امیر حاتمی: بخش اعظم نیازمندی‌های دفاعی در کشور تامین می‌شود

به گفته سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع

مسیر ما مسیر تحقیق و توسعه است و دستاوردهای بسیار و تجهیزات بسیاری تولید کرده‌ایم که بخشی از آن‌ها قابل گفتن نیست و ما بخش مختصری از آن‌ها را رسانه‌ای می‌کنیم.

به گزارش نباء خبر،سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید براینکه امروز بخش اعظم نیازمندی‌های دفاعی کشور را خودمان تامین کنیم، گفت: امروز به حدی از پیشرفت در صنایع دفاعی رسیده‌ایم که بیش از ۸۰۰ محصول داریم.

سرتیپ امیر حاتمی دوشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح دستاوردها و توانمندی‌های دفاعی کشور در چهار دهه گذشته پرداخت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه مسیر بسیار موفقیت آمیز و خوبی را طی کرده‌ایم، گفت: بعد از انقلاب اسلامی مورد تحریم قرار گرفتیم و آمریکایی‌ها و دشمنان جمهوری اسلامی تلاش کردند تا دست جمهوری اسلامی ایران به اقلام دفاعی نرسد.
وی با اشاره به اینکه با هدایت الهی و حکیمانه امام رحمة الله علیه و هدایت‌های میدانی رهبر معظم انقلاب مسیر خودکفایی و خود اتکایی را در نیروهای مسلح انتخاب کردیم، افزود: در ابتدا با توجه به تجهیزات زیادی که در اختیار ارتش بود مسیر بازسازی تجهیزات را در پیش گرفتیم و به سمت مهندسی معکوس حرکت کردیم لذا توانمندتر شدیم و از مهندسی معکوس عبور و شروع به طراحی کردیم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: طراحی‌های اولیه جزئی‌تر و سبک‌تر بود اما هر چه جلوتر رفتیم به پیشرفت‌های خوبی رسیدیم و تبدیل به طراحان و تولیدکنندگان بزرگ شدیم.
سرتیپ امیر حاتمی با تاکید براینکه امروز بخش اعظم نیازمندی‌های دفاعی کشور را خودمان تامین کنیم، افزود: امروز به حدی از پیشرفت در صنایع دفاعی رسیده‌ایم که بیش از ۸۰۰ محصول داریم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه با اشاره به اینکه در ساخت ناوشکن‌ها تقریباً شبیه دنیا حرکت می‌کنیم و شرایط خوبی داریم، گفت: دفاتر طراحی داریم و مرتب بازخورد دریافت می‌کنیم، این بازخورد در پرونده‌های جدید اعمال می‌شود.
او ادامه داد: در تسلیحات و تجهیزات مهمترین نکته این است که خودکفا هستیم و همه تسلیحات و تجهیزات از رادارهای مختلف، توپ ها، موشک ها و ضد کروزها بر روی شناور استفاده می‌شود لذا ما متکی به خودمان هستیم و هم سطح دنیا حرکت می‌کنیم.
وی تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی در حوزه موشکی، دریایی، پدافندی و بسیاری از حوزه‌های دیگر جزو قدرت‌های برتر هستیم و دستاوردهای بسیار بزرگی داریم.
سرتیپ امیر حاتمی همچنین با اشاره به دستاوردهای رونمایی شده در سال‌های اخیر، گفت: مسیر ما مسیر تحقیق و توسعه است و دستاوردهای بسیار و تجهیزات بسیاری تولید کرده‌ایم که بخشی از آن‌ها قابل گفتن نیست و ما بخش مختصری از آن‌ها را رسانه‌ای می‌کنیم.
وی افزود: ما با توجه به تهدیدات و نگاهمان به آینده و همچنین ظرفیت‌های در دسترس برنامه توسعه دفاعی را پیش‌بینی کردیم و در حوزه‌های موشکی، پدافند و دریایی به دلیل اهمیتی که در حوزه دفاعی برای ما داشتند، توجه ویژه به آن‌ها شد، البته این به معنای آن نیست که ما در دیگر حوزه‌ها سرمایه‌گذاری نکردیم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تمرکز بر روی دقت و نقطه زنی موشک‌ها را هدف دیگر وزارت دفاع در سال‌های اخیر اعلام کرد و گفت: ما امروز به حمدالله به توانمندی بالایی در دقت موشک‌ها رسیدیم که می‌توانیم در خشکی و دریا اهداف را با دقت بسیار بالا مورد اصابت قرار دهیم.
سرتیپ امیر حاتمی موشک شهید قاسم سلیمانی که در سال جاری رونمایی شد را نقطه اوج توانمندی دفاعی و نماد بازدارندگی ایران دانست و افزود: در روز صنعت دفاعی دو موشک بسیار استراتژیک شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی که یک موشک کروز دریایی با برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر است رونمایی شد، همچنین در کروز زمینی به برد بیش از هزار و ۴۰۰ کیلومتر رسیده ایم که برد بسیار خوب و قابل توجه است.
وی در ادامه پیشرفت کشور در حوزه پدافند را بسیار خوب دانست و گفت: امروز تمامی رادارها و موشک‌های پدافندی در بردهای مختلف در داخل کشور تولید می‌شود و ما چندین سامانه خوب مانند سوم خرداد که در نیروی هوافضای سپاه است و یا سامانه ۱۵ خرداد که در نیروی پدافند هوایی ارتش امروز بکار گرفته می‌شود را داریم، همچنین در حوزه دریا نیز دستاوردهای بسیاری داریم که دنا در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد.
سرتیپ امیر حاتمی همچنین به پیشرفت‌های حوزه هوایی اشاره کرد و افزود: ما امروز به حمدالله می‌توانیم جنگنده تمام بومی کوثر و جت آموزشی یاسین را تولید کنیم، همچنین درحوزه پهپاد یکی از قدرت‌های برتر جهانی هستیم و دستاوردهای بسیار خوبی در این حوزه به دست آورده‌ایم.
وی با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر ذوالجناح، گفت: ما در سال ۸۷ با سیمرغ جایگاه خود را تثبیت اما نیاز بود ماهواره‌برهای سنگین‌تر با ارتفاع بیشتر را تولید کنیم. این مسیر با ذوالجناح و سروش در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه به ویژگی‌های ناوشکن دنا اشاره کرد و افزود: این ناو تمام ویژگی‌های ناوهای گذشته را دارد و در کنار آن از تسلیحات و تجهیزات توانمندتری برخوردار است و امیدواریم تا پایان سال به ناوگان نیروی دریایی ملحق می‌شود.
وی همچنین با بیان اینکه در آینده نزدیک در حوزه پدافند خبرهای بسیار خوبی خواهیم داشت، ادامه داد: ما در تمامی تجهیزات و تسلیحات و رادارهایی که در روی ناوها استفاده می‌کنیم شرایط بسیار خوبی داریم و تمام این تجهیزات را در داخل تولید می‌کنیم.
سرتیپ امیر حاتمی در ادامه در خصوص اقداماتی که وزارت دفاع برای صنعت خودرو و کمک به این صنعت انجام داده است هم گفت: استفاده از صنایع توسعه یافته در بخش دفاعی در سایر حوزه‌ها یک سیاستی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و ایشان تاکید کردند که این اطلاعات فناوری‌ها و دانش‌ها با سرعت بیشتری در اختیار بخش‌های صنعتی کشور قرار بگیرد.
وی افزود: البته ما به هیچ وجه قصد ورود به کارهایی که توسط بخش خصوصی و سایر اعضا انجام می‌شود را نداریم و صرفاً می‌خواهیم فناوری‌هایی که در بخش دفاع به دست آمده است را برای حل مسائل صنایع دیگر استفاده کنیم و حوزه خودرو نیز بعد از رفتن خارجی‌ها از صنعت خودروسازی ما تعداد زیادی خودرو در کارخانه‌های ما وجود داشت که بعنوان مثال یک قطعه نداشتند و با همکاری وزارت دفاع قرار شد که متناسب با نیازهای که دوستان خودروساز اعلام می‌کند این همکاری صورت بگیرد و این قطعات تولید شود.
سرتیپ امیر حاتمی در ادامه با بیان اینکه حدود ۱۰۰ دانشگاه در حال همکاری هستند، گفت: همکاری بسیار خوب و نزدیکی با دانشگاه‌های مختلف داریم که این همکاری‌ها دستاوردهای بسیار خوبی داشته است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین درخصوص تهدیدهای اخیر رژیم صهیونیستی، افزود: رژیم صهیونیستی خودش را شکست خورده در برابر جمهوری اسلامی ایران می‌داند. آن‌ها تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هر آنچه را اراده کرده بودند پیش برده و در همه جنگ‌ها پیروز شده بودند و برای آن‌ها این باور شکل گرفته بود که کسی یارای مقاومت در برابر آن‌ها را ندارد اما الهام بخشی از انقلاب اسلامی برای ملت‌ها این فضا را ایجاد کرد که آن‌ها آسیب پذیر هستند و به طور مشخص رژیم صهیونیستی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگونه موفقیتی را نتوانست به دست بیاورد.
سرتیپ امیر حاتمی ادامه داد: آن‌ها به معنای واقعی کلمه در تمام جنگ‌ها شکست خورده اند و شکست‌های خود را ناشی از انقلاب اسلامی می‌دانند و به همین دلیل بغض و کینه را نسبت به ایران دارند و به دنبال این هستند تا یک کاری را علیه ایران انجام دهند اما آنچه مسلم است ما از لحاظ دفاعی دارای یک قدرت و استحکام هستیم و دشمنان به خوبی از این مطلع هستند.
وی افزود: به عنوان مثال در جریان شهادت شهید سلیمانی هیچ کس فکر نمی‌کرد که یک کشوری بتواند پایگاه آمریکا را مورد هدف مستقیم قرار دهد اما با آن اقدام نشان دادیم که اگر کسی منافع ما را تهدید کند پاسخی شدیدتر خواهیم داد.
سرتیپ امیر حاتمی گفت: آنها می‌دانند که کاری نمی‌توانند علیه جمهوری اسلامی انجام بدهند، البته بخشی از این تهدیدات از روی استیصال و برای این است که بگویند ما وجود داریم، ما دارای قدرتی هستیم که می‌توانیم به تهدیدات به خوبی پاسخ دهیم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین درخصوص تناسب بودجه دفاعی کشور با توجه به تهدیدات در منطقه، افزود: ما در حوزه منابع مورد نیاز تلاش کردیم با خلاقیت و با توجه به محدودیت‌های کشور برنامه ریزی کنیم. ما می‌دانیم که دشمنان می‌خواهند هزینه‌هایی را بر ما تحمیل کنند و وارد این بازی نمی‌شویم.
وی با بیان اینکه بودجه دفاعی ما قابل قیاس با هزینه‌های کشورهای منطقه در حوزه تسلیحات نیست، گفت: اما با همین بودجه کارهای مؤثری را انجام می‌دهیم و یکی از این کارهای مؤثر داشتن صنعت دفاعی و تولید تجهیزات بومی و البته استفاده از توان بومی است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه با اشاره به سفر چند روز اخیر خود به هندوستان، افزود: دیپلماسی دفاعی و گسترش این دیپلماسی یکی از برنامه‌های وزارت دفاع است و ما سعی می‌کنیم از فرصت‌ها استفاده کنیم و ارتباط را با دوستان و همسایگان خود برقرار کنیم و هندوستان نیز یکی از کشورهای در حال توسعه است که پیشرفت‌های بسیار خوبی را در حوزه‌های مختلف داشته است.
او گفت: ما همچنین منافع مشترکی در این کشور داریم و سعی کردیم در این سفر از فرصت به وجود آمده برای گفت‌ وگو و تبادل نظر و گسترش همکاری‌ها استفاده کنیم.
سرتیپ امیر حاتمی همچنین در ادامه با اشاره به پایان تحریم تسلیحاتی ایران، افزود: این اتفاقی که افتاد تنها یک موضوع دفاع این بود و در واقع یک موفقیت سیاسی برای ملت ایران و نیروهای مسلح بود زیرا آمریکایی‌ها بسیار تلاش کردند تا این اتفاق رخ ندهد، آن‌ها تلاش زیادی کردند که محدودیت را حفظ و تبدیل به تحریم کنند اما شکست سنگینی خوردند و این پیروزی از لحاظ سیاسی موفقیت قابل توجهی برای ایران است.
او ادامه داد: همچنین این مساله از لحاظ دفاعی نیز فرصت محترمی برای کشور ماست، امروز هیچ کشوری در دنیا محدودیت قانونی برای همکاری با ایران در این حوزه ندارد و البته تجهیزات، فناوری‌ها و دستاوردهای بسیاری داریم که قابل عرضه به بازار جهانی است و می‌توانیم فروش خوبی داشته باشیم که خود این فروش‌محصولات نیز می‌تواند دستاوردهای سیاسی اقتصادی برای ما داشته باشد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان گفت: رویکرد کلی ما در حوزه دفاعی یک رویکرد معقول و قابل قبول است، ما تولید مواد اولیه را دنبال کردیم و به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم و در کل اگر بخواهیم بگوییم چه وضعیتی داریم، باید بگویم در دوره فشار حداکثری که آمریکا غیر بشری‌ترین جنایت را علیه ملت ما انجام داد، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و آن‌ها نتوانستند در مسیر توسعه ما ممانعت ایجاد کنند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید