی رقابت بر سر کسب رتبه نخست صادرکنندگان نفت و فراورده را از عربستان سعودی برباید.
باید توجه داشت که جزییات آمار منتشر شده درباره مجموع صادرات نفت و فراورده‌های نفتی دو کشور مذکور نیز اهمیت دارد. در حالی که صادرات نفت خام امریکا در محدوده ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز سیر کرده و بیشتر سهم صادرات نفتی این کشور به فراورده‌های نفتی مربوط است، وضعیت در عربستان سعودی برعکس است.
عربستان در سال ۲۰۱۹ به‌طور میانگین حدود ۷ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در روز نفت خام صادر کرد و سهم فراورده‌های نفتی در سبد صادراتی سال ۲۰۱۹ این کشور تنها به یک میلیون بشکه در روز محدود می‌شود.
این رویدادها در جهت عرض اندام ایالات متحده به عنوان قدرتمندترین بازیگر در میان تولیدکنندگان نفتی را سازمان بین‌المللی انرژی در سال گذشته پیش‌بینی کرده بود. اما این پیش‌بینی‌ها برای نیمه دهه ۲۰۲۰ میلادی بودند و آمارهای ماه‌های نخستین سال ۲۰۲۰ از وضعیت صادرات نفتی امریکا نشان می‌دهد که این کشور بسیار سریع‌تر از انتظارات به سمت اخذ نقش بازیگر مسلط نفتی جهان پیش می‌رود.

منبع خبر : تعادل
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true