اس ۴۰۰

به نقل ازصدانیوز،ترکیه پس از ماه‌ها گمانه زنی رسانه‌ای و البته تنش با آمریکا در نهایت اس ۴۰۰ را از روسیه تحویل گرفت در حالی که بسیاری این امر را قرار گرفتن سیستم روسی در قبال ناتو دانسته‌اند.

ترکیه از مدت ها قبل طرح خرید سیستم موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را پیگیری کرده بود و دلیل این امر نیز از یک سو تنش میان آنکارا و غرب بوده و از سوی دیگر اشکار شدن وضعیت بحرانی سیستم موشکی آمریکا ( پاتریوت) که نمود آن را در شکست سعودی در برابر دفاع موشکی یمن می توان مشاهده کرد. ترکیه عضو ارشد ناتو است و لذا خرید اس ۴۰۰ نوعی شکاف درون ناتو و نیز نفوذ روسیه در میان اعضا ناتو عنوان می شود. بعد از به زمین نشستن سومین هواپیمای حامل بخش‌های سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ در ترکیه، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از این مسئله ابراز نگرانی کرد. یک مقام عضو ناتو در بروکسل گفت: «ما از عواقب احتمالی تصمیم ترکیه برای در اختیار گرفتن سامانه اس-۴۰۰ نگران هستیم».

دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.در همین حال وزارت دفاع آمریکا در واکنش به تحویل سامانه‌ موشکی اس ۴۰۰ به ترکیه اعلام کرد که واشنگتن در مورد پایگاه هوایی اینجیرلیک ترکیه بازنگری خواهد کرد. وزیر دفاع این کشور گفت که نیروهای ترکیه در این کشور و در روسیه در حال آموزش نصب و استفاده از این سامانه هستند.

آکار همچنین گفت که ترکیه در حال بررسی و ارزیابی خرید سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» آمریکا است و سازمان‌های مربوطه در حال بررسی این مسئله هستند. در واکنش به ورود سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه، منبعی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که واشنگتن به زودی در مورد مکانیسم‌های عملیات هوایی در پایگاه‌ هوایی «اینجیرلیک» ترکیه بازنگری خواهد کرد.

پایگاه هوایی اینجیرلیک سال ۱۹۵۵ در آدانای ترکیه احداث شد و یکی از مهمترین پایگاه‌های ناتو در دوره جنگ سرد، جنگ دوم خلیج فارس و عملیات ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا بود. گفته می‌شود آمریکا بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلاهک هسته‌ای در این پایگاه نگهداری می‌کند. منبع پنتاگون همچنین گفت که «مارک اسپر»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به‌زودی در ارتباط با خرید اس ۴۰۰، با همتای ترک خود تماس خواهد گرفت.

آمریکا می‌گوید استقرار اس ۴۰۰ در ترکیه و استفاده همزمان از اف ۳۵ در این کشور می‌تواند اسرار و تکنولوژی جدید این جنگنده های مدرن آمریکا را افشا کند.سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ روسیه جزو یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی در دنیا است. این سامانه روسی این قابلیت را دارد که در آن واحد، ۷۲ هدف را رهگیری و در ارتفاعی بین ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتر منهدم کند. این سامانه دفاعی به راه‌اندازی و شلیک سریع معروف است؛ به گونه‌ای که راه‌اندازی آن ۵ دقیقه و شلیک آن ۱۰ ثانیه زمان می‌برد. افزون بر این، رادارهای آن تا ۷۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند.

در این میان «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در جمع خبرنگاران در راه بازگشت از «بوسنی و هرزگوین» تصریح کرد ترکیه قصد دارد در شرایطی که مورد حمله قرار گیرد، از سامانه‌های موشکی «اس-۴۰۰» روسیه استفاده کند.

خبرگزاری روسی تاس به نقل از روزنامه «الحریت» گزارش کرد، اردوغان در خصوص خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ به خبرنگاران توضیح داد: «برخی می‌پرسند که به چه دلیل سامانه‌های اس-۴۰۰ را خریداری کردیم و چنین سرمایه‌گذاری انجام دادیم. اگر نیاز باشد، ما حق استفاده از آنها (اس-۴۰۰) را داریم. اگر برخی به ما حمله کنند، ما از این سامانه‌های دفاع هوایی استفاده می‌کنیم، به همین دلیل بوده است که چنین سرمایه‌گذاری انجام دادیم».

رئیس‌جمهور ترکیه در خصوص تولید مشترک سامانه‌های اس-۴۰۰ گفت:« در خصوص تولید مشترک، ما مشکلی با روسیه نداریم. در همان ابتدای گفت‌وگوهایمان با رئیس‌جمهور پوتین، در این زمینه به توافق رسیدیم. امیدوارم که تولید مشترک را آغاز کنیم. در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد اما آنهایی که خواستار متوقف شدن خرید اس-۴۰۰ هستند، همچنان خیالاتی را در سرمی‌پرورانند».

اس ۴۰۰ و چند نکته

در واکنش به اقدام ترکیه و مخالفت اروپا و آمریکا بسیاری بر این امر تاکید دارند که ترکیه حق دارد مانند سایر کشورها به تقویت توان دفاعی خود بپردازد رفتار آمریکا نوعی باج گیری از ترکیه است که استقلال و ازادی عمل ترکیه را هدف قرار گرفته است امریکا با اعمال فشار بر ترکیه به دنبال تحقیر سازی ترکیه در جهان به عنوان کشوری مطیع آمریکاست رفتار آمریکا نشان می دهد که این کشور به متحدان خود نیز رحم نمی‌کند و صرفا به دنبال منافع خود است در همین حال رفتار ناتو در قبال ترکیه مغایر با استقلال این کشور بوده که بخشی از آن برگرفته از تقابل ناتو و روسیه است اما بخش عمده ای از این رفتار سلطه گری آمریکا در قالب ناتو علیه سایر کشورهاست

در این میان شکست پاتریوت‌های آمریکایی در عربستان در برابر توان موشکی یمن و نیز شکست سیستم‌های راداری صهیونیست‌ها در برابر غزه، موجب دوری کشورها از سیستم‌های موشکی آمریکا و رویکرد به سیستم‌های جایگزین نظیر اس ۴۰۰ شده است  آمریکا از رسوایی ناکارآمدی سیستم‌های راداری خود هراس دارد استقرار اس ۴۰۰ در ترکیه نشانه ضعف ناتو و آمریکا و عدم قدرت برتر نظامی بودن آنهاست

نکته قابل توجه آنکه تحرکات نیابتی سعودی و امارات علیه ترکیه در سوریه قابل توجه است چنانکه  ترکیه تجهیزات نظامی وسیعی را به سرعت در مناطق مرزی خود با سوریه مستقر کرده است؛ به خصوص در نقاطی که به مناطق تحت تسلط نیروهای مدافع خلق (YPG) در شرق فرات مشرف است.به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، این تحرکات سریع پس از آن صورت گرفته است که خبرها از توسعه تحرکات عربستان سعودی و امارات در  مناطق تحت تسلط کردهای سوریه در شرق فرات و ارائه کمک‌های مالی و تسلیحاتی به این نیروها حکایت دارد. برخی کشورهای غربی با درخواست واشنگتن برای اعزام نیروهای زمینی به شمال سوریه برای جایگزینی نیروهای آمریکایی موافقت خواهند کرد که تهدیدی برای امنیت ترکیه است و راهکار آنکارا رویکرد به سوریه و متحدانش برای مقابله با این تجاوزگری است

در جمع بندی نهایی در حالی که بسیاری از کشورها استقرار اس ۴۰۰ را حق ترکیه می‌کنند اما تاکید دارند که راهکار ترکیه برای مقابله با سلطه گری آمریکا در کنار تاکید بر خرید اس ۴۰۰، همگرایی با ایران و روسیه و سوریه در مقابله با تروریسم است که آمریکا از آن علیه امنیت منطقه بهره می گیرد

 

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید