مالیات
مالیات
به نقل ازصدانیوز،رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به وجود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور گفت: این مبلغ یعنی نصف بودجه کل کشور و باید پرسید که چرا این مقدار از مالیات معوق شده است و چرا وصول نمی‌شود.
حجت‌الاسلام‌ حسن درویشیان در دیدار با امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، شرایط فعلی کشور را یک فرصت به خصوص برای دولت و حاکمیت عنوان کرد تا نسبت به درآمدهای پایدار غیرنفتی که عمده آن مالیات است، بازنگری انجام دهد.
وی ادامه داد: دخالت‌هایی که بعضاً در بحث عدم وصول یا امهال مالیات می‌شود، از ناحیه چه کسانی است و علت آن چیست؟ یا علت وجود قرارهای کارشناسی اجرانشده چیست؟ در بازرسی‌هایی که سازمان داشته، مطالبات قطعی داشتیم که به واحد اجرائیات رفته ولی اجرا نشده است. سازمان امور مالیاتی باید با این موارد برخورد جدی کند. باید بررسی کرد به چه علتی این پرونده‌ها چند سال معطل می‌شوند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در خصوص مالیات افزود: یکی از اقداماتی که باید سازمان امور مالیاتی و بخش‌های دیگر روی آن کار کنند، فرهنگ مالیاتی است. متأسفانه هنوز فرهنگ پرداخت مالیات در کشور ما جا نیفتاده است و کسی که مالیات نمی‌پردازد، این موضوع را به‌عنوان یک افتخار مطرح می‌کند. این رویه نشان می‌دهد که ما کار کمی در زمینه فرهنگ‌سازی و استفاده از آموزه‌های دینی و تریبون‌های مذهبی برای تبیین جایگاه شرعی و قانونی و نیاز کشور به مالیات انجام داده‌ایم.
درویشیان اضافه کرد: شاید یکی از راهکارها، دادن گزارش کار نحوه هزینه کرد مالیات‌ها توسط دولت است؛ بنابراین اگر این موضوع تبیین شود، به فرهنگ‌سازی در این زمینه کمک می‌کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به وجود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور گفت: این مبلغ یعنی نصف بودجه کل کشور و باید پرسید که چرا این مقدار از مالیات معوق شده است و چرا وصول نمی‌شود.
حدود ۸ درصد درآمدهای مردم به اسم مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد
در این نشست،‌ امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه «نقش نظام مالیاتی در تأمین هزینه‌های کشور خیلی پایین است» افزود: حدود ۷ تا ۸ درصد درآمدهای مردم به اسم مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد که با این بودجه نمی‌توان هیچ کشوری را اداره کرد. میزان مالیات در کشور بسیار پایین است و به لحاظ ریالی ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان کل درآمد مالیاتی وصولی کشور است.
وی با اشاره به تجربه دیگر کشورها در زمینه مالیات، گفت: این کشورها سازوکاری مستقر کرده‌اند که خوداظهاری مالیاتی مردم صادقانه است و آن‌قدر مجازات فرار مالیاتی بالا است که کسی نمی‌تواند صادق نباشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید